تشکیل ستاد احیای زاینده رود ضرورتی اجتناب ناپذیر است

تشکیل ستاد احیای زاینده رود ضرورتی اجتناب ناپذیر است
اصفهان- نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تشکیل هرچه سریع تر ستاد احیای زاینده رود از سوی هیات دولت تاکید کرد.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، حیدرعلی عابدی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : مدیریت صحیح همین منابع آبی موجود، به احیای زاینده رود و جریان آن منجر می شود، بنابراین تشکیل این ستاد بیش از گذشته ضرورت دارد.


وی ادامه داد: زاینده رود از جمله معدود رودخانه هایی است که قطره ای از آن هدر نمی رود و در بخش آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت استفاده می شود، لذا تمامی بخش های اشاره شده از خشکی آن متضرر می شوند.
این نماینده مجلس تاکید کرد: ثمره جریان دائمی زاینده رود تنها مختص اصفهان نیست بلکه بخش بزرگی از مرکز ایران از جمله استان های یزد، چهارمحال و بختیاری و کرمان از احیای آن نفع خواهند برد.
عابدی به انتقاد سال های گذشته بسیاری درباره سدسازی در کشور اشاره و اضافه کرد : برخی از منتقدان گذشته اکنون معتقدند که ساخت سدهای بیشتر یک ضرورت در ایران بوده است، زیر وجود سدها از افزایش بحران ها بدلیل بارش های زیاد و سیلاب های خطرناک تر جلوگیری کرد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : با وجود بارش های 2 هزار میلی متری از آغاز سال آبی جاری(مهر 97) تاکنون شرایط خاص برداشت آب از سرشاخه های این رودخانه، بخش اعظم سد زاینده رود همچنان خالیست.
وی به سد بهشت آباد که بالغ بر 20 سال ناتمام مانده است، اشاره کرد و گفت: تکمیل این طرح برای انتقال آب ضرورت دارد.
حجم آب انتقالی این طرح، در مجموع 580 میلیون متر مکعب خواهد بود که 250 میلیون مترمکعب آن برای اصفهان، 180 میلیون متر مکعب برای کرمان و 150 میلیون متر مکعب برای یزد اختصاص خواهد یافت و این ارقام بصورت مصوبه قانونی ابلاغ شده است.
یه گزارش ایرنا، رییس جمهوری آذرماه سال گذشته دستور طرح تشکیل ستاد احیای این رودخانه را صادر کرد اما این موضوع تاکنون عملی نشده است.
زاینده رود به طول بیش از 380 کیلومتر به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه‌ های زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان می‌ ریزد.
این رودخانه در دهه های اخیر بدلیل خشکسالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست در بیشتر ایام سال بویژه فصول گرم با خشکی مواجه می شود که این موضوع مشکلات بسیاری را برای بخش های آشامیدنی، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست استان اصفهان بوجود آورده است.
حوضه آبریز زاینده رود دارای 26 هزار و 917 کیلومتر مربع است که 92.9 درصد آن در استان اصفهان و 7.1 درصد در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
6020/6026/

افزودن نظر