ولید المعلم: با گروه‌های تروریستی در ادلب مقابله می‌کنیم

ولید المعلم: با گروه‌های تروریستی در ادلب مقابله می‌کنیم
وزیر خارجه سوریه ضمن درخواست مجدد از ترکیه برای خروج نیروهایش از کشورش تاکید کرد که دمشق با گروه‌های تروریستی در ادلب مقابله می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه که اکنون در راس یک هیات بلندپایه سوری در چین به سر می‌برد، گفت که «چین به عنوان یک کشور عضو دائم شورای امنیت می‌خواهد نقش سازنده برای تحقق صلح و امنیت در منطقه ایفا کند».

وزیر خارجه سوریه که با شبکه المیادین گفت‌وگو می‌کرد، افزود: «در دیدار با مقامات چینی این پیام را به وضوح دریافت کردم که آنها می‌خواهند با تحریم‌های آمریکا با یک رویکرد مثبت مقابله کنند».

ولید المعلم در ادامه به تنش تجاری آمریکا و چین اشاره کرد و گفت که «چینی‌ها درصدد توافق با آمریکایی‌ها هستند؛ به طوری که منفعت دو کشور در سریعترین زمان ممکن تامین شود».

وی تاکید کرد که «شرایط ژئوپلتیک سوریه، چین،‌ روسیه، ایران و هند بهتر از گذشته است».

ولید المعلم با اشاره به تنش اخیر ترکیه و سوریه در  استان ادلب گفت که «ادلب یک استان سوری است. ما در صدد مقابله با ارتش ترکیه در این استان نیستیم و با گروه‌های تروریستی مقابله می‌کنیم».

وی همچنین به توافق روسیه و ترکیه درباره ادلب (توافق سوچی) اشاره کرد و گفت که اگر ترکیه به بندهای توافق سوچی پایبند بود، یقینا جلوی ریخته شدن خون‌های خیلی از سوری‌ها گرفته می‌شد.

وزیر خارجه سوریه به المیادین گفت: «ترکیه باید کارهای زیادی را انجام دهد که مهمترین آن خروج نیروهایش از اراضی سوریه است. اگر ترکیه نیروهایش را خارج نکند، بین این کشور و اسرائیل فرقی نخواهد بود».

وی ضمن درخواست از ترکیه برای «توقف آموزش عناصر تروریستی و حمایت تسلیحاتی از آنها» اظهار داشت که اگر آنکارا به مواد ذکر شده پایبند باشد، «ان شاء‌الله روابط آن با دمشق به حالت عادی خود با خواهد گشت.»

ولید المعلم همچنین به عادی شدن روابط امارات و بحرین با سوریه پس از بازگشایی سفارت دو کشور مذکور در دمشق افزود: «روابط دمشق با ابوظبی و منامه در حد بازگشایی سفارت است و این روابط توسعه پیدا نکرده است.»

انتهای پیام/ق

افزودن نظر