بازنشستگی اجباری ده‌ها افسر امنیتی در سودان/ افزایش شمار قربانیان در خارطوم به ۱۱۸ نفر

بازنشستگی اجباری ده‌ها افسر امنیتی در سودان/ افزایش شمار قربانیان در خارطوم به ۱۱۸ نفر
شورای نظامی انتقالی حاکم در سودان، در روز نخست اعلام نافرمانی مدنی در این کشور، ده‌ها تن از افسران ارشد را بازنشسته کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز،

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه های سودانی، روز گذشته اعلام کردند عبدالفتاح عبدالرحمن رئیس شورای نظامی انتقالی حکم بازنشستگی ده ها افسر دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی را صادر کرد.

خبرگزاری سونا خاطرنشان کرد، چنین تغییرات بی سابقه با هدف دور کردن افسران برجسته این دستگاه ها انجام شد که طی سال های طولانی از نفوذ قوی ای برخوردار بودند.

در میان این افراد، 35 افسر با درجه سرلشکر، 21 افسر با درجه سرتیپ، 15 افسر با درجه سرهنگ و 19 سرگرد دیده می شود.

رئیس شورای نظامی در آوریل گذشته نیز حکم بازنشستگی هشت نفر از افسران در هیئت فرماندهی این دستگاه را صادر کرد.

اعتراضات سودانی ها در روزهای اخیر و پس از به بن بست رسیدن مذاکره شورای نظامی انتقالی با ائتلاف اپوزیسیون نیروهای آزادی و تغییر درباره تشکیل شورای حاکمیتی و تعداد اعضای نظامی و غیرنظامی این شورا تشدید شده است. متعاقب این وضعیت، جنبش اعتراضی سودان ، از روز یکشنبه خواستار نافرمانی مدنی با هدف واگذاری قدرت از شورای نظامی انتقالی به نهادهای غیر نظامی و مردمی شد.

اسماعیل تاج از رهبران نیروهای آزادی و تغییر تاکید کرد که نافرمانی مدنی تا برآورده شدن تمامی خواسته ها ادامه خواهد یافت.

کشته شدن 3 معترض سودانی در اولین روز نافرمانی مدنی
بازداشت شماری از رهبران معترضان در سودان؛ فراخوان برای نافرمانی مدنی در یکشنبه
اتحادیه اصناف سودان: نافرمانی مدنی راه سرنگونی شورای نظامی است

گزارش ها حاکی ست که در نخستین روز نافرمانی مدنی، دست کم چهار معترض کشته شدند. کمیته مرکزی پزشکان سودان وابسته به مخالفان اعلام کرده که با کشته شدن این افراد، شمار معترضان قربانی از دوشنبه هفته گذشته تاکنون در پی حمله نیروهای امنیتی به تحصن کنندگان در خارطوم، به 118 تن افزایش یافته است.

این در حالی ست که مجمع اتحادیه های صنفی سودان در اولین روز از آغاز نافرمانی های مدنی در این کشور شورای نظامی انتقالی را به تعطیل کردن بیمارستان ها متهم کرد و آن را مسئول مرگ هر یک از بیماران و مجروحان دانست.

از سوی دیگر طبق اعلام کمیته داروخانه های سودان، نیروهای واکنش سریع، مخازن صندوق ملی تجهیزات پزشکی را به کنترل خود درآورده اند؛ امری، که می تواند فاجعه بهداشتی در کشور را موجب بشود.

انتهای پیام/

افزودن نظر