اعلام استراتژی جدید اتحادیه اروپا در مورد آسیای مرکزی در سال 2020

اعلام استراتژی جدید اتحادیه اروپا در مورد آسیای مرکزی در سال 2020
سفیر ازبکستان در بلژیک اعلام کرد: استراتژی جدید اتحادیه اروپا نسبت به آسیای مرکزی سال 2020 میلادی اعلام خواهد شد.

به گزارش گروه بین‌الملل ایمان نیوز، «دلیار حکیم اف» سفیر ازبکستان در بلژیک اعلام کرد: استراتژی جدید اتحادیه اروپا نسبت به کشورهای آسیای مرکزی در سال 2020 میلادی اعلام خواهد شد.

سفیر ازبکستان در بلژیک اظهار داشت: همچنین برنامه ریزی شده با ترکیب جدید پارلمان اروپا قطعنامه‌ای درباره پیشنهادات مشترک شورای اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا در ارتباط با منطقه به تصویب برسد.

سفیر ازبکستان در بلژیک تصریح کرد: بیانیه مشترک را شورا و کمیسیون اروپا به پارلمان اروپا ارائه می‌دهند و فکر می‌کنم اگر ایرادی نگیرند، این بیانیه مشترک اواسط یا پایان ماه ژوئن در اختیار شورا قرار می‌گیرد.  

حکیم اف خاطرنشان کرد: این بیانیه همچنین حاوی موارد مربوط به افغانستان و به طور کلی نظم جهانی و امنیت می‌باشد.

وی افزود: تا پایان سال جاری میلادی ترکیب جدید پارلمان اروپا قطعنامه را تصویب می‌کند اما استراتژی جدید درباره آسیای مرکزی سند جداگانه‌ای است که باید تایید و تصویب شود از جمله به تصویب پارلمان اروپا برسد.

حکیم اف ادامه داد: این سند تا حدودی پیچیده و جامع است، اما فکر می‌کنم در سال آینده می‌توانیم آن را اعلام کنیم.

وی گفت: در سال 2020 میلادی این سند که روابط اتحادیه اروپا با کشورهای آسیای مرکزی را برای 10 سال آینده تعیین می‌کند، دریافت می‌شود.  

گفتنی است، مرحله جدید رایزنی‌ها درباره قرارداد جدید در مورد همکاری‌های گسترده بین اتحادیه اروپا و ازبکستان در بروکسل برگزار می‌شود.

پارلمان اروپا در نشست عمومی خود گزارش کمیته امور خارجی را تصویب کرد در آن توصیه‌های سازمان اجرایی اتحادیه اروپا درباره قرارداد جدید در مورد همکاری گسترده با ازبکستان در نظر گرفته شده است.

در این گزارش بر سیاست جدید خارجی ازبکستان که موجب بهبود همکاری‌ها با همسایه‌ها و همکاران بین المللی از جمله کمک به ثبات و امنیت در منطقه شده و همچنین حضور مثبت این کشور در پروسه صلح آمیز افغانستان تاکید شده است.  

پارلمان اروپا همچنین از تلاش‌های تاشکند برای عضویت در سازمان تجارت جهانی که امکان جذب سرمایه گذاری‌های بیشتر مستقیم خارجی را فراهم می‌کند، حمایت کرد.

در تاریخ 16 نوامبر سال 1994 میلادی بین اتحاد اروپا و ازبکستان روابط سیاسی برقرار شده و از ماه ژانویه سال 1995 میلادی در بروکسل سفارت ازبکستان فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/ح

افزودن نظر