سنایی: ایران ضمن پایبندی به اصل گفتگو و تعامل، هیچ تردیدی در دفاع از منافع خود نخواهد کرد

سنایی: ایران ضمن پایبندی به اصل گفتگو و تعامل، هیچ تردیدی در دفاع از منافع خود نخواهد کرد
سفیر کشورمان در مسکو گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل گفتگو و تعامل، هیچ تردیدی در دفاع از منافع خود نخواهد کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «مهدی سنایی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو ضمن شرکت در نوزدهمین کنفرانس علمی بین المللی لیخاچف با عنوان «رشد و توسعه در جهان: مشکلات پیش بینی و مدیریت» با حضور ده ها تن از اندیشمندان و شخصیت های بین المللی و روس و حضور گسترده کارشناسان علوم انسانی در محل دانشگاه علوم انسانی اتحادیه های سنت پتربورگ، به عنوان یکی از سخنرانان مراسم افتتاحیه به ایراد سخنرانی پرداخت.

 ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، مدودف نخست وزیر و دیگر مقامات روس نیز پیام هایی برای این کنفرانس صادر کردند.
مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در سخنانش به دو روند موجود در صحنه بین المللی در دو دهه اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: روند غربی به دنبال از بین بردن نظم وستفالیایی و شاخصه های آن است و روند دیگر به دنبال ایجاد چندجانبه گرایی و احترام به شاخصه هایی مانند احترام به حاکمیت ملی و ثبات مرزهاست. این دو رویکرد در بحران های لیبی، یمن و سوریه در تقابل با یکدیگر قرار گرفتند.

وی به نقش روزافزون شرق در تحولات جهانی و کاهش نقش غرب اشاره کرد و افزود: ایران، روسیه، چین و ترکیه با بهره گیری از ساختارهایی مانند سازمان شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان اکو نقشی مهم در شکل دهی به نظم بین المللی دارند. 
سفیر ایران در مسکو با اشاره به رویکرد تمدنی ایران و باور تاریخی به گفتگو و تعامل گفت: ایران مبتکر ایده گفتگوی تمدن ها و بانی قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گری بوده و این در حالی است که برخی کشورها به جای رویکرد گفتگو، به طور روزافزونی به سمت استفاده از ابزار تحریم می روند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل گفتگو و تعامل، هیچ تردیدی در دفاع از منافع خود نخواهد کرد.
 این همایش که طی دو روز و با ارائه بیش از ۶۰ سخنرانی برگزار می شود، از مهمترین کنفرانس های حوزه علوم انسانی در روسیه است.

ورشنین معاون وزیر خارجه روسیه، عمرو موسی دبیرکل سابق اتحادیه عرب، موراتینوس وزیر خارجه سابق اسپانیا و شوکت عزیز نخست وزیر سابق پاکستان از جمله سخنرانان این کنفرانس بودند.
انتهای پیام/

افزودن نظر