حفاظت از عرصه های منابع طبیعی سمنان نیازمند بالگرد است

حفاظت از عرصه های منابع طبیعی سمنان نیازمند بالگرد است
سمنان- فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: پراکندگی و وسعت عرصه های منابع طبیعی استان و صعب العبور بودن دسترسی به این عرصه ها، ضرورت داشتن بالگرد برای اقدام به موقع هنگام آتش سوزی را دو چندان می کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، سرهنگ علیرضا ابوطالبی عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان این که زمان مولفه ای مهم در مهار آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی و کاهش خسارت ناشی از آن است افزود: راه دسترسی به برخی مناطق مرتعی و جنگلی استان سمنان صعب العبور است و گاه 2 تا سه ساعت برای رسیدن به محل زمان لازم است.


وی ادامه داد: این صرف زمان موجب افزایش وسعت آتش سوزی و نابودی عرصه های منابع طبیعی می شود.
وی افزود: استان سمنان، استان چهارم کشور در زمینه وسعت عرصه های منابع طبیعی است و این وسعت و پراکندگی عرصه ها، گواه ضرورت یک بالگرد برای مهار آتش سوزی در عرصه های مرتعی و جنگلی استان سمنان است.
به گزارش ایرنا، وسعت عرصه های منابع طبیعی استان سمنان در حدود 9.7 میلیون هکتار است که 38.5 درصد از این وسعت را عرصه های مرتعی تشکیل می دهد و از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ابراز داشت: تهیه بالگرد نیازمند اعتبار است و اکنون چنین اعتباری در اختیار یگان حفاظت منابع طبیعی نیست.
وی تصریح کرد: یگان حفاظت استان برای رفع نیاز به بالگرد برای مهار آتش در مناطق صعب العبور در صدد امضای تفاهم نامه با هلال احمر برای همکاری در شرایط بحرانی است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ابراز داشت: سال گذشته سه میلیارد و 600 میلیون ریال از محل اعتبار استانی و 2 میلیارد و 900 میلیون ریال از محل صندوق توسعه ملی برای بخش حفاظت، گشت و مراقبت اطفای حریق در استان سمنان در نظر گرفته شد که میزان تخصیص کمتر از این میزان بوده است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته حدود 25هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان سمنان دچار آتش سوزی شد.
در استان سمنان به ازای هر 170 هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی یک جنگلبان وجود دارد که پاسخگوی نیازها نیست.
7342/7408

افزودن نظر