یکهزار و 397 سند برای موقوفات خراسان رضوی صادر شد

یکهزار و 397 سند برای موقوفات خراسان رضوی صادر شد
مشهد- مدیر کل ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی گفت: پارسال یکهزار و 397 سند برای موقوفات این استان صادر شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، محمد حسن بهادر روز پنجشنبه در نشست مدیران ثبت اسناد و املاک خراسان رضوی در مشهد افزود: 33 واحد ثبتی در استان فعال است که ساختمان 11 واحد از این تعداد استیجاری است.


وی اظهار داشت: در مشهد نیز از 10 واحد ثبتی ساختمان 2 واحد ملکی است و در زمینه ساختمانهای مورد نیار این اداره کل به خراسان رضوی کم مهری شده است.
وی همچنین با بیان اینکه طرح کاداستر نتایج مثبتی در استان داشته است گفت: این طرح با جدیت پیگیری می شود.
معاون حقوقی و ثبتی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تاکنون 22 هزار و 399سند مالکیت موقوفات استان در سامانه جامع موقوفات کشور بارگذاری و ثبت الکترونیکی شده است.
حجت الاسلام محمد ذاکری افزود: حدود 11 هزار سند از این تعداد به صورت دفترچه ای است که می کوشیم تا پایان سال این تعداد نیز تک برگی شود.
وی اظهار داشت: تثبیت مالکیت موقوفات در دهه اخیر با جدیت پیگیری شده و صدور اسناد مالکیت موقوفات استان در این مدت برابر با 25 سال قبل از آن بوده است.
وی ادامه داد: 38 هزار و 998 رقبه نیز در این استان فاقد سند است که امیداوریم امسال شاهد تثبیت مالکیت موقوفات باشیم.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: حفاظت از اراضی ملی با روشهای قدیمی قابل انجام نیست.
علیرضا صحرایی افزود: استفاده از فناوری های نوین در حفاظت اراضی ملی ضروری است که لازمه آن دنبال کردن طرح کاداستر (تثبیت مالکیت ها) است.
وی اظهار داشت: تاکنون برای بیش از چهار میلیون هکتار از هشت میلیون و 200 هزار هکتار اراضی ملی این استان در نقشه حدنگاری برای تثبیت مالکیت و اجرای طرح کاداستر جانمایی شده است.
وی گفت: همچنین برای 700 هزار هکتار از اراضی ملی این استان تثبیت مالکیت و کاداستر انجام شده است.
معاون آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: هم اکنون روند صدور اعتبارنامه ها در این نهاد از 14 روز به هفت روز رسیده است.
مرتضی حقیقی افزود: برای تثبیت حقوق موقوفات آستان قدس رضوی و صدور اسناد مالکیت آنها تفاهم نامه ای در نظر گرفته شده تا در برنامه زمان بندی شده نسبت به این مهم اقدام کنیم.
میانگین تنظیم اسناد صادره طی یک سال در خراسان رضوی هزار و 935 سند است و این استان بعد از استان تهران، بیشترین تنظیم اسناد وکالت، بیع و رهن را به خود اختصاص داده است.
506 دفترخانه اسناد رسمی در استان خراسان رضوی فعالیت دارد که 338 واحد آن در مشهد است.
7505/ 6053

افزودن نظر