رنگ‌آمیزی بازار پایه فرابورس منتفی شد

رنگ‌آمیزی بازار پایه فرابورس منتفی شد
در نشست کانون کارگزاران بورس اعلام شد: با ایجاد محدودیت‌های اعمال شده در تابلوهای بازار پایه، اصول نقدشوندگی و شفافیت نقض می‌شود. بنابراین نباید ضوابطی وضع شود که کارایی بازار را با چالش مواجه کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در اوایل خرداد امسال بود که فرابورس ایران در اطلاعیه ای از طبقه بندی شرکت های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران در تابلوهای "پایه زرد" "پایه نارنجی" و "پایه قرمز" خبر داد و اعلام کرد، این طبقه بندی در راستای اجرای دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران مصوب 25 فروردین 88 هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و اصلاحیه های بعدی آن و مصوبه 28 اردیبهشت 98 کمیته درج شرکت فرابورس ایران صورت گرفته است.

در این راستا نیز مقرر شد به منظور راه اندازی تابلوهای پایه زرد، پایه نارنجی و پایه قرمز بازار پایه، تمامی نمادهای مندرج در بازار مذکور در پایان معاملات روز دوشنبه مورخ 20 خرداد 98 متوقف و پس از انجام عملیات فنی و انتقال به تابلوهای مربوطه بازگشایی شوند.

البته این دستورالعمل که با انتقادات زیادی نیز همراه بود، در حالی قرار شد در تاریخ اعلامی اجرایی شود که روز شنبه این هفته معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس طی نامه ای به دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری و دبیر کانون کارگزاران بورس از به تعویق افتادن طبقه بندی شرکت های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران خبر داد و اعلام کرد این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد.

در این راستا نشست کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار در خصوص تغییر دستورالعمل معاملات بازار پایه با محوریت موضوع چگونگی مکانیزم معاملات در بازار پایه فرابورس و روش های بهینه اجرای آن تشکیل شد.

بر این اساس یکی از مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه این بوده که در دستورالعمل جدید با ایجاد محدودیت های اعمال شده در تابلوهای بازار پایه، اصول نقدشوندگی و شفافیت که یکی از برتری ها و جذابیت های اصلی بازار سرمایه برای سرمایه گذاران است نقض می شود و بیان شد نباید ضوابطی وضع شود که کارایی بازار را با چالش مواجه کند.

همچنین محدود کردن روزهای معاملاتی موجب حبس نقدینگی سرمایه گذاران شده و نه تنها موجب رونق این بازار نمی شود، بلکه چنین محدودیت هایی تنبیه سرمایه گذاران به حساب می آید. ضمن اینکه برخی فعالین این بازار آزادانه وارد این بازار نشده اند و باتوجه به اینکه برخی از نمادهای حاضر در این بازار نمادهای اخراجی بازارهای اصلی بورس و فرابورس هستند اعمال چنین محدودیت هایی تنبیه مضاعف این دست سهامداران است.

در حالی که همه مقررات به سمت و سوی کاستن محدودیت های معاملاتی گام بر میدارد وضع این مقررات بر خلاف روند کلی حرکت نهادهای ناظر بازار است.

از دیگر موضوعات پیرامون این دستورالعمل، مساله شفافیت در بازار سرمایه است که در این نشست اعلام شد اگر هدف ارتقاء شفافیت اطلاعات ناشرین است ضمانت اجرایی های مندرج در این دستورالعمل به این هدف کمک نمی کند، بلکه عملا این دستورالعمل فعالیت سرمایه گذاران را محدود نموده و تأثیر مثبتی در ارائه اطلاعات توسط ناشرین برای ایجاد شفافیت ندارد.

از سوی دیگر یکی دیگر از دغدغه های حاضرین در این جلسه عدم نمایش حجم و قیمت سفارشات بود، که اعلام شد این عدم نمایش در مرحله پیش گشایش ممکن است توجیه پذیر باشد، اما در معاملاتی که پس از گشایش انجام می شود اساسا با ذات معامله در سامانه معاملات بورسی سازگار نیست و معامله بر مبنای رقابت را تبدیل به معاملات بر مبنای حدس و گمان و تصادف می کند.

حتی اگر مخفی بودن تمام یا بخشی از مراحل معاملاتی توجیه پذیر باشد، این امر تنها در صورتی قابل پذیرش است که این اطمینان وجود داشته باشد که عدم دسترسی به اطلاعات سفارشات بر همه مشتریان اثر یکسان داشته باشد در غیر این صورت مخفی بودن سفارشات منجر به ایجاد رانت اطلاعاتی شده و این موضوع زمینه ساز فساد در معاملات خواهد شد. افرادی که دسترسی به این اطلاعت دارند به سهولت می توانند با دستکاری در قیمت، از این عدم شفافیت بهره مند شوند و این موضوع منافع سرمایه گذاران را به طور ناعادلانه ای متاثر می نماید.

در نهایت اگر مخفی بودن اطلاعات سفارشات امری مفید و موثر است چرا فقط در بازار پایه اجرا شود و اگر تاثیر گذار نیست چرا در این بازار اعمال گردد.

گفتنی است اعلام اجرای دستورالعمل طبقه بندی شرکت های درج شده در بازار پایه فرابورس ایران در تابلوهای "پایه زرد" "پایه نارنجی" و "پایه قرمز" از سوی فرابورس ایران در حالی طی چند روز گذشته اثر منفی بر معاملات بازار سهام داشته است که برخی کارشناسان معتقدند این کار بودن بررسی لازم انجام شده است.

در این زمینه یکی از اعضای کمیته فقهی سازمان بورس نیز با توجه به شبهات پیش آمده پیرامون قوانین جدید بازار پایه از بررسی این موضوع و روشن شدن اشکالات آن خبر داد.

عباس موسویان در خصوص حکم شرعی مخفی ماندن سفارشات خریدار و فروشنده در معامله با روش جدید بازار پایه گفته، در قانون جدید مرحله پیش از معامله مشخص نیست اما وقتی به مرحله معامله می رسد، هم فروشنده و هم خریدار و هم قیمت مشخص می شود.

وی درباره اینکه قبل از معامله، اطلاعات باید در دسترس خریدار و فروشنده قرار گیرد، افزود: اینطور نیست که به عنوان معامله گر ببینیم مشتری چه قیمتی پیشنهاد داده است. فرض مثال یک فروشنده که 5 مشتری دارد، باید بداند هر مشتری چه قیمتی پیشنهاد داده اما مشتریان از قیمت های پیشنهادی مشتریان دیگر باخبر نمی شوند. بر این اساس قرار است جزییات این قانون 22 خرداد ماه در کمیته فقهی مطرح و بررسی شود.

رنگ آمیزی بازار پایه فرابورس ایران به تعویق افتاد
مراقب خروج نقدینگی از بازار سرمایه باشیم/ خوب و بد دستورالعمل جدید فرابورس برای بازار پایه
دستورالعمل جدید بازار پایه فرابورس ایران اعلام شد

انتهای پیام/

افزودن نظر