راهپیمایی مخالفان جریانهای راست افراطی در کشورهای اروپایی

راهپیمایی مخالفان جریانهای راست افراطی در کشورهای اروپایی
در فاصله یک هفته مانده تا برگزاری انتخابات پارلمانی ارپا، کشورهای اروپایی صحنه راهپیمایی مخالفان گروه های راست افراطی بود.

ده‌ها هزار نفر در تعدادی از شهرهای کشورهای اروپایی به خیابان‌ها آمده و یک هفته قبل از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا، علیه احزاب راست افراطی شعار دادند.

در آلمان تظاهرات‌کنندگان پلاکاردهایی را در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «یک اروپا برای همه: صدای شما علیه ملی‌گرایان».

از دیگر شعارهایی که معترضان سر دادند، «نه به نفرت، آری به تغییر» بود.

این راهپیمایی در آلمان در شهرهای کلن، برلین، فرانکفورت، مونیخ، لایپزیگ و هامبورگ برپا شد. تخمین زده شده است که ۲۰ هزار نفر در برلین در این راهپیمایی حضور داشتند. طبق برآورد پلیس هم ۱۰ هزار نفر در مونیخ، ۱۴ هزار نفر در فرانکفورت و ۱۰ هزار نفر هم در هامبورگ به خیابان‌ها آمدند.

علاوه بر آلمان، حضور مردم در برخی شهرها از جمله در بوداپست مجارستان، جنوا ایتالیا، اوترخت هلند، ورشو لهستان و بخارست رومانی گسترده بود.

۷۰ گروه حامی اتحادیه اروپا، این راهپیمایی‌ها را در شهرهای اروپایی سازماندهی کردند. این گروه‌ها خواهان تغییر سیاست‌ها درباره مهاجران هستند و معتقدند باید از مأموریت‌های نجات پناهجویان در دریای مدیترانه حمایت شود.

در بخارست پایتخت رومانی، هزاران نفر در میدان ویکتوریای این شهر جمع شدند و این شعار را سر دادند: «رومانی اروپا را دوست دارد.»

در تاریخ ۲۶ مه (۵ خرداد) برای ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا انتخابات سراسری برگزار می‌شود. نتیجه آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اتحاد احزاب راست افراطی اروپا با محوریت «لگا» خواهد توانست در پارلمان آینده اروپا چهارمین فراکسیون قدرتمند را تشکیل دهد.

افزودن نظر