روسیه از یوان و یورو به‌ جای دلار آمریکا برای انتشار اوراق قرضه استفاده می‌کند

روسیه از یوان و یورو به‌ جای دلار آمریکا برای انتشار اوراق قرضه استفاده می‌کند
وزیر دارایی روسیه گفت روسیه به‌منظور دوری بیشتر از دلار آمریکا قصد دارد از یوان و یورو به‌عنوان ارزهایی برای اوراق قرضه اروپا در سال آینده استفاده کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشا تودی، آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه در حاشیه اجلاس صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گفت روسیه به‌منظور دوری بیشتر از دلار آمریکا قصد دارد از یوان و یورو به‌عنوان ارزهایی برای اوراق قرضه اروپا در سال آینده استفاده کند.

سیلوانوف در پاسخ به سؤالات روزنامه‌نگاران در مورد تأثیر تحریم‌های آمریکا بر بازار بدهی دولتی روسیه گفت روسیه در چند سال اخیر در حال ایجاد زیرساخت‌هایی برای استفاده از ارز چین برای وام‌گیری بوده است. وی اضافه کرد: «ما می‌توانیم یورو را هم امتحان کنیم».

گرچه سرمایه‌گذاران کمتری برای یورو وجود دارد، ولی روسیه هیچ مشکلی با محدودیت‌هایی که برای وام‌گیری به دلار وضع شده ندارد و اوراق قرضه اروپا با پشتوانه دلار را منتشر نمی‌کند.

آمریکا در سال جاری محدودیت‌های مالی بیشتری علیه روسیه وضع کرد که مربوط می‌شود به مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق در انگلیس. این تحریم‌ها مانع مشارکت بانک‌های آمریکا در بازار بدهی دولتی روسیه می‌شود و مخالفت واشنگتن را با وام دادن مؤسسات مالی بین‌المللی به روسیه تصریح می‌کند.

طبق گفته سیلوانف، بودجه سال 2020 روسیه به مسکو این امکان را می‌دهد که تا سه تریلیون دلار از بازارهای خارجی وام بگیرد، ولی اگر قرار باشد از یورو استفاده کند، این رقم پایین‌تر می‌آید.

سال آینده روسیه قصد دارد اوراق قرضه «پاندا» را منتشر کند. این اوراق قرضه با پشتوانه ارز چین منتشر می‌شود. این اقدام به روسیه و بزرگترین شریک تجاری آن، چین، امکان دور زدن تحریم‌های مالی و عوارض آمریکا را می‌دهد.

روسیه از روبل و یورو به‌جای دلار در صادرات انرژی استفاده می‌کند
حذف دلار از معاملات تجاری روسیه و ترکیه

انتهای پیام/92+

افزودن نظر