ریاض عامل پشت‌پرده اجرای معامله قرن

ریاض عامل پشت‌پرده اجرای معامله قرن
در حالی که ریاض تحت پرچم بحرین به عامل اصلی تحرکات آمریکایی ــ صهیونیستی معامله قرن تبدیل شده، اخبار موجود از افتتاح سفارت تل‌آویو در بحرین و تبدیل منامه به مقر دائمی و رسمی معامله قرن حکایت دارد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، با وجود اصرار ریاض برای باقی ماندن در پشت پرده تحولات مربوط به معامله قرن و برجسته نشدن نقش این کشور در این پروژه که بنا به دلایل متعددی انجام می شود، اما روز به روز نقش عربستان در این پروژه به ویژه در زمینه کنفرانس بحرین موسوم به کارگاه منامه بیشتر مشخص می شود، کنفرانسی که قرار است در روز های ۲۵ و ۲۶ ماه جاری میلادی با شعار سازش برای شکوفایی در منامه پایتخت بحرین برگزار شده و به عنوان رویکرد اقتصادی و اجرایی پروژه آمریکایی معامله قرن مورد استفاده قرار گیرد.
کنفرانسی که آمریکایی ها در بحرین ترتیب داده اند، در دو بعد عملی نتایج قابل توجهی دارد: اول آماده سازی برای مناسبات رسمی میان رژیم صهیونیستی و دولت های شورای همکاری خلیج فارس از طریق سفارت اسرائیل در منامه و دوم قرار دادن پایتخت بحرین به عنوان مقر دائمی اجرای پروژه آمریکایی طرح سازش فراگیر که در منطقه انجام خواهد شد.
در همین رابطه روزنامه الاخبار به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می دهد مسئولان سعودی در کنفرانس یهودیان آمریکا (GLOBAL FORUM ۲۰۱۹) که در روز های ۳ و ۴ ژوئن سال جاری برگزار شد، شرکت کردند. این شخصیت ها در چارچوب یک هیئت دیپلماتیک عالی رتبه بحرینی در این کنفرانس حاضر شدند که تنها منحصر به سفیر منامه در واشنگتن نبود. این کنفرانس راهکار های موفقیت کنفرانس منامه و پیشبرد روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را بررسی کرد.
برخی از جزئیات فعالیت های هیئت بحرینی سعودی در واشنگتن و شرکت عربستان سعودی در این کنفرانس تحت پوشش بحرین نشان دهنده این واقعیت است که ریاض تلاش دارد از منامه به عنوان پوششی برای ورود به مناسبات با تل آویو و نقش آفرینی در روند معامله قرن استفاده کند.
منابع دیپلماتیک به اخبار اعلام کردند که نشست سران بحرین، مصوبه ای را به امضا خواهند رساند که بر اساس آن هیئت اجرایی طرح معامله قرن به شکل رسمی در منامه تشکیل خواهد شد و پس از این تمامی کنفرانس ها و کارگاه های مربوط به این معامله در بحرین برگزار می شود.
این منابع احتمال دادند که نشست مذکور پیشبرد سریع در زمینه عادی سازی روابط رژیم های عربی با رژیم صهیونیستی ایجاد خواهد کرد. بر اساس اعلام این منابع، عربستان سعودی و امارات و رژیم صهیونیستی بر این نکته توافق نظر دارند که کنفرانس بحرین مقدمه ای برای مناسبات رسمی میان اسرائیل و کشور های عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود. همچنین همزمان با برگزاری این کنفرانس، سفارت رژیم صهیونیستی در منامه افتتاح خواهد شد. طبعاً عربستان بازیگر اساسی در احیای مناسبات رسمی بین اسرائیل و شورای همکاری خلیج فارس است، اما این کشور در حال حاضر نمی خواهد ابتکار عمل را در این زمینه در دست بگیرد، به همین علت از پوشش بحرین استفاده می کند.
پیش از این نمایندگان کمیته یهودیان آمریکا به بحرین سفر کرده و با پادشاه این کشور و وزیر خارجه آن دیدار کرده بودند. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی نیز در جریان سفر اخیر خود به آمریکا با تعدادی از شخصیت های این کمیته دیدار کرده بود.

افزودن نظر