صنعتگران شهرضا، رفع مشکلات بانکی و مالیاتی خود را خواستار شدند

صنعتگران شهرضا، رفع مشکلات بانکی و مالیاتی خود را خواستار شدند
اصفهان- شماری از صنعتگران و فعالان اقتصادی شهرستان شهرضا در نشست با استاندار و مسوولان اصفهان، مشکلات خود در زمینه های بانکی، مالیاتی، ارزی، بیمه ای و زیرساختی را مطرح کردند و خواهان رفع آنها شدند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، استاندار اصفهان روز سه شنبه با سفر به شهرضا و بازدید از تعدادی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی رازی، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این واحدها و صنعتگران این شهرستان قرار گرفت.


رییس خانه صنعت و معدن شهرضا در این نشست، مالیات بر ارزش افزوده را معضل بزرگ تولیدکنندگان عنوان و تاکید کرد: قرار بود مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی دریافت شود اما از تولیدکنندگان نیز دریافت می شود.
مرتضی جاوری با بیان اینکه این موضوع، مشکلات زیادی را ایجاد کرده است، افزود: اگر دولت نمی تواند این مشکل را حل کند، دستکم رقم آن را کاهش دهد.
وی بخشی از تورم موجود را مربوط به این موضوع دانست و تصریح کرد: در دنیا اخذ مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد بطور توامان رایج نیست زیرا به بخش تولید فشار مضاعف وارد می کند.
جاوری با بیان اینکه هزینه های تولید بسیار افزایش یافته است، اظهار داشت: قوانین، دست و پای مدیران پایین دستی را بسته است و در صورتی که قصد همکاری داشته باشند امکان آن وجود ندارد.
رییس خانه صنعت و معدن شهرضا، این شهرستان را یکی از مناطق بزرگ صنعتی کشور خواند و اضافه کرد: این خطه نیاز به یک اتاق بازرگانی همانند کاشان دارد.
رییس هیات مدیره شهرک صنعتی رازی شهرضا نیز در این نشست، خواهان حل مشکلات مربوط به آب آشامیدنی و شبکه برق این شهرک شد و گفت: احداث یک پل روگذر از مرحله سوم شهرک تا ورودی آن با توجه به مسافت هشت کیلومتری ضروری است.
حسن عطایی کچویی با بیان اینکه صنعتگران در شرایط موجود و تحریم های ظالمانه، مردان جنگ در خط مقدم تولید هستند، افزود: آنها هنوز با مشکلات بانکی، نوسانات ارزی و گران شدن مواد اولیه مواجهند و منابع بانکی استان، پاسخگوی آنها نیست.
وی با اشاره به اینکه سقف تسهیلات بانکی در حد50 میلیارد ریال باقی مانده درحالی که قیمت مواد اولیه افزایش یافته است، اظهار داشت: اصفهان، منابع و تسهیلات بیشتر ریالی و ارزی نیاز دارد و لازم است از پنجره بزرگتری به آن نگاه شود.
این فعال صنعتی اضافه کرد: بسیاری از دستورالعمل های بانکی نیز مربوط به سال های پیش است و باید متناسب با شرایط رکود و تحریم ها، اصلاح شود.
وی با بیان اینکه صنعتگران اصفهانی پس از تهران، تحت بیشترین فشارها در بخش دارایی هستند، گفت: برخی قوانین و ضوابط برای ممیزان امور مالیاتی در استان تعریف نشده و مسائلی را برای واحدهای تولیدی ایجاد کرده که لازم است نگاه ویژه ای برای رفع آن به اصفهان شود.
به گفته عطایی، تعدادی از شرکت ها بدلیل مسائل موجود در اصفهان در استان های مجاور یا تهران مستقر شده اند زیرا شرایط دارایی و مالیاتی در آن استان ها، راحت تر است.
رییس هیات مدیره شهرک صنعتی رازی همچنین خواهان استفاده از منابع و صنایع مادر اصفهان برای رفع نیازهای داخل استان شد و افزود: ما تاکنون کمترین بهره را از صنایع مادر استان خود برده ایم.
یکی دیگر از فعالان صنعتی شهرضا در این نشست خواهان برگزاری جلسه های بیشتر ستاد تسهیل و رونق تولید استان برای پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی شد و گفت: برخی بانک ها، از مصوبه های کمیته حمایت قضایی و ستاد تسهیل تمکین نمی کنند.
شاهمرادی با اشاره به مشکلات ارزی و صادرات کالا افزود: برخی از واحدهای صنعتی برای وارد کردن ارز حاصل از صادرات از طریق سیستم نیما دچار مشکل هستند زیرا حساب موقت آنها بدلیل بدهی اقساط به بانک ها مسدود شده است.
وی بیشترین مشکلات صنعتگران را مربوط به بانک ها دانست و ادامه داد: اکنون برخی تسهیلات با سود 28 تا 38 درصد است درحالی که ما نیاز به سرمایه در گردش داریم.
این فعال صنعتی با بیان اینکه برخی سازمان های بیمه گر نیز از مصوبه های ستاد تسهیل استان، تمکین نمی کنند، تصریح کرد: اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید هیات ویژه ای برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی داشته باشد و در برخی موارد مشاهده می کنیم که کارفرمایان بدلیل شکایت های مربوط به کار و کارگر، بسرعت زندانی و اموال آنها مصادره می شود.
تعداد دیگری از صنعتگران نیز در این نشست، مشکلات واحدهای تولیدی شهرضا و شهرک صنعتی رازی از جمله اجرا نکردن درست و سریع مصوبات در بدنه های پایینی دستگاه های اجرایی، استانداردسازی محصولات پتروشیمی و سوختی و مسائل زیست محیطی را مطرح کردند.
استاندار اصفهان در این نشست گفت: پس از بازدید از شهرک های صنعتی جی و مورچه خورت به همراه تعدادی از صنعتگران به تهران رفتیم و با مذاکره با مسوولان بانک مرکزی مقرر شد که تسهیلات بخش رونق و تولید در این استان تا چهار برابر افزایش و از 50 به 200 میلیارد ریال برسد.
عباس رضایی با بیان اینکه موضوع احداث زیرگذر شهرک صنعتی رازی با هماهنگی همه دستگاه های اجرایی قابل حل است، افزود: صنعتگرانی که بدهکار بانکی هستند و از طرفی از دستگاه های دولتی، طلبکارند می توانند آن را تهاتر کنند.
استاندار اصفهان از صنعتگران خواست تا بانک ها و دستگاه های اجرایی که از مصوبه های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، تمکین نمی کنند را معرفی کنند و گفت: بر اساس مصوبه اخیر سود مرکب نباید از واحدهای تولیدی اخذ شود.
وی در باره مالیات بر ارزش افزوده توضیح داد: در بخش کمرگ پیش از این40 درصد مواد و کالاها برای اخذ ارزش افزوده اجازه ترخیص نمی یافت اما اکنون به 5 درصد کاهش یافته است.
رضایی خواهان پیگیری و رسیدگی سریع مسوولان مربوطه برای تحقق مصوبه منطقه ویژه اقتصادی شهرضا و ارائه گزارش توجیهی آن نیز شد.
مسوولان شرکت ها و دستگاه های اجرایی استان اصفهان از جمله شرکت شهرک های صنعتی، صنعت، معدن و تجارت، برق، امور دارایی و مالیات، بیمه تامین اجتماعی، برنامه ریزی و مدیریت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک های ملی و رفاه نیز با حضور در این نشست، توضیحاتی را در باره مسائل مطرح شده از سوی صنعتگران، بیان کردند.
استاندار اصفهان، امروز از چهار واحد تولیدی و صنعتی مستقر در شهرک صنعتی رازی بازدید و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت.
شهرک صنعتی رازی شهرضا با حدود500 واحد تولیدی مستقر بعد از شهرک صنعتی کاوه در ساوه، دومین شهرک بزرگ صنعتی در کشور محسوب می شود.
شهرضا با 160 هزار جمعیت در70 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع و دارای پنج ناحیه صنعتی است.
6027/3011

افزودن نظر