برداشت گاز از سکوهای دریایی فاز 22 تا 24 پارس جنوبی آغاز شد

برداشت گاز از سکوهای دریایی فاز 22 تا 24 پارس جنوبی آغاز شد
مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی گفت: نخستین سکوی طرح توسعه این فازها با ظرفیت برداشت روزانه 1402 میلیون مترمکعب گاز راه‌اندازی شد و به بهره‌برداری رسید.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، برداشت گاز از چاه های دریایی برای توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی و تولید حداکثری در فصل زمستان افزایش یافته است.


راه اندازی فازهای مختلف پارس جنوبی پس از استقرار دولت یازدهم جزو اولویت های اصلی وزارت نفت قرار گرفت و تولید از آن با رشد حدود 2 برابری نسبت به سال 1392، اکنون به حدود 600 میلیون مترمعکب در روز رسیده است.
امروز (شنبه) مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی اعلام کرد: برداشت گاز از یک سکو در این فازها از نوزدهم دی (چهارشنبه) آغاز شده است.
به نوشته تارنمای وزارت نفت، فرهاد ایزدجو با اشاره به تولیدی شدن سکوی ٢٢ این طرح اعلام کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های دقیق انجام شده برای شتاب در تامین بخشی از سوخت زمستانی کشور، همه مراحل اتصال خطوط لوله دریایی به سکو و راه‌اندازی سکوی ٢٢ پارس جنوبی در دریا از سوی متخصصان ایرانی انجام و رکورد زمانی راه‌اندازی سکوهای پارس جنوبی شکسته شد.
هم‌اکنون منابع گازی این سکو پس از استحصال از چاه‌های تولیدی برای فرآوری و جداسازی ترکیبات گازی از طریق یک رشته خط لوله ٣٢ اینچ به طول ١١٠ کیلومتر به پالایشگاه خشکی ارسال می‌شود.
به گفته ایزدجو، سکوی ٢٢ نخستین سکوی اصلی طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی است که پس از پایان عملیات نصب و راه‌اندازی در دریا به مرحله تولید رسیده است.
مجری طرح توسعه فازهای٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، تولیدی شدن یکی دیگر از سکوهای پارس جنوبی را دستاوردی ارزشمند توصیف کرد و گفت: تولیدات سکوی ٢٢ طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢٤، روزانه 14 میلیون و 200 هزار مترمکعب گاز به حجم تولید کنونی پارس جنوبی افزوده است.
با بهره‌برداری کامل از چهار سکوی بخش فراساحل فازهای ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی، از هر سکو روزانه ١٤ میلیون و 200 هزار مترمکعب گاز ترش غنی برداشت می‌شود.
طرح توسعه فازهای ٢٤-٢٢ پارس جنوبی برای تولید 56 میلیون متر مکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز متان، 2900 تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، 2750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد طراحی شده است.
به گزارش ایرنا، منطقه پارس جنوبی گسترده ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگ ترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می شود.
در بخش ایرانی این میدان، 14 تریلیون مترمکعب گاز به همراه 18 میلیارد بشکه میعانات گازی ذخیره شده است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.
تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال 13٩٢، نزدیک به 285 میلیون مترمکعب بود که این میزان با بهره برداری از ١١ بخش جدید پارس جنوبی به حدود 600 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.
اقتصام*2022*1961*

افزودن نظر