سعادت: شعار سال ۹۹ تاکید مجدد بر ظرفیت بالای اقتصاد کشور است/ فلسفه‌ی اقتصادی «جهش تولید» چیست؟

رحمان سعادت گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر حوزه اقتصاد و جهش تولید نشان می‌دهد که ایشان به موضوع تولید و توان و ظرفیت کشور برای افزایش، رونق و جهش تولید بسیار امیدوار است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو سال هاست پیش از آغاز سال جدید گمانه زنی هایی درباره شعار سال انجام می دهیم، در وضعیت اقتصاد تحریمی و فشار هایی که اقتصاد کشور از سال ها پیش تحمل کرده است بسیاری امیدوارند تا با رهنمود های مقام معظم رهبری و تاکیدی که ایشان بر حوزه اقتصاد، رفاه، معیشت و اشتغال جوانان دارند نامگذاری در این حول و حوش باشد، برخی نیز با بیان اینکه مشکلات اقتصادی کشور به این زودی ها حل نمی شود بسیار ناامیدانه منتظر بودند تا شعار سال حول و حوش محور اقتصادی نباشد، اما تولید همچنان اولین رهنمود و مساله مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب است، چرایی تعیین این نامگذاری با تاکید بر جهش تولید و بررسی توان تولیدی و اقتصادی کشور موضوع گفتگوی عیدانه ی ما با رحمان سعادت اقتصاد دان و عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان است که در ادامه مشاهده می کنید.
مهمترین دلیل انتخاب شعار" جهش تولید" از سوی رهبر معظم انقلاب در سال ۹۹ از نظر شما توجه مسوولین و مردم به چه نکاتی در اقتصاد کشور است؟
این موضوع شاید برای بسیاری مورد سوال باشد که چرا مقام معظم رهبری یک بار دیگر شعار سال ۹۹ را اقتصادی و با محوریت تولید انتخاب کردند و اینکه اگر شعار سال ۹۹ با رویکرد اقتصادی و تولید محور نبود به معنای چه پیامی از سوی رهبر فرزانه انقلاب به مسوولین و به تبع آن به مردم بود؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت: اولین موضوعی که در صورت عدم انتخاب شعار سال با محوریت مسائل اقتصادی از سوی رهبر انقلاب به ذهن خطور می کرد این بود که از نظر اقتصادی کشور به رونق و شرایط مطلوب اقتصادی رسیده، بنابراین به دلیل عدم وجود مشکل بزرگی در اقتصاد یا تولید نامگذاری اقتصادی و مرتبط با تولید چندان ضروری نبوده است. اگر اینگونه بود این پیام به ما داده می شد که رهبر انقلاب و مسئولین روال اقتصادی را مطلوب می بینند و از جهت رونق، تولید واشتغال که بخش های مهمی از کلیت اقتصاد به شمار می روند احساس ثبات نسبی وآرامش بخشی می کنند که نیاز به تاکید براولویت اقتصادی و تولید در سال جدید نبوده است. نام گذاری سال ۹۹ به جهش تولید که بخش مهمی در اقتصاد محسوب می شود نشان می دهد منویات و نتایجی که رهبر انقلاب در حوزه اقتصادی و رونق تولید از سال های گذشته مورد نظر داشته اند به خوبی محقق نشده لذا رهبر معظم انقلاب بار دیگر بر موضوع تولید تاکید کردند تا مسئولین تلاش بیشتری برای جهش و رونق تولید در سال جدید از خود نشان دهند. از سوی دیگر اگر شعار امسال اقتصادی و تولیدی انتخاب نمی شد، می توانستیم اینگونه تصور کنیم که رهبر انقلاب و مسئولین به این نتیجه رسیده اند که اقتصاد ما تولیدی نیست و از تولید به نفع اقتصاد نمی توان نتیجه ای گرفت، لذا بعد از سال ها تاکید بر تولید ملی امسال شعار سال اقتصادی و تولید محور انتخاب نمی شد، اما تاکید مقام معظم رهبری بر حوزه اقتصاد و جهش تولید نشان می دهد که اتفاقا ایشان به موضوع تولید و توان و ظرفیت کشور برای افزایش، رونق و جهش تولید بسیار امیدوار هستند.

چرا مشخصا " جهش تولید" برای نامگذاری امسال انتخاب شد؟
وقتی از جهش تولید سخن گفته می شود به معنای داشتن پتانسیل و ظرفیت های لازم در امر تولید داخلی است، یعنی با برنامه ریزی خوب و اصلاح نظام ساختاری اقتصاد کشور می توانیم به حجم انبوهی از تولید کالای با کیفیت ایرانی برسیم، بنابراین انتخاب شعار جهش تولید به معنای فراهم بودن بستر های لازم در حصول تولید بیشتر است. در فضای سخن رهبر انقلاب فضای امیدوار کننده ای به اقتصاد، تولید و نخبگان و جوانان وجود داشت، فضایی که با همدلی و همراهی بیشتر در دوره تحریم علی رغم کاهش فروش نفت و از دست رفتن درآمد های نفتی هم می تواند تولید را جهش دهد و دورنمای مطلوبی از آینده اقتصاد کشور را به تصویر بکشد. امیدواریم که با این نامگذاری و همت مسوولین و حمایت مردم از کالای ایرانی روز های خوبی در انتظار تولید کشور باشد چرا که راهکاری غیر از تولید با کیفیت برای برون رفت از مشکلات اقتصادی نداریم. بعد ازپیام نوروزی رهبر انقلاب همه ی ارکان تصمیم گیری و سیاست گذاری کشور باید به این نتیجه رسیده باشند که تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کنونی نگاه به درون و استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های درونی با هم افزایی نیرو های متخصص و کاربلد است. در شرایطی که بودجه سال ۹۹ بسیار ناامید کننده است تنها موضوعی که می تواند اقتصاد کشور را نجات دهد تولید انبوه و استفاده از همه ظرفیت های علمی، مالی، سرمایه ای برای افزایش تولید و تامین نیاز های داخلی و رویکرد صادراتی است.
به نظر شما نامگذاری چندین سال اخیر از حمایت از تولید تا جهش تولید اتفاقی بوده یا براساس فرآیندی تحقق پذیر انجام شده است؟
اکثراقتصاددانان معتقدند تولید را در کوتاه مدت نمی توان توسعه داد، بلکه رشد تولید منوط به سیاست گذاری و برنامه ریزی های میان مدت و بلند مدت است. تجربه کشور های موفق در حوزه تولید نشان می دهد که با اتکا به برنامه های میان مدت و بلند مدت به تولید انبوه دست یافته اند، درباره برنامه های میان مدت نظریه های مختلفی وجود دارد، یکی از نظریه های مختلفی که در حوزه تاریخ عقاید اقتصادی از آن نام می برند نظریه روستو است که بر فرآیند پذیر بودن تولید و توسعه تولید تاکید دارد، به این معنا که تولید به خودی خود و به یک باره اتفاق نمی افتد، بلکه اولین گام در این فرآیند حمایت از عنصری به نام تولید است تا به تبع آن رونق تولید کلید زده شود، در ادامه این پروسه اتفاقی به نام جهش تولید رخ می دهد که انبوه تولید و مصرف انبوه در آن حاصل می شود و شاهد رشد و توسعه اقتصادی خواهیم بود. با مرور شعار های رهبر انقلاب از "حمایت از تولید" " رونق و جهش تولید" این فرایند کاملا رعایت شده و این نامگذاری ها اصلا اتفاقی نیست بلکه فرآیندی ادامه دار است که ایشان و مشاوران اقتصادیشان به این نتیجه رسیده اند که برای افزایش تولید این فرآیند باید طی شود تا حمایت، رونق و جهش تولید رقم بخورد.

با توجه به اینکه در زمینه رونق تولید موفق نبوده ایم چگونه می توان به "جهش تولید" امیدوار بود؟
اگربرای جهش تولید مرحله صدم را در نظر بگیریم با تاکیدات و نامگذاری هایی از این دست که هر سال لزوم تقویت تولید را به همه مسئولین و دست اندرکاران اقتصادی گوشزد می کند با طی فرآیند عنوان شده می توانیم بیش از شصت تا هفتاد درصد راه را طی کنیم، اما اگر به تولید توجهی نکنیم و در آغاز سال که شروع امیدواری برای کار و تلاش بیشتر است مساله تولید را برجسته نکنیم و برنامه قابل توجهی برای رشد و توسعه تولید نداشته باشیم بین بیست تا سی درصد هم از خواسته های تولیدی ما محقق نمی شود، بنابراین به لحاظ هدف گذاری همواره باید یک پله بالاتر حرکت کنیم تا با تاکید بیشتر و آگاهی بخشی درباره لزوم تولید بیشتر همه ارگان ها و نهاد ها به ویژه نهاد هایی که در حوزه تولید قعال هستند اعم از وزارت صمت، کشاورزی، اقتصاد و بانک مرکزی با سیاست های پولی و مالی در خط مقدم این حوزه قرار بگیرند تا شاهد جهش تولید باشیم. مسلما اگرامسال جهش تولید نامگذاری نمی شد با توجه به اینکه بسیاری از ارگان های اداری به صورت دستوری عمل می کنند بدون تاکید مجدد بر مساله تولید اقدامات سال های گذشته خود را عقیم باقی می گذاشتند و تولید از این موضوع آسیب می دید، لذا در شرایط کنونی نیازمند هم افزایی بیشتر برای توسعه تولید در سال های پیش رو هستیم. خوشبختانه با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر موضوع تولید در طول چند سال گذشته با ضرورت تولید آشنا شده ایم و بسیاری از مشکلات و موانع پیش روی تولید اعم از بانکی، بیمه ای، تامین قطعات و مشکلات تولید تا حدودی احصاء شده است لذا با آگاهی بیشتری می توانیم محدودیت های تولید را رفع کنیم. جهش تولید می تواند یک نماد وعلامت برای گم نکردن مسیر پیش روی ما در عرصه با اهمیت تولید باشد، تا در سال جدید شرایط مطلوب تری در انتظار تولید باشد و اقتصاد ایران به معنی واقعی شرایط بهتری را تجربه کند.

افزودن نظر