مرکل با ادعای آمریکا درباره انفجار نفتکش‌ها همراهی کرد

مرکل با ادعای آمریکا درباره انفجار نفتکش‌ها همراهی کرد
آلمان در اقدامی هماهنگ با آمریکا، ایران را متهم به نقش داشتن در حادثه انفجار کشتی‌ها در دریای عمان کرد.

«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان در جریان نشست خبری مشترک با رئیس جمهور اوکراین مدعی شد: شواهد زیادی حاکی از آن هستند که ایران عامل حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه بوده است.

صدراعظم آلمان در عین حال در نشست مذکور خواستار حل و فصل مسالمت‌آمیز تنش‌ها در خاورمیانه شده است.

مرکل در این نشست همچنین وضعیت تنش‌ها را «بسیار جدی» توصیف کرد و گفت برلین به همه طرف‌ها به ویژه ایران می‌گوید تنش‌ها نباید تشدید شوند.»

صدراعظم آلمان همچنین گفته است به طور دائم با مقام‌های آمریکایی در تماس است و سعی می‌کند همه توان خود را به کار گیرد تا روی همه طرف‌ها تاثیر بگذارد.

ادعاهای ضد ایرانی صدراعظم آلمان در حالی مطرح شده که پیش از این هایکو ماس، وزیر امورخارجه این کشور با اشاره به ویدئوی منتشر شده از سوی آمریکا درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها، گفته بود: ««این ویدئو کافی نیست. ما می توانیم آنچه در این ویدئو نمایش داده می‌شود را درک کنیم اما برای قضاوت نهایی کافی نیست.»

تنها ساعاتی پس از حادثه انفجار کشتی‌ها در دریای عمان، وزارت دفاع آمریکا فیلمی را منتشر کرد که مدعی است یک قایق ایرانی در حال تلاش برای حذف یک مین عمل‌نکرده از بدنه یکی از نفتکش‌های سانحه‌دیده است. با این حال اسناد دولت آمریکا از حادثه دریای عمان با تردیدهای جهانی جدی مواجه شده و غیر از انگلیس از سوی سایر کشورها تائید نشده است.

افزودن نظر