بازار ۶۱۳ میلیارد تومانی معاملات آتی با درخشش طلای سبز در بورس کالا

بازار ۶۱۳ میلیارد تومانی معاملات آتی با درخشش طلای سبز در بورس کالا
ارزش معاملات بازار آتی در بورس کالای ایران در هفته گذشته در حالی به رقمی بیش از ۶۱۳۸ میلیارد ریال رسید که تک نماد آتی پسته با سهم ۶۲ درصدی از کل ارزش معاملات، بیشترین تاثیر را در این افزایش بر جای گذاشت.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ارزش معاملات بازار آتی در بورس کالای ایران در جریان معاملات هفته گذشته در حالی به رقمی بیش از 6138 میلیارد و 737 میلیون ریال رسید و رشد 7 درصدی را نسبت به معاملات هفته پیش از آن تجربه کرد که تک نماد آتی پسته با سهم 62 درصدی از کل ارزش معاملات، بیشترین تاثیر را در این افزایش بر جای گذاشت.

طی معاملات دوره مذکور معامله گران در حالی تعداد 153 هزار و 290 قرارداد را بر پایه سه محصول زعفران، زیره سبز و پسته فندقی منعقد کردند که معاملات آتی پسته اولین هفته کاری خود را پشت سر گذاشت. اما به تنهایی توانست با تک نماد خود برای سررسید آذر ماه 1398 سهم 62 درصدی را در ارزش کل معاملات به ثبت برساند..

در سررسید مذکور معامله گران تعداد 34 هزار و 134 قرارداد به ارزشی بیش از 3775 میلیارد و 844 میلیون ریال را منعقد کردند. این تعداد قرارداد در حالی در اولین هفته معاملاتی برای محصول پسته فندقی 32-30 رقم خورد که این حجم معادل دادوستد بیش از 3413 تن محصول بوده است.

قرارداد آتی زعفران نگین با سررسید مهر ماه 98 نیز به دلیل آن که آخرین هفته معاملاتی خود را سپری کرد، تعداد 6040 قرارداد به ارزش 48 میلیارد و 702 میلیون ریال منعقد شد که هر دو متغیر به صورت مساوری با کاهش 86 درصدی نسبت به هفته پیش از آن مواجه شدند.

همچنین، حجم معاملات آتی زعفران نگین برای تحویل در آبان ماه سال جاری به 57 هزار و 982 قرارداد منعقده رسید و ارزش 482 میلیارد و 405 میلیون ریالی برای این نماد ثبت شد.

معامله گران همچنین تعداد 1071 قرارداد آتی زعفران رشته ای را برای تحویل در آبان ماه سال جاری منعقد کردند و ارزش 7 میلیارد و 618 میلیون ریالی را برای آن به ثبت رساندند.

13 هزار و 61 قرارداد آتی زیره سبز نیز برای سررسید آبان ماه 1398 به ارزش 433 میلیارد و 504 میلیون ریال منعقد شد و در سررسید آذر ماه همین قرارداد نیز معامله گران با انعقاد بیش از 41 هزار قرارداد ارزش 1390 میلیارد و 662 میلیون ریالی را رقم زدند.

به این ترتیب، سررسید آذر ماه قرارداد آتی زیره سبز با این حجم و ارزش معاملاتی، سهم بیش از 22 درصدی را از ارزش کل معاملات به خود اختصاص داد و پس از قرارداد آتی پسته پرگردش ترین نماد این هفته در بازار آتی بود.

تحول بخش کشاورزی از مسیر بورس کالا می‌گذرد
123 میلیارد تومان پسته در بورس کالا معامله شد
بورس کالا آینه شفاف بازارها/ عرضه و تقاضا در بورس مفهوم پیدا کرد
بورس کالا زمینه‌ساز استانداردسازی و برندسازی پسته ایران در دنیا

انتهای پیام/

افزودن نظر