نماینده مجلس بر بهره‌برداری معادن سرب و روی مهریز تاکید کرد

نماینده مجلس بر بهره‌برداری معادن سرب و روی مهریز تاکید کرد
یزد - نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری برای تسریع در بهره‌برداری کامل از شرکت معادن سرب و روی مهدی‌آباد بهادران این شهرستان بسار ضروری است و نقش مهمی در رونق اقتصادی و اشتغال منطقه و استان یزد دارد.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، محمدرضا صباغیان بافقی روز جمعه در بازدید از این شرکت و در گفت‌وگو با مدیرعامل و کارشناسان افزود: از مطالبات بر حق مردم و مسئولان منطقه، بهره‌برداری و ایجاد تولید و اشتغال است.


وی بابیان اینکه کارهای خوبی به این منظور انجام‌شد، بر اهمیت تولید و اشتغال در شرایط کنونی برای جذب جوانان متخصص و رفع معضل بیکاری تأکید کرد.
همچنین فرماندار مهریز گفت: رویکرد دولت، همکاری با بخش خصوصی و خیران در انجام طرح‌های تولیدی و اقتصادی برای اشتغال و توسعه همه‌جانبه است.
سید محمد رستگاری افزود: شرایط منطقه به خاطر قرار گرفتن در کنار جاده اصلی کشور و نزدیکی به یزد مرکز استان می‌تواند زمینه مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران باشد.
شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی‌آباد، فعالیت خود را از خردادماه 1393 به‌منظور احیای معدن منطقه و استفاده از ظرفیت‌های محلی، اشتغال‌زایی و رونق بازار کسب‌وکار آغاز کرده است.
این شرکت جواز تأسیس کارخانه با ظرفیت 300 هزار تن کنسانتره روی و سرب اکسید و سولفور، 500 هزار تن سیلیس دانه‌بندی شده، 500 هزار تن پودر باریت و 17 هزار تن اکسید روی از سازمان صنعت، معدن و تجارت اخذ کرد.
مجموع ذخایر باریت کشور حدود 10 میلیون تن است و معدن باریت مهدی‌آباد بهادران مهریز با داشتن 113 میلیون تن بزرگ‌ترین معدن باریت کشور محسوب می‌شود.
شروع عملیات اکتشاف این معدن از حدود 50 سال پیش آغازشده و نقش بسزایی در ایجاد اشتغال مولد و مفید و رونق اقتصادی شهرستان دارد.
مجتمع سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در فاصله 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین معادن سرب و روی جهان شناخته‌شده است.
در حال حاضر عملیات معدنی با حجم قابل‌توجه و همچنین احداث کارخانه‌های فراوری به ظرفیت سالیانه 800 هزار تن کنسانتره روی و 80 هزار تن کنسانتره سرب – نقره به‌عنوان بزرگ‌ترین کارخانه‌های سرب و روی کشور در حال انجام است .
فروش مواد معدنی اکسید روی و باریت به‌صورت کلوخه به‌منظور تأمین نیاز واحدهای مصرف‌کننده نیز توسط این مجتمع صورت می‌پذیرد.
این معدن دارای ذخایر زیر است:
ذخیره استخراجی معدن 154 میلیون تن با عیار 6 درصد روی و 2 درصد سرب و 44 گرم بر تن نقره.
1- اکسید روی با ذخیره 69 میلیون تن با عیار 5 درصد.
2- سولفید روی با ذخیره 85 میلیون تن با عیار 6.8 درصد.
3- سنگ باریت با ذخیره 124 میلیون تن با وزن مخصوص 3.8 gr/cm3
این واحد دارای گواهینامه‌های ISO 14001 , ISO 9001 , OHSAS 18001 است.
معدن سرب و روی مهدی‌آباد بهادران در 100 کیلومتری جنوب شهر مهریز قرار دارد.
مرکز شهرستان 55 هزارنفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد واقع‌شده است.
7536/ 2047/

افزودن نظر