توضیح سفیر چین در بریتانیا درباره اختلافات دو کشور

توضیح سفیر چین در بریتانیا درباره اختلافات دو کشور
سفیر چین در لندن با تأکید بر زیان‌بار بودن تأثیر تحریم هوآوی توسط بریتانیا، متذکر شد این کشور نباید در امور داخلی هنگ‌کنگ دخالت کند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، سفیر چین در لندن به دولت بریتانیا هشدار داد اگر شرکت فناوری «هوآوی» از توسعه نسل پنجم اینترنت منع شود، روابط تجاری میان دو کشور دچار لطمه خواهد شد.

این مقام چینی، راهکار «دو سیستم یک کشور» در هنگ‌کنگ‌ را موفقیت‌آمیز دانست و درباره دخالت لندن در امور آن هشدار داد.

«لیو ژیائومینگ» سفیر چین در بریتانیا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «بی‌بی‌سی» گفت: «راهکار دو سیستم و یک کشور در هنگ‌کنگ فراتر از یک سند تاریخی است. این روش و مثالی خوب برای جامعه جهانی برای فرونشاندن منازعات به صورت مسالمت‌آمیز است. اما به بریتانیا حق حاکمیت یا دخالت در امور داخلی چین در هنگ‌کنگ نمی‌دهد».

ژیائومینگ در پاسخ به مجری بی‌سی‌سی که مدعی شد بریتانیا وظیفه دارد از حقوق مردم هنگ‌کنگ دفاع کند گفت دولت بریتانیا در قبال مردم خودش مسئولیت دارد نه مردم هنگ‌کنگ. مردم هنگ‌کنگ اکنون جزئی از مردم چین محسوب می‌شوند ولی بر اساس قانون امورشان را به‌دست خودشان اداره می‌کنند. آن‌ها نظام اجتماعی متفاوتی نسبت به سرزمین‌های اصلی چین دارند اما این مسئله ربطی به دولت بریتانیا ندارد.

مجری برنامه در ادامه گفت اما اکنون شمار زیادی از مردم هنگ‌کنگ در خیابان‌ها هستند و می‌گویند پکن به استقلال قضایی آن‌ها احترام نمی‌گذارد. سفیر چین در پاسخ به این ادعا گفت: «این حرف درست نیست. کلیت موضوع مورد تحریف قرار گرفته است. این مسئله درباره اصلاح یک سری نواقص و پر کردن حفره‌های سیستم قضایی فعلی است».

ژیائومینگ گفت: «رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی این مسئله را تحریف می‌کنند. شما موضوع را این‌طور جلوه می‌دهید که دولت هنگ‌کنگ این اصلاحیه را بر اساس دستور دولت مرکزی انجام داده است. ابتکار این اصلاحیه از سوی دولت هنگ‌کنگ بود».

از روز یک‌شنبه شهروندان هنگ‌کنگی در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان به خیابان آمدند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر می‌کند اما به‌گفته معترضین، تصویب آن استقلال هنگ‌کنگ را به خطر می‌اندازد.

سازمان‌دهندگان این تظاهرات شمار شرکت‌کنندگان را بیش از یک میلیون اعلام کردند اما به‌گفته پلیس این تعداد حدود ۲۴۰ هزار نفر است. پلیس ضد شورش ساختمان پارلمان را جهت جلوگیری از حمله معترضین به داخل ساختمان، تحت محاصره خود درآورده است.

روز دوشنبه، روزنامه‌های پرمخاطب چین در واکنش به این اعتراضات، اقدامات برخی کشورها در هنگ‌کنگ را در راستای ضربه زدن به چین عنوان کردند.

سفیر چین در لندن همچنین در خصوص تحریم اینترنت نسل پنجم برای هوآوی در بریتانیا گفت: «این کار پیام بدی را نه تنها به هوآوی، بلکه به بازرگانان چینی منتقل می‌کند. این اقدام نه تنها بر روی تجارت، بلکه بر روی سرمایه‌گذاری نیز تأثیرات بدی دارد».

او اضافه کرد: «سرمایه‌گذاری چین در بریتانیا نسبت به سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته اما اگر درها را بر روی هوآوی ببندید پیام منفی بدی به سایر تجار چینی منتقل می‌شود».

شورای امنیت ملی بریتانیا به ریاست «ترزا می»، نخست‌وزیر مستعفی این کشور، در ماه آوریل سال جاری میلادی با نمایندگان هوآوی دیدار کرد و تصمیم گرفت این شرکت فناوری را از دسترسی به هسته‌های اصلی شبکه اینترنت نسل پنجم منع کند اما دسترسی محدود این شرکت به بخش‌های غیر اصلی را میسر کند.

انتهای پیام/ص

افزودن نظر