گفتگوی اختصاصی|حمید رزق: درگیر‌ی‌های عدن در راستای تجزیه یمن است

گفتگوی اختصاصی|حمید رزق: درگیر‌ی‌های عدن در راستای تجزیه یمن است
یکی از اعضای انصار الله یمن درگیری‌های اخیر در عدن را با هدف تجزیه یمن از سوی اشغالگران دانست و خواستار مقابله با این طرح خطرناک شد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

"حمید رزق" یکی از اعضای انصارالله و مدیر بخش سیاسی شبکه المسیره یمن در مصاحبه با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تحولات جاری در یمن و درگیری هایی که میان مزدوران اماراتی و قوای دولت دست نشانده عربستان در شهر عدن در جریان است، گفت: مواضع اخیر امارات در عدن نشان دهنده اهداف واقعی این کشور از ورود به جنگ در 5 سال گذشته بوده که همان تقسیم کشور به بیش از دو بخش و بازگرداندن این کشور به وضعیت قبل از سال 1990 است.

وی به حضور گسترده امارت در جنوب یمن اشاره کرد و افزود: امارات عقیده دارد جدا کردن جنوب یمن به نفع این کشور خواهد بود چرا که امارات معتقد است می تواند بخش جنوبی را در صورت جدا شدن از یمن به وسیله ایادی و عوامل داخلی خود بر اساس منافع خود اداره کند.

حمید رزق با اشاره به سکوت عربستان در قبال درگیری های عدن و واکنش دیرهنگام این کشور به سقوط آن به دست نیروهای تحت حمایت امارات گفت: عربستان دوست داشت که جنگ و درگیری در بین گروههای متخاصم به شکل فرسایشی مدت بیشتری طول بکشد نه اینکه به همین سرعت نیروهای طرفدار امارات بر عدن تسلط پیدا کنند.

این عضو رسانه ای انصار الله از شکست توطئه مشترک امارات و عربستان برای تقسیم یمن به 6 اقلیم خبر داد و گفت: طرح آنها برای قرار دادن یمن به مناطق تحت سیطره انگلیس و آمریکا به دلیل مقاومت یمنی ها شکست خورده است.

رزق با اعلام اینکه" امارات آموزش حدود 90 هزار فرد مسلح را در قالب نیروهای کمربند امنیتی و و نیروهای نخبه آموزش داده است" گفت: اساسا این نیروها با رهبری یمن از سوی "منصور هادی" مخالف هستند و از اینجا معلوم می شود که اینها به دنبال تجزیه جنوب یمن و اجرای طرح های خطرناک امارات و کشورهای بیگانه در یمن هستند و به همین دلیل ما از ابتدا فریب ادعاهای بازگرداندن مشروعیت را نخوردیم و با این طرح مقابله کردیم.

وی درگیری های اخیر در عدن را به دلیل شکست طرح های ائتلاف سعودی و سردرگم شدن آنها پس از ناامید شدن از حمایت آمریکا و اطمینان عربستان از اینکه ترامپ نمی تواند جنگی علیه ایران و محور مقاومت به راه بیاندازد ، دانست .

رزق در عین حال درگیری مستقیم بین امارات و عربستان در جنگ یمن را بعید خواند و تصریح کرد که این درگیری ها به شکل نیابتی از سوی نیروهای دو طرف ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد که ملت یمن به ویژه در استان های آزاد شده در بهترین وضعیت از نظر توانمندی نظامی هستند و آماده اند که از وجب به وجب خاک یمن با اشغالگران مقابله کنند و همه حوادثی که امروز در سایه اشغالگران اتفاق می افتد، غیرقانونی است و با سقوط کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی از بین خواهد رفت.

****متن کامل این مصاحبه به صورت سوال و جواب در زیر می آید:

تسنیم: دلایل درگیری بین نیروهای برخوردار از حمایت های عربستان و نیروهای تحت حمایت های امارات در عدن چیست؟

حمید رزق: روشن است حوادث عدن نتیجه شکست عربستان در دخالت خود در یمن است؛ دخالتی که تقریبا به پایان سال پنجم خود نزدیک شده است اما هیچ کدام از اهداف اعلام شده و مشخص محقق نشده. در نتیجه این شکست، ما شاهد برنامه های شتاب زده و گوناگون کشورهای عضو ائتلاف از جمله امارات و عربستان و عوامل داخلی هستیم.

امارات تلاش می کند تا بازوان خود در جنوب یمن را تقویت و در نتیجه با تکیه بر عوامل داخلی ادامه تامین منافع خود در این منطقه را تضمین کند.

در نتیجه بحران کنونی بین ایران و آمریکا و احتمال وقوع جنگ های منطقه ای امارات مجبور شد که به تجدید نظر در مواضع خود در یمن بپردازد و گام های مختلفی بر دارد که یکی از این گام ها رفتن به سمت ایران بود؛ کاری که خشم شدید عربستان را بر انگیخت.

دوم اینکه امارات اعلام کرد که در صدد عقب نشینی از یمن است و این کار به دلیل جلوگیری از واکنش یمنی ها به وسیله موشک های بالستیک و پهپادها صورت گرفته است. سوم اینکه امارات تلاش می کند تا بازوان خود در جنوب یمن را تقویت و در نتیجه با تکیه بر عوامل داخلی ادامه تامین منافع خود در این منطقه را تضمین کند. معتقدم که این عامل اخیر دلیل اصلی درگیری های داخلی در عدن است.

تسنیم: ائتلاف سعودی از شورای انتقالی خواست که از مناطق تحت سیطره خود در عدن عقب نشینی کند و این درخواست با موافقت شورای انتقالی مواجه شد. توضیح شما در این باره چیست؟ چرا شورای انتقالی مناطقی را تحت اشغال خود در آورد و اکنون به دنبال عقب نشینی است؟ آیا این به دلیل ترس است یا چیزهای دیگر؟

حمید رزق: این بیانگر میزان تحقیر مزدوران عربستان و کشورهای ائتلاف متجاوز در داخل یمن است. در آغاز عربستان فقط نظاره گر اوضاع در عدن بود و یا اینکه در این حوادث دست داشت تا اینکه سیطره شورای انتقالی بر پادگان ها و نظامیان و مسئولان در عدن کامل شود و بعد از آن عربستان می گوید که این وضعیت نباید ادامه یابد و از شورای انتقالی خواستار عقب نشینی می شود.

حوادث عدن اساسا ضربه به مشروعیت است؛ مشروعیتی که عربستان جنگ علیه یمن را به بهانه آن آغاز کرد.

این امر نشان می دهد که این مزدوران هیچ قدرتی برای تصمیم گیری ندارند. شورای انتقالی با درخواست عربستان موافقت می کند گویی که اصلا در نبردها شرکت نداشته است. در واقع درخواست عربستان برای برگزاری نشست در این کشور و همچنین درخواست عقب نشینی نیروهای شورای انتقالی برای سرپوش گذاشتن بر نقش خود در عدن است زیرا حوادث عدن اساسا ضربه به مشروعیت است؛ مشروعیتی که عربستان جنگ علیه یمن را به بهانه آن آغاز کرد.

این احتمال وجود دارد که عربستان اخیرا درک کرده است که باز گذاشتن دست مزدوران امارات و سیطره مطلق آنها بر جنوب یمن به زیانش است. همچنین من بعید نمی دانم که عربستان به دنبال جنگی طولانی تر بین گروه های درگیر در یمن است تا توان و امکانات آنها دچار فرسایش بیشتر شود.

بعد از اینکه عربستان تعلل کرد و از حوادث عدن چشم پوشی کرد اینک به دنبال بازسازی شکل و محتوای آنچه مشروعیت خوانده می شود است و درخواست برای گفت وگو در عربستان نیز در همین راستا است. چه بسا حوادث عدن در واقع سبک کردن بار عربستان و تسهیل امکان خروج عربستان از یمن بعد از داخلی کردن جنگ و اداره آن از خارج با پول های ریاض است.

تسنیم: نظر شما درباره نقشه امارات برای حمایت از تفکر جدایی جنوب از یمن چیست؟ این طرح بسیار خطرناک به تجزیه یمن منجر خواهد شد. چند روز قبل عبدالخالق عبدالله از فعالان سعودی گفت که دیگر بعد از امروز یمنی یکپارچه وجود نخواهد داشت و بسیار از جدایی طلبان امروز در شبکه های اجتماعی از جدایی از یمن ابراز خوشحالی می کنند. موضع ملت یمن و گروه های سیاسی در قبال این اقدامات خطرناک امارات در یمن چیست؟

هدف امارات تجزیه یمن به دو قسمت مانند قبل از سال 1990 میلادی است.

حمید رزق: مواضعی که از برخی از نزدیکان به منابع تصمیم گیرنده در امارات اتخاذ می شود اهداف حقیقی و محوری دخالت ائتلاف متجاوز سعودی در یمن از لحظه اول را نشان می دهد. هدف او تقسیم یمن به دو قسمت بود اما مقاومت ملت یمن و جنگی که همچنان ادامه دارد آنها را غافلگیر کرد.

امروز هدف آنها به ویژه امارات تجزیه یمن به دو قسمت مانند قبل از سال 1990 میلادی است. امارات با قدرت در جنوب حاضر است و معتقد است که جدایی جنوب به نفعش است و می تواند این قسمت از یمن را به وسیله مزدوران محلی خود اداره کند.

واضح بود که حدود 90 هزار مسلح که مشروعیت عبدربه منصور هادی را به رسمیت نشناخته اند خود را برای تجزیه یمن آماده خواهند کرد و با توجه به اینکه آنها اهل جنوب هستند پشت این گام قرار دارند و این برنامه های نامشروع و برنامه های خطرناک و طمع ورزی های بیگانگان در یمن را نشان می دهد و بر این اساس ما از لحظه اول با این تجاوز مقابله کردیم و فریب شعارهای ائتلاف متجاوز را نخوردیم.

ما معتقدیم که سرگردانی های ائتلاف متجاوز سعودی در یمن و عدن به دلیل شکست در یمن است. بعد از اینکه آرزوها و بلندپروازی های عربستان در توانایی ترامپ بر تحمیل جنگ علیه ایران و محور مقاومت نقش بر آب شد دچار رعب و وحشت و سرگردانی شده است.

درگیری مستقیم بین امارات و عربستان بعید است.

تسنیم: آیا با توجه به اختلافاتی که امروز شاهد آن هستیم آیا درگیری مستقیم بین عربستان و امارات رخ خواهد داد؟ امارات به دنبال سیطره بر سقطری بود و امروز نیز به دنبال سیطره بر عدن برای تامین منافع اقتصادی خود است.

حمید رزق: گمان نمی کنم که درگیری های مستقیمی رخ دهد چرا که آنها با ابزارهای داخلی خود در یمن می جنگند همان چیزی که امروز در عدن شاهد آن هستیم.

درگیری آنها از طریق ابزارهای یمنی است و هیچ زمینه ای برای درگیری مستقیم بین امارات و عربستان وجود ندارد. آنها امروز خواستار گفت وگو در ریاض برای اداره اختلافات و توزیع غنایم به شکلی که مورد رضایت عربستان و امارات باشد شده اند.

عبدربه منصور هادی نمی تواند بیانیه ای درباره عدن صادر کند و به گروگان گرفته شده است.

تسنیم: تجاوز نظامی علیه یمن برای حمایت از آنچه مشروعیت نامیده می شد امروز تلاش برای تجزیه یمن شده است. به گونه ای که امارات بر عدن و سقطری و دیگر اماکن تسلط یافته و اوضاع برای همه روشن شده است.

حمید رزق: این موضوع صحیح و مهم است. باید برای دنیا روشن شود که شعارهای آنها دروغ و دخالتشان در یمن به نفع ملت یمن نبود. عبدربه منصور هادی نمی تواند بیانیه ای درباره عدن صادر کند. آنها او را گروگان گرفته و مانع بازگشتش به یمن می شوند. ملت یمن و به ویژه استان های آزاد همچنان از بهترین نیروی نظامی و اقتصادی برخوردارند و آماده مقابله با متجاوزان در هر نقطه از یمن هستند. هر آنچه امروز تحت اشغالگری در یمن انجام می شود غیر قانونی است و با سقوط کشورهای ائتلاف متجاوز سعودی از بین خواهد رفت.

گفتگو از سعید شاوردی

انتهای پیام/

افزودن نظر