نرخ کنونی دلار قیمت واقعی آن نیست/ ۸۸ درصد مردم گوشت یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند

نرخ کنونی دلار قیمت واقعی آن نیست/ ۸۸ درصد مردم گوشت یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند
در دومین قسمت برنامه تلویزیونی «پایش» در سال ۹۸ به بیان تحولات اقتصادی هفته گذشته، پیگیری نرخ خرید تضمینی گندم و بررسی نوسانات نرخ ارز و چرایی دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخته شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از روابط عمومی برنامه پایش ، در دومین قسمت برنامه تلویزیونی پایش در سال ۹۸ به بیان تحولات اقتصادی هفته گذشته، پیگیری نرخ خرید تضمینی گندم و بررسی نوسانات نرخ ارز و چرایی دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخته شد.
سلیمی زاده پژوهشگر اقتصادی برنامه پایش با توجه به سالروز اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار با تأکید بر اینکه این امر اشتباه بزرگی بود که لطمه زیادی به اقتصاد کشور زد گفت: در این مدتی که این نرخ برای دلار اعلام شد ذخایر ارزی بسیاری از دست دادیم و در حوزه های مختلف اقتصادی سلطان ها پدید آمدند و هرروز شاهد تنش در یک بخش بودیم.
نرخ کنونی دلار هم واقعی نیست
وی افزود: با تغییر رئیس بانک مرکزی و اتخاذ سیاست ها نرخ ارز شروع به کاهش کرد. در این خصوص نیاز به کمک سازمان برنامه وبودجه به بانک مرکزی است. نرخ ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان کنونی هم برای دلار واقعی نیست و قیمت واقعی در حدود نرخ نیمایی است.
اشتباه در روش تعیین نرخ گوشت و نهاده دامی
این کارشناس اقتصادی گفت: یکی دیگر از اشتباهات یک سال اخیر روش تعیین نرخ گوشت و نهاده های دامی بود که قیمت گوشت را به ۱۲۰ هزار تومان رساند.
وی افزود: در این حوزه یک یارانه هنگفت داده شد که اگر یارانه نقدی نهاده دامی و مواد غذایی به خود افراد اختصاص می یافت به هر خانواده ایرانی ۵ میلیون تومان می رسید که در ماه هر خانوار قادر به خرید ۵۰۰ هزار تومان گوشت می شد.
قیمت گندم باید منطقی و به موقع اعلام شود
سلیمی زاده بیان کرد: گندم کالای استراتژیک برای کشور محسوب می شود و نرخی باید برای آن تعیین شود که برای کشاورز صرفه اقتصادی داشته باشد. اکنون در ۳ نرخ بحث و بررسی است و دولت ۱۷۰۰ تومان را اعلام کرده، اما بازهم کشاورزان معتقدند تا ۲۲۰۰ تومان باید بالا بیاید تا صرفه اقتصادی تولید داشته باشد.
وی ضمن مقایسه قیمت گندم در ایران و کشور های همسایه تصریح کرد:به طور مثال نرخ گندم در عراق ۴۱۵۰ تومان است و این اختلاف قیمت سبب می شود برای دلال خرید گندم از داخل و فروش در خارج از کشور صرفه اقتصادی داشته باشد.
سلیمی زاده بیان کرد: در حال حاضر آمریکا ۱۴.۵ برابر نیاز داخلی خود و آلمان ۷.۵ برابر نیاز خود غلات تولید می کند. در کشور ما هم تولید شد و جشن خودکفایی گرفتیم، اما به دلیل مشکلاتی که ایجاد شد دوباره افت تولید داشتیم. دولت باید قیمت گندم را منطقی و به موقع اعلام کند.
پیگیری مشکلات تولیدکنندگان در برنامه پایش
در ادامه برنامه افراسیابی معاون حفاظت اراضی سازمان جنگل ها در پاسخ به مشکل یک کشاورزی در خصوص سند زمین کشاورزی که پس از چند سال بخشی از آن زمین به عنوان منابع طبیعی اعلام شده است گفت: باید دید در زمان تنظیم سند از منابع طبیعی استعلام شده است یا خیر.
مجری برنامه سؤالی مبنی بر اینکه اگر زمین سند شش دانگ داشته باشد بعد از مدتی امکان دارد گفته شود بخشی از زمین اراضی ملی است؟ از این مقام مسئول پرسید که پاسخ صریحی به آن داده نشد.
در ادامه برنامه مرندی مقام معاون نظارت بر استاندارد سازمان ملی استاندارد در خصوص مشکل تولیدکنندگان تیرچه بابت استاندارد دستگاه جوش گفت: ما مجری اجرای استاندارد ها هستیم و تعیین کننده دستورالعمل ها نیستیم. ما به این تولیدکنندگان دو سال زمان دادیم تا با استاندارد های جدید منطبق شوند. ۶۰ واحد تولیدی این استاندارد را رعایت کردند و گواهی گرفتند، اما ۲۲ واحد مابقی نتوانستند گواهی دریافت کنند.
وی در خصوص مشکل اصلی این واحد های تولیدی تصریح کرد: واحد های تولیدی برای تولید با استاندارد جدید باید برق فشارقوی داشته باشند، ولی واحد های تولیدی در اطراف تهران در زمین های کشاورزی مستقرشده اند و نمی توانند تغییر کاربری دهند و از برق فشارقوی استفاده کنند.
برای رسیدن به هدف ساخت بتن باکیفیت تلاش کردم
در ادامه حسین فروتن مهر کارآفرین برتر برنامه پایش که در حوزه صنعت بتن فعالیت دارد تصریح کرد: از دوران کودکی حافظه خوبی داشتم از سنین پایین تدریس پایه های کمتر را شروع کردم. از ۱۷ سالگی به بعد تدریس در آموزشگاه ها هم داشتم.
وی ادامه داد: برای ورود به دانشگاه به من پیشنهاد مهندسی می دادند. در دانشگاه علم و صنعت رشته راه و ساختمان قبول شدم. به دنبال کار نیمه وقت بودم که کار آزمایشگاهی در زمینه مکانیک خاک پیدا کردم. در حوزه دکورسازی فروشگاه کفش هم کارکردم که با ابداع و نوآوری بنده فروش آن ها زیاد شد و حقوق خوبی به من دادند. من پنجاه سال دو شیفت کارکرده ام.
فروتن مهر تصریح کرد: بعد از انقلاب به این علاقه مند شدم که در حوزه بتن کارکنم. ابتدا کار بتن ریزی کارکردم بعد ماشین آلات خریدم و محلی اجاره کردم برای کار. تلاش کردم کیفیت بتن را بهبود ببخشم که مقاومت آن افزایش یابد.
این کارآفرین برتر اظهار کرد: در ادامه اقدام به خرید کارخانه کردم و تمام انرژی و توان خود را بر بهبود کیفیت بتن ازنظر علمی گذاشتم. من به پسران خود گفته ام از هیچ این برند بتن را ساخته ام و باید این را حفظ کنند.
وی تصریح کرد: برای رسیدن به هدف حتی اگر پول هم داشته باشید باید کار و تلاش کرد.
۸۸ درصد مردم گوشت یارانه ای دریافت نکرده اند!
همچنین سؤال نظرسنجی برنامه پایش ، به صورت زیر از مخاطبان سؤال پرسیده شده است:
آیا در یک سال اخیر گوشت وارداتی با نرخ دولتی، به دست شما رسیده است؟ ۱. بله ۲. خیر
در پایان نیز ۸۸ درصد از مردم اعلام نمودند که در یک سال گذشته گوشت وارداتی به دست آن ها نرسیده است.

افزودن نظر