رئیس شورای اروپا به آسیای مرکزی سفر می‌کند

رئیس شورای اروپا به آسیای مرکزی سفر می‌کند
رئیس شورای اروپا هفته آینده از برخی کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان بازدید می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا هفته آینده از برخی کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان بازدید می‌کند.

توسک سفر خود به آسیای مرکزی را روز 30 مه از تاجیکستان آغاز خواهد کرد.

انتظار می‌رود رئیس شورای اروپا در سفر به «دوشنبه» با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان دیدار کند.

همکاری‌های دوجانبه، تغییر اقلیم، حفاظت از مرز و امنیت منطقه از جمله موضوعاتی است که در جریان این ملاقات مورد بحث و بررسی طرفین قرار می‌گیرد.

توسک بعد از تاجیکستان عازم قزاقستان و ازبکستان می‌شود.

وی در سفر به قزاقستان با «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور موقت و «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور سابق و پیشوای ملت این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

رئیس شورای اروپا در سفر خود به ازبکستان با «شوکت میرضیاف» رئیس جمهور این کشور دیدار می‌کند.

بازدید رئیس شورای اروپا از 3 کشور منطقه آسیای مرکزی تا دوم ماه ژوئن ادامه خواهد یافت.

رئیس شورای اروپا در حالی به کشورهای آسیای مرکزی سفر می‌کند که دیپلمات‌های اتحادیه اروپا روز 15 ماه مه در «بروکسل» یادداشت مشترک این نهاد در زمینه استراتژی جدید اتحادیه اروپا در آسیای مرکزی را تصویب کردند.

این اقدام نهایی در آستانه قبول استراتژی «اتحادیه اروپا و آسیای مرکزی، امکانات جدید به خاطر همکاری‌های قوی» است که انتظار می‌رود ماه ژوئن سال جاری توسط وزرای امور خارجه ائتلاف تصویب و در ملاقات با «فدریکا موگرینی» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در شهر «بیشکک» معرفی شود.

استراتژی جدید اتحادیه اروپا با هدف مساعدت به منطقه در زمینه مبارزه با همه گونه ضربه‌های اقتصادی داخلی و خارجی، رعایت قانون و حقوق بشر، ایجاد شرایط آزاد کاری برای ساختارهای مدنی و رسانه‌های مستقل اجرا می‌شود.

انتهای پیام/ح

افزودن نظر