آنچه در خصوص «معامله قرن» منتشر می شود گمانه زنی رسانه ها است

آنچه در خصوص «معامله قرن» منتشر می شود گمانه زنی رسانه ها است
رئیس جمهوری اسبق مصر در خصوص طرح آمریکایی معامله قرن و ایران و همچنین حمله عراق به کویت صحبت کرد.

«حسنی مبارک» رئیس جمهوری اسبق مصر در گفتگو با روزنامه الانباء کویت گفت: آنچه که در خصوص معامله قرن منتشر می‌شود تنها گمانه زنی‌ها و حرف و حدیث رسانه‌ها است.

وی در ادامه افزود: من بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را به خوبی می‌شناسم او تمایلی به راهکار تشکیل دو دولتی ندارد و می‌خواهد غزه از کرانه باختری جدا شود. وی در سال ۲۰۱۰ به من گفت که می‌شود بخشی از نوار مرزی سیناء به فلسطینی‌ها داده شود و من نیز با او مخالفت شدید کردم.

مبارک در خصوص معامله قرن گفت: کشورهای عربی باید برای واکنش و پاسخگویی به این طرح آمریکایی بعد از آنکه به صورت رسمی اعلام شد آماده باشند.

وی گفت: بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا سال ۱۹۹۶ مرا به نشستی با ملک حسین، پادشاه اردن در آن دوره و نتانیاهو دعوت کرد اما من مخالفت و از کلینتون عذرخواهی کردم و گفتم تا زمانی که نتانیاهو آماده پایبندی به روند مذاکره و عقب‌نشینی از اراضی فلسطین نباشد این نشست‌ها فایده‌ای ندارد.

مبارک در خصوص ایران نیز مدعی شد که برای بهبود روابط با ایران در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی تلاش کرد اما گروه‌های تندرو مانع این مسأله شدند. وی همچنین مدعی شد که ایران تهدیدی برای منطقه عربی و امنیت ملی عربی است!

مبارک در خصوص حمله صدام به کویت نیز گفت: من در این خصوص به کویتی‌ها هشدار داده بودم. در نشست خود با صدام به او گفتم همه مشکلات را می‌توان با گفتگوی آرام حل کرد. صدام به من گفت که قصد حمله به کویت را ندارد و از من خواست کسی را در جریان این موضوع قرار ندهم. من همچنین به عربستان رفتم و با ملک فهد و امیر عبدالله دیدار کردم. در جریان این دیدارها ما بر سر اینکه از عراقی‌ها و کویتی‌ها برای مذاکره در عربستان دعوت به عمل آوریم به توافق رسیدیم. این نشست برگزار شد اما هیات عراقی اختیاری برای حل اختلافات از خود نداشت. این هیأت به محض اینکه عربستان را ترک کرد، نیروهای عراقی وارد کویت شدند. من در زمان شنیدن خبر ورود نیروهای عراقی به کویت بسیار شوکه شدم زیرا فکر نمی‌کنم که اقدام یک کشور عربی برای اشغال یک کشور عربی دیگری عاقلانه و منطقی باشد.

افزودن نظر