دست‌درازی ۸میلیارددلاری دولت به منابع صندوق توسعه ملی در سال ۹۹

بررسی لایحه بودجه ۹۹ نشان می‌دهد در حالی که سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت ۲۰درصد درنظر گرفته شده، به‌نظر می‌رسد در قالب تبصره ۴ نیز باقی منابع این صندوق صرف بودجه خواهد شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس لایحه بودجه دولت در حالی که سهم اولیه صندوق توسعه ملی 20 درصد در نظر گرفته شده بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال آینده قسمت مهمی از منابع این صندوق صرف بودجه دولت خواهد شد.

بر اساس برنامه ششم توسعه، در سال 99 سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت بایستی 36 درصد باشد که با توجه به مجوز کسب‌شده، دولت سهم 20درصدی را برای صندوق توسعه ملی در بودجه سال بعد در نظر گرفته است.

گفتنی است، بر اساس اعلام رییس سازمان برنامه و بودجه، با فرض صادرات روزانه 1 میلیون بشکه‌ای نفت، با قیمت 50 دلار، نرخ تسعیر 4200 تومان برای هر دلار، درآمد ارزی 18.25 میلیارد دلار حاصل خواهد شد. همچنین درآمد ارزی صادرات گاز 4 میلیارد دلار بوده که جمع درآمد ارزی 22.25 میلیارد دلار خواهد بود.

به این ترتیب سهم 36درصدی صندوق توسعه ملی 8 میلیارد دلار و سهم 14.5درصدی شرکت نفت 3.2 میلیارد دلار و سهم 49.5درصدی دولت 11 میلیارد دلار است. با توجه به اینکه دولت در قسمت تملک دارایی مالی استقراض 30 هزار میلیاردی از صندوق توسعه ملی را پیش‌بینی کرده مشخص می‌شود رقمی نزدیک به 3.5 میلیارد دلار با نرخ نیمایی از این طریق به بودجه وارد می‌شود.

از سوی دیگر بر اساس بند ه تبصره 4 لایحه بودجه حدود 3.4 میلیارد یورو از منابع سال 99 این صندوق به‌صورت تسهیلات تضمین دولت به‌شرح جدول زیر برداشت می‌شود؛

بودجه ایران ,

مولدسازی دارایی‌های دولت؛ افزایش 4برابری در لایحه بودجه 99
رئیس کمیته دفاعی مجلس: بودجه تقویت بنیه دفاعی را در کمیسیون تلفیق افزایش می‌دهیم

بودجه ایران ,

به این ترتیب با احتساب 3.7 میلیارد دلار لحاظ شده در تبصره 4 لایحه بودجه و همچنین 3.5 میلیارد دلار گنجانده شده در قسمت واگذاری داراییهای مالی مجموعا 7.2 میلیارد دلار از منابع ورودی صندوق در بودجه عمومی استفاده شود.

باتوجه به عدم تحقق فروش 100 درصدی نفت 1 میلیون بشکه‌ای به نظر میرسد سال بعد منابع قابل توجهی با احتساب سهم 8 میلیارد دلاری اعلام شده به این صندوق وارد نشود.

انتهای پیام/+

افزودن نظر