تفاهم نامه همکاری میان مازندران و ساراتف روسیه امضا می شود

نوشهر - معاون هماهنگی و امور اقتصادی منابع استانداری مازندران گفت: بزودی تفاهم نامه همکاری در حوزه های مختلف اقتصادی میان استان های ساراتف روسیه و مازندران امضا می شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، حسن خیریانپور روز چهارشنبه در نشست معاون استاندار ساراتف فدراسیون روسیه با مدیران دستگاه های اجرایی و فعالان اقتصادی مازندران در بندر منطقه ویژه اقتصادی نوشهر افزود:‌ این تفاهم نامه درپی یادداشت و انعقاد قراردادهایی برای همکاری در حوزه اقتصادی در جریان سفرهای طرفین روسی و مازنی به این استان ها داشتند ظرف 2 ماه آینده امضا می شود.


وی یکی از اهداف حضور2 هیات روسی به این استان را فعال سازی دیپلماسی میان روسیه و مازندران معرفی کرد .
خیریانپور ادامه داد :‌ استان های ساراتف و ولگا گراد روسیه از لحاظ تجاری ، فرهنگی ، علمی و گردشگری شرائط خوبی دارند .
معاون هماهنگی و امور اقتصادی منابع استانداری مازندران با اشاره به موقعیت اقتصادی و کشاورزی استان ساراتف گفت : استان ساراتف روسیه به علت واقع شدن در کنار رودخانه ولگا می تواند دریای خزر را به دریای سیاه پیوند دهد و چنین موقعیتی از لحاظ اقتصادی باعث تعمیق روابط بیشتر میان روسیه و مازندران می شود.
وی، تولید مقدار 6 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و دامی مانند مرکبات ، برنج ، گل و گیاه زینتی ، دارویی ، ‌لبنیات ، گوشت مرغ ، ماهی ونیز جاذبه های طبیعی و گردشگری نظیر جنگل ، دریا و نیز آثار تاریخی و فرهنگی را از دیگر توانمندی های مازندران برشمرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با برخورداری مازندران از زیرساخت هایی مانند سه بندر تجاری ، راه آهن و سه فرودگاه شاهد گسترش مبادلات تجاری و نیز همکارهای در حوزه گردشگری بین استان های ساراتف روسیه و مازندران باشیم .
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران نیز در این نشست گفت :‌ باتوجه به روابط سیاسی و اقتصادی دیرینه میان ایران و روسیه نکته ای که دراین نشست باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد بررسی مشکلات پیش پای فعالان اقتصادی و برنامه ریزی برای حل آن است.
عبدالله مهاجر افزود :‌مساله دیگر آنکه استان ساراتف روسیه نیز به دلیل همسایگی نیز با مازندران می تواند بخشی از کالاهای مورد نیاز این استان مانند غلات و دانه های روغنی را تامین کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران گفت: استان مازندران توان صادرات انواع محصولات کشاورزی به ارزش حدود 500 میلیون دلار در سال به روسیه را دارد و امیدوارم با رفع برخی از مشکلات پیش روی بویژه در حوزه گمرکی چنین اتفاقی بزودی در مازندران شاهد باشیم ضمن آنکه فعالان بخش خصوصی نیز آمادگی دارند نمایشگاهی را دراستان ساراتف روسیه دایر کنند.
الکسی سترلینکوف معاون استانداراستان ساراتف روسیه در راس یک هیات اقتصادی هفته جاری به استان مازندران سفر کرده است .
استان ساراتف یکی از واحدهای فدرالی روسیه در جنوب غربی این کشور است.
بر اساس گزارش های رسمی ، گردش مالی میان استان ساراتف با ایران در سال 2017 میلادی 25 میلیون و 752 هزار دلار بود.
این هیات که روز گذشته وارد استان مازندران شد امشب این استان را به قصد روسیه ترک می کند.
7078 /1602/1899

افزودن نظر