70 درصد تجارت خارجی تاجیکستان با کشورهای عضو «شانگهای» مرتبط است

70 درصد تجارت خارجی تاجیکستان با کشورهای عضو «شانگهای» مرتبط است
بنابر گزارش نهادهای اقتصادی تاجیکستان حدود 70 درصد تجارت خارجی این کشور در ماه‌های ژانویه تا آوریل با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مرتبط است.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، بنابر گزارش نهادهای اقتصادی تاجیکستان حدود 70 درصد تجارت خارجی این کشور در ماه‌های ژانویه تا آوریل با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای مرتبط است.

همزمان مبادله تجاری تاجیکستان با تعدادی از کشورهای عضو شانگهای در این مدت رو به کاهش نهاده است.

گردش مالی با کشورهای عضو شانگهای در ماه‌های ژانویه تا آوریل سال جاری منفی بوده و 84.5 درصد یا بیش از 784.3 میلیون دلار از حجم کلی مبادله تجاری با واردات محصولات از کشورهای شانگهای به تاجیکستان مرتبط است.

در این دوره تجارت خارجی تاجیکستان با روسیه، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و هند مثبت بوده اما تجارت با سایر کشورهای شانگهای از جمله قرقیزستان و چین کاهش یافته است.

شرکای اصلی تجاری تاجیکستان در سازمان همکاری شانگهای روسیه، چین و قزاقستان می‌باشند که حجم کلی تجارت «دوشنبه» با این کشورها طی این مدت بیش از 790 میلیون دلار را تشکیل داده است.

مبادله تجاری تاجیکستان با سایر کشورهای عضو شانگهای به جز ازبکستان منفی بوده، یعنی واردات کالا از تمام این کشورها به تاجیکستان بیشتر از صادرات محصولات تاجیکی بوده است.

سازمان همکاری‌های شانگهای یک سازمان امنیتی- اقتصادی  است که در 15 ژوئن سال 2001 تأسیس شد. این سازمان در واقع ترکیب جدید سازمان شانگهای 5 است که در سال 1996 بعد از امضای تعهدنامه امنیت نظامی مناطق مرزی توسط 5 کشور چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان به وجود آمده بود.

انتهای پیام/.

افزودن نظر