"بیش از ۱۲۰ عبادتگاه مسیحیان در سوریه از ابتدای جنگ تخریب شده‌اند"

"بیش از ۱۲۰ عبادتگاه مسیحیان در سوریه از ابتدای جنگ تخریب شده‌اند"
یک نهاد سوری نظارت بر جنگ که وابسته به اپوزیسیون است، اظهار کرد، بیش از ۱۲۰ عبادتگاه مسیحیان طی هشت سال درگیری در این کشور از سوی همه طرف‌ها تخریب شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، بر اساس این گزارش، برخی از این حملات مانند استفاده از بلدوزر از سوی داعش برای تخریب "صومعه سنت الیان" در استان حمس در سال ۲۰۱۵ عمدی بوده‌اند. با این حال اکثر این تخریب‌ها در اثر بمباران و در جریان درگیری‌ها صورت گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسیحیان حدود ۱۰ درصد از جمعیت پیش از جنگ سوریه را تشکیل می‌دادند و در کنار اکثریت مسلمان این کشور از حق آزادی عبادت برخوردار بودند. اکثر این افراد طی ۲۰ سال گذشته به اروپا رفته‌اند و از آغاز درگیری‌های اخیر سوریه نیز مهاجرت آنان شدت گرفته است.

این گزارش از سوی "شبکه سوری حقوق بشر" تهیه شده که در انگلیس به ثبت رسیده و بنیانگذار و رییس آن در قطر زندگی می‌کند.

این گروه که آمارهای مرتبط با جنگ را جمع‌آوری می‌کند، اظهار کرد، نیروهای دولتی مسئول ۶۰ درصد از ۱۲۴ مورد حمله ثبت شده از مارس سال ۲۰۱۱ هستند. دیگر موارد این حملات مربوط به شبه‌نظامیان داعش، گروه هیئت تحریر الشام و دیگر شاخه‌های اپوزیسیون مسلح است.

فاضل عبدالغنی، رییس این سازمان اظهار کرد: هدف قرار دادن عبادتگاه‌های مسیحیان نوعی ارعاب علیه اقلیت مسیحی سوریه است که منجر به آوارگی آنان می‌شود.

طبق گزارش این سازمان نظارتی، داعش مسئول ۱۰ مورد حمله به محل‌های مربوط به مسیحیان است که پنج مورد از آن‌ها در شهر رقه قرار دارند.

حلب با ۳۴ مورد حمله که ۲۴ مورد از آن توسط شورشیان و شش مورد توسط دولت صورت گرفته، بیشترین حملات را شاهد بوده است.

بیشترین حملاتی که از سوی دولت سوریه صورت گرفته، در استان حمس بوده که ۲۷ مورد گزارش شده است.

انتهای پیام

افزودن نظر