سربلند مقابل تحریم‌ها/ دولت کجای کار است؟

خودروسازان خصوصی که این روز‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، هنوز مقابل تحریم‌های آمریکایی سر خم نکرده‌اند و برای داخلی‌سازی قطعات تلاش می‌کنند؛ اما دولت کجای کار حمایت از تولید است؟

مصوبات ستاد تسهیل در استان ها، می تواند موجب لغو تمام محدودیت ها برای اعطای تسهیلات شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، در حالی که آمریکایی ها تلاش دارند تا با اعمال و تشدید تحریم ها، اقتصاد ایران اسلامی را از پای درآورند و تولید ما را منزوی کنند، خودروسازان خصوصی برای بقا و البته رشد تولیدات تلاش می کنند.

خودروسازان خصوصی که برخلاف دولتی ها پشتشان به انواع حمایت ها گرم نیست، این روزها با مشکلات عدیده ای مواجه هستند؛ اما هنوز مقابل تحریم های آمریکایی سر خم نکرده اند و برای داخلی سازی قطعات تلاش می کنند.

این روزها، انواع مشکلات اقتصادی و تنگناهای قانونی و مدیریتی، دو کارخانه بزرگ اتوبوس سازی و خودروسازی خصوصی که در سمنان فعالیت دارند و صدها کارگر را زیرپوشش قرار داده اند، آزار می دهد؛ اما این امر باعث نشده است تا آن ها تولید را رها کنند.

تأمین نیازها علی رغم تحریم های سنگین آمریکا

عبدالله اکبری راد، مدیر و مالک شرکت اتوبوس سازی عقاب افشان که در سمنان فعالیت دارد، در همین زمینه می گوید: صنعت در کشور مظلوم است و باید توجه بیشتری به آن شود؛ ۷۰ درصد از صنعت کشور در اختیار دولت بوده و ۳۰ درصد توسط بخش خصوصی مدیریت می شود.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات صنایع خودروساز سنگین همچون عقاب افشان، بحث قیمت گذاری و ورود شورای قیمت گذاری در این مقوله است.

مالک شرکت اتوبوس سازی عقاب افشان بیان کرد: تولید محصولات باکیفیت، ارائه خدمات خوب به مشتریان و رعایت استانداردهای بین المللی سه اصل اساسی شرکت عقاب افشان است.

اکبری راد اضافه کرد: عقاب افشان جزو معدود شرکت هایی است که به تمام تعهدات خود عمل کرده؛ ۹۵ درصد از تولید ناوگان مسافری کشور در بخش های برون شهری و درون شهری در اختیار شرکت عقاب افشان است.

وی بیان کرد: با اقدامات انجام شده توسط مدیران شرکت عقاب افشان و مشارکت شرکای تجاری این شرکت، علی رغم تحریم های سنگین وضع شده توسط آمریکا، تاکنون نیازهای این مجموعه تأمین شده است.

مالک شرکت اتوبوس سازی عقاب افشان بیان کرد: مجموعه وزارت کشور مهم ترین مشتری تولیدات مجموعه عقاب افشان است؛ در سفر رئیس جمهوری به کشور ترکمنستان، یک دستگاه از تولیدات شرکت عقاب افشان از سوی حجت الاسلام روحانی به عنوان نماد صنعت ایران به رئیس جمهور ترکمنستان اهدا شد.

اکبری راد ادامه داد: با تلاش های صورت گرفته در بخش تحقیقات و پژوهش شرکت عقاب افشان و مشارکت شرکت مپنا، به زودی نخستین اتوبوس برقی این شرکت تولید خواهد شد.

وی بیان کرد: ترخیص قطعات خریداری شده شرکت عقاب افشان از گمرک خواسته ضروری مدیران این شرکت از وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

مالک شرکت اتوبوس سازی عقاب افشان گفت: از وزیر و مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سفر به استان سمنان و بازدید از مجموعه عقاب افشان رسماً دعوت به عمل آورده و امیدواریم این دعوت پذیرفته شود.

تحقق بخش اندکی از ظرفیت ۱۲۰ هزار دستگاهی!

عوض دیدار، مدیرعامل شرکت خودروسازی فردا هم که در سمنان مستقر است، می گوید: بنای اولیه شرکت خودروسازی فردا در سال ۱۳۹۲ توسط شرکت ایران خودرو در شهرک صنعتی سمنان احداث شد.

وی بیان کرد: بعد از سه سال وقفه در عملیات ساخت، این مجموعه نهایتاً در سال ۱۳۹۵ به پیشنهاد وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت در اختیار مالکان فعلی این شرکت قرار گرفت و تکمیل شد.

مدیرعامل شرکت خودروسازی فردا ظرفیت نهایی تولیدات شرکت خودروسازی فردا را ۱۲۰ هزار خودرو در سال عنوان و بیان کرد: توانمندی فنی و تجهیزاتی بالای شرکت خودروسازی فردا، قابلیت تولید سالانه ۱۲۰ هزار خودرو با تولید حداقل ۱۰۰ خودرو به صورت روزانه را برای این مجموعه ایجاد کرده؛ اما بنا به دلایل مختلف ازجمله عدم اجرای برخی توافقات قبلی این شرکت با شرکای تجاری خود، در حال حاضر روزانه کمتر از ۲۰ دستگاه خودرو تولید می شود.

دیدار بیان کرد: یکی از برنامه های بسیار کاربردی و مفید شرکت خودروسازی فردا برنامه ریزی برای تولید ۱۵ هزار دستگاه خودروی برقی است.

وی تصریح کرد: شرکت خودروسازی فردا خود را متعهد به تولید فناوری و داخلی سازی قطعات خودروهای تولیدی دانسته و تلاش کرده است تا در این راستا اقدامات کاربردی و مناسبی را به انجام رساند.

بارقه لغو تمام محدودیت ها برای اعطای تسهیلات

حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هم که در دیدار با استاندار سمنان حضور یافته بود، گفت: تولیدات شرکت عقاب افشان و خودروسازی فردا در استان سمنان موجب افتخار و مباهات کل کشور است و از دیدگاه ما، شرکت عقاب افشان با این سطح از تولید و پوشش گسترده در سطح کشور و اهمیت فعالیت آن، به عنوان یک شرکت ملی محسوب می شود.

وی بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در ترخیص کالاهای خریداری شده توسط شرکت عقاب افشان مساعدت خواهد کرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت های تولیدی و صنعتی به منظور بهره مندی از تسهیلات ماده ۱۸ درخواست خود را ارائه دهند و فعالیت مؤثر و کامل واحدهای تولیدی و صنعتی در سال جهش تولید اولویت وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

مدرس خیابانی بیان کرد: فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت، به منظور بررسی وضع واحدهای تولیدی و صنعتی استان و به ویژه دو شرکت عقاب افشان و خودروسازی فردا به زودی به استان سمنان سفر خواهد کرد.

وی بیان کرد: مصوبات ستاد تسهیل در استان ها، می تواند موجب لغو تمام محدودیت ها برای اعطای تسهیلات شود.

دولت کجای کار است؟

اما با این همه، پرسشی که امروز مطرح می شود، این است که در سال جهش تولید ، دولت دقیقاً کجای کار حمایت از بخش خصوصی فعال و پویا در بخش صنعت قرار دارد؟

فعالان صنعتی و تولیدی استان سمنان و دست اندرکاران بخش خصوصی امروز می پرسند دولت تا چه اندازه به نقش حمایتی خود از صنایع به ویژه صنایع مادر کشورمان عمل خواهد کرد؟

برخی فعالان صنعت اتوبوس سازی عقیده دارند که دیگر نیازی به واردات اتوبوس از خارج کشور نیست؛ اما هنوز شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مورد جزئیات خرید یک هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس از خارج از کشور توضیحی نداده است.

وزارت صمت امروز باید پاسخگو باشد چرا زمانی که خود می توانیم اتوبوس تولید کنیم، ممنوعیت واردات اتوبوس اعلام نمی شود؟ از طرفی، وزارت کشور هم باید پاسخگو باشد که چرا شهرداری ها از تولید داخلی حمایت نمی کنند؟

تسهیل در برخی فرایندهای قانونی، البته با رعایت همه موازین، شاید مهم ترین اقدامی باشد که از دولت در شرایط سخت کنونی انتظار می رود.

افزودن نظر