مصاحبه| وزیر اطلاع رسانی یمن: ائتلاف عربستان به دنبال خروج از گرداب یمن است/ توان پهپادی یمن افزایش می‌یابد

مصاحبه| وزیر اطلاع رسانی یمن: ائتلاف عربستان به دنبال خروج از گرداب یمن است/ توان پهپادی یمن افزایش می‌یابد
ضیف الله الشامی وزیر اطلاع رسانی دولت یمن دستاوردهای بزرگ ملت یمن را ناشی از روحیه جهادی و صبر و پایداری مردم این کشور دانست و گفت: دشمن تصور توانمندی‌های یمن را نمی‌کرد و امروز در برابر این توسعه و تحول بزرگ دچار سردرگمی شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یمن در روزهای گذشته شاهد تحولات اساسی در میدان نبرد میان مقاومت این کشور علیه متجاوزان سعودی و اماراتی بوده است. این در حالی است که در میدان دیپلماسی و سیاسی نیز تحرکات متعددی از سوی جریان مقاومت یمن صورت گرفته که نقطه عطف آن دیدار هفته گذشته با مقام معظم رهبری بوده است.

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن و هیئت همراه عصر روز سه شنبه (22 مردادماه) با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار به نکات متعدد و مهمی اشاره کردند. رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از ایمان، ایستادگی، هوشمندی و روحیه جهادی مردم یمن در برابر یک تجاوز وحشیانه و گسترده، تأکید کردند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده اند، آینده خوبی را در پیش دارند.
امام خامنه ای در این دیدار بر محورهای کلیدی تاکید کردند که یکی از این محورها تاکید بر مقاومت برای مقابله با دشمن و رسیدن به توانمندی های دفاعی برای مقابله با تجاوزات آن بوده است.

برای بررسی تازه ترین تحولات یمن، گفت وگویی با ضیف الله الشامی وزیر اطلاع رسانی دولت یمن انجام دادیم که محورهای مهم این مصاحبه و متن کامل به شرح زیر است:

محورهای مهم این مصاحبه:

  • قدرت موشکی یمن درحال افزایش است و بر توسعه توان پهپادی افزوده می شود.
  • یمن امروز در مرحله مقابله با تجاوزگری قرار داد.
  • قدرت نظامی یمن به خوبی به اهداف خود رسیده است.
  • هر طرفی در جنوب یمن مجری اهداف یک طرف خارجی است.
  • هادی امروز از همه مناطق از شمال گرفته تا جنوب طرد شده.
  • اگر روحیه بالای جهادی نبود، ملت یمن نمی توانست دستاوردی بدست بیاورد.
مصاحبه | پیام های نشست اروپایی ها با هیئت انصارالله در ایران/ اختلاف میان عربستان و امارات قابل حل نیست
مصاحبه| کارشناس نظامی یمن: حمله پهپادی به حوزه نفتی الشیبه عربستان ناکارآمدی سامانه های پدافندی را نشان داد
مصاحبه| تحلیلگر عرب: ادامه مقاومت، بازدارندگی را تقویت می کند

تسنیم: ائتلاف سعودی در آغاز تجاوزگری خود به یمن اعلام کرد که این تجاوزگری را تنها با برآورده شدن سه خواسته خود یعنی بازگردادن عبدربه منصور هادی به قدرت و تحویل سلاح از سوی جنبش انصارالله و آزادسازی صنعا متوقف خواهد کرد اما امروز می بینیم که این ائتلاف نه تنها از برآورده کردن این خواسته ها ناتوان مانده است بلکه از راه حل سیاسی برای برون رفت از باتلاق یمن سخن می گوید، آیا می توان ناکامی ائتلاف سعودی در این زمینه را نتیجه طرح مقاومت انصارالله و ارتش یمن دانست؟

‎الشامی: ائتلاف در آغاز اعلام کرد که می تواند به این اهداف خود برسد اما در مقابل پایداری ملت یمن و کمیته های مردمی و توسعه توانمندی های موشکی و پهپادی و عملیات میدانی و انسجام پشتوانه مردمی ناکام ماند و شکست مفتضحانه ای خورد و بدنبال راهی برای برون رفت از گردابی می گردد که در آن گرفتار شده است

هادی امروز از همه مناطق از شمال گرفته تا جنوب طرد شده و به برگه ای بی ارزش تبدیل شده است و ائتلاف تلاش می کند که این برگه تاریخ گذشته را برای خود نگه دارد تا شاید بتواند به تجاوزگری آنها علیه یمن (به زعم خودشان) مشروعیت بخشد.

آنها امروز از رسیدن به اهداف تجاوزگری خود علیه یمن ناتوان مانده اند. قدرت موشکی یمن درحال افزایش است و بر توسعه توان پهپادی افزوده می شود.

امپراطوری سلاح های آمریکایی پیشرفته و اهرم هایش در منطقه در برابر ارتش و کمیته های مردمی یمن ناتوان مانده اند.

تسنیم: ما دستاوردهای نظامی خیره کننده ای را در زمینه موشک های بالستیک و پهپادها در برهه اخیر شاهد بودیم؛ به گونه ای که توانست فعالیت های اقتصادی عربستان را تا حد زیادی فلج کند. تاثیر این دستاوردهای نظامی بر مقاومت ملت یمن و تغییر معادلات جنگ را چگونه تفسیر می کنید؟

الشامی: دستاوردها بزرگ و متعدد است. دستاوردهایی نیز در راه هستند که متجاوزان تاب تحمل آن را نخواهند داشت. قدرت موشکی و قدرت نظامی روز به روز توسعه مییابد. درحالی که دشمن در گذشته بدنبال جنگنده های اف 16 و سایر ادوات نظامی هجومی بود، امروز در هراس بوده و بدنبال سامانه های پدافند دفاعی هوایی نظیر پاتریوت و اس 400 می گردد.

رشد نظامی گسترده و قدرت موشکی و پهپادی ارتش و کمیته های مردمی یمن توان موازنه نظامی را از دشمن گرفته است.

یمن امروز در مرحله مقابله با این تجاوزگری قرار داد. دشمن تصور توانمندی های یمن را نمی کرد و امروز در سردرگمی و فروپاشی در برابر این توسعه و تحول بزرگ قرار دارد. این دستاوردها برای همه جهانیان روشن شده است. قدرت نظامی یمن به خوبی به اهداف خود رسیده است.

تسنیم: چگونه ملت یمن توانست نقشه های دشمن برای تقسیم یمن و سلطه بر منابع و امکانات این کشور را خنثی کند؟

الشامی: اگر مسئله اساسی یعنی مسئله دفاع از میهن و مقابله با دشمن آمریکایی و سعودی و اهرم های آنها با روحیه بالای جهادی نبود، ملت یمن نمی توانست دستاوردی بدست بیاورد. اگر ملت یمن براساس سیره رسول اکرم (ص) حرکت نمی کرد و روحیه جهادی و ایمان به راه خود نداشت، هیچ گونه پیروزی در بسیاری از مناطقی که مورد تجاوزگری قرار گرفت، بدست نمی آورد.

تسنیم: برخی معتقدند که چه بسا بعضی از جریان های یمنی در جنوب فریب طرح عربستان و امارات را خوردند اما از چند هفته پیش می بینیم که جنگی سنگین بین این جریان ها از یک سو و شبه نظامیان مورد حمایت امارات از سوی دیگر بوقوع پیوسته است. آیا می توان گفت که شمال و جنوب یمن امروز درخصوص طرح مقاومت برای آزادسازی کشور از اشغال عربستان و امارات اتفاق نظر دارد؟

الشامی: یمنی هایی که دل به اشغالگر بستند، امروز به هیزمی برای درگیری عربستان و امارات تبدیل شده اند. تیراندازی بین سعودی ها و اماراتی ها نیست بلکه بین یمنی ها و در خاک یمن است. اینها به ابزار دست اشغالگر متجاوز تبدیل شدند که می خواهد اهداف خود را به خاطر حماقت آنها از طریق آنها جلو ببرد زیرا آنها هیچ مبنای اعتقادی و اصولی ندارند و هر جناح سیاسی در جنوب دارای ارتباط های خارجی در عربستان یا امارات یا انگلیس است و هر طرفی مجری اهداف یک طرف خارجی است.

گفتگو از سعید شاوردی

انتهای پیام/

افزودن نظر