صادرات ۱۱ میلیارد دلاری ایران به چین در ۱۰ ماهه ۲۰۱۹

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران گفت: به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی بین ایران و چین باید روابط کارگزاری بانکی و همکاری بانک‌های چینی با بانک‌های ایرانی برای گشایش اعتبارات در کنار تسهیل صدور روادید اتفاق بیفتد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محمدرضا کرباسی امروز در همایش تجاری ایران و چین گفت: دو کشور ایران و چین به واسطه منافع مشترک همواره روابط نزدیکی با یکدیگر داشته اند، ایران علاوه بر نفت بخشی از سنگ آهن و فولاد چین را تامین می کند چین نیز در بخش تکنولوژی و زیر ساخت به ایران کمک کرده و توسعه مترو تجریش و دو میدان نفتی آزادگان و یادآوران از جمله پروژه های مشترک همکاری میان دو کشور است.
معاون امور بین الملل اتاق بازرگانی ایران افزود: در صنعت خودرو نیز سرمایه گذاری هایی از سوی دو شرکت چینی انجام شده که سالانه ۳۰۰ هزار خودروی چینی در بازار ایران به فروش می رسانند.
وی بیان داشت: ضرورت دارد به منظور توسعه همکاری های اقتصادی بلندمدت روابط کارگزاری بانکی جهت کاهش هزینه های نقل و انتقال پول و همکاری بانک های چینی با بانک های ایرانی برای گشایش اعتبارات اسنادی در کنار تسهیل صدور روادید برای بازرگانان ایرانی و سرمایه گذاری جهت تولیدمشترک به منظور تامین نیاز های دو کشور و امکان صادرات به کشور های ثالث در اولویت ویژه ای قرار گیرد.
کرباسی گفت: شرکت های فعال چینی با استفاده از ظرفیت واحد های تولیدی داخلی در ایران می توانند نسبت به تولید محصولات با نشان معتبر اقدام نمایند که در آن صورت صادرات آن محصولات مشمول حداقل ۲۰ درصد معافیت مالیاتی خواهد بود.
معاون امور بین المللی اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: ایران بزرگترین بازار کالا های واسطه ای در خاورمیانه است و به بازار ۴۵۰ میلیون نفری کشور های همسایه دسترسی داشته و از موقعیت مناسبی برای گسترش تجارت و سرمایه گذرای برخوردار است و سرمایه گذاران چینی می توانند از ایران به عنوان قطب صادراتی خود استفاده کنند.
وی افزود: اهمیت جاده ابریشم به عنوان یک فرصت طلایی در تجارت ایران و چین بر همگان آشکار است و ایران به عنوان مسیر کانون جاده ابریشم برای همه گونه همکاری آماده است.
وی اظهار داشت: از طرف دیگر عضویت چین در بلوک های اقتصادی، چون سازمان همکاری شانگ های و سازمان همکاری های آسیا و پاسیفیک، اهمیت این کشور را در تحقق سیاست نگاه به شرق جمهوری اسلامی دو چندان می کند و می تواند فرصت مناسبی برای ورود کالای ایرانی به این منطقه را فراهم کند.
وی بیان داشت: همچنین موقعیت منحصر به فرد ژئوپلیتیکی ایران که در چهارراه ارتباطی جهان واقع شده است فرصت بی بدیلی را برای چین فراهم می کند تا از طریق امن ترین و اقتصادی ترین مسیر دستیابی به کشور های CIS، افغانستان، عراق و ترکیه با سهولت بیشتری کالا های خود را به بازارگانان این کشور ها وارد کند.
کرباسی با اشاره به آمار های تجاری گفت: حجم تجارت دو جانبه در سال های گذشته با کاهش روبرو بوده بطوری که مبادلات ایران و چین در ۱۰ ماهه اول ۲۰۱۹ به حدود ۱۹ میلیارد دلار رسیده که از این میزان سهم ایران برای صادرات به چین ۱۱ میلیارد دلار و سهم چین برای صادرات به ایران ۸ میلیارد دلار بوده است.
معاون امور بین المللی اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: ضروری است با بهره مندای از ظرفیت های اقتصادی دو کشور سطح همکاری های تجاری به سطح مطلوب خود بازگردد.
وی افزود: همکاری مشترک در زمینه تولید و صادرات غذای حلال یکی دیگر از زمینه های مناسب همکاری میان ایران و چین است که در این راستا مرکز تحقیقات و اطلاعات رسانی بازرگانی اسلامی مستقر در اتاق ایران می تواند همکاری لازم را با طرف های چینی بعمل آورد.
کرباسی گفت: لازم است به نقش منطقه آزاد چابهار به عنوان منطقه معاف از تحریم های آمریکا اشاره کنم با عنایت فعالیت شرکت های چینی در بندر گوادر در پاکستان و نزدیکی بندر گوادر به منطقه چابهار تجار چینی می توانند با استفاده از مشوق ها جهت توسعه همکاری تجاری به ایران استفاده و از این بندر جهت ترانزیت کالا به کشور های منطقه بهره ببرند.
وی افزود: انتظار جامعه اقتصادی ایران از سرمایه گذاران چینی که به عنوان بزرگترین شریک اقتصادی کشورمان بیش از پیش از سرمایه گذاری در ایران را هدف قرار داده و با انتقال سرمایه روابط بلند مدت میان دو کشور را تقویت و مشکلات موجود سر راه تجارت را حل کنند.
کرباسی بیان داشت: اتاق بازرگانی ایران به عنوان پارلمان بخش خصوصی در این راستا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آمادگی نقش آفرینی گسترده تر در توسعه همکاری دو کشور را دارد.

افزودن نظر