چگونه عمر لاستیک خودرو خود را افزایش دهیم؟

چگونه عمر لاستیک خودرو خود را افزایش دهیم؟
تا حالا فکر کرده­اید که چرا تایر بعضی خودرو‌ها از تایر بعضی دیگر سالم­تر می­مانند در صورتیکه متعلق به یک برند هستند و تمامی مشخصاتشان یکی است؟

به گزارش گروه بازرگانی خبرگزاری دانشجو، تا حالا فکر کرده­اید که چرا تایر بعضی خودروها از تایر بعضی دیگر سالم­تر می­مانند در صورتیکه متعلق به یک برند هستند و تمامی مشخصاتشان یکی است؟ درست است نکته کلیدی نحوه نگهداری از این تایرهاست. به یاد داشته باشید هر چیزی برای بیشتر عمر کردن به رسیدگی دوره­ای و منظم نیاز دارد. حتی شیوه و عادات ما در رانندگی بر دوام تایر خودرو تاثیر گذار است. اگر هر ماه فشار باد تایرها را اندازه گیری و آن را مطابق عدد مناسب هر لاستیک که بر روی آن نوشته شده تنظیم می کنید پس احتمالا یک قدم جلو هستید. رعایت کردن همین یک نکته تفاوت قابل توجهی در دوام تایر به وجود می آورد. به علاوه تایر کم باد مصرف سوخت شما را افزایش می­دهد. تنها به یاد داشته باشید که بهتر است تنظیم باد تایر زمانی انجام شود که خودرو سرد است. بنابراین مکانی را در نزدیکی منزل خود برای تنظیم باد انتخاب نمایید.

دوام بیشتر تایر با انتخاب رینگ و لاستیک مناسب

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر دوام بیشتر تایر خودرو انتخاب درست رینگ و لاستیک بر طبق خودرو و منظور استفاده از آن است. معمولا شرکت­های تولید کننده خودرو برای تولیدات خود تایرهای استانداردی تعریف می­کند که پیروی از آن دستورالعمل­ها عمر لاستیک­ها را بالا می­برد. به علاوه امروز عقیده بر اینست که انتخاب لاستیک­های رادیال به دوام بیشتر آنها کمک بسزایی می­کند. تایر رادیال دارای رشته هایی سیمی است که باعث می­شود در سرعت­های بالا عملکرد بهتر و تحمل بالاتری نسبت به تایر بایاس دارد. همچنین چسبندگی خوب این نوع لاستیک­ها در پیچ­ها استهلاک کمتری به دنبال دارد. تشخیص نوع این تایرها سخت نیست زیرا بر روی خود تایر حک شده است.

خرید لاستیک تازه تولید

نکته دیگری که باید به خاطر داشته باشید اینست که حتما به هنگام خرید لاستیک دقت نمایید چه نوع لاستیکی خریدارای می­کنید. شرایط انبار کردن تایر مهم است و همچنین مدت زمانی که از هنگام تولید آنها گذشته است بر روی کیفیت تایر اثرگذار می­باشد. به یاد داشته باشید که معمولا تایرهای تولید خارج از کشور به دلایل مختلف از جمله قیمت­های بالاتر مدت زمان بیشتری را در انبارها می­گذرانند که باعث افت دوام آنها می­شود. استفاده از لاستیک­های قدیمی در شرایطی که جاده­ها دست­انداز زیادی دارند و خصوصا زمانی که خودرو حامل تعداد زیادی سرنشین باشد از عوامل ایجاد کننده خطر به حساب می­آید. این نکته به ویژه به هنگام مسافرت و سرعت­های بالاتر باید مد نظر قرار گیرد. بنابراین اگر قصد سفر دارید توصیه می­شود حتما از سلامت تایرهای خودرو اطمینان حاصل کنید و در جاده با سرعت مطمئن حرکت کنید.

چگونه عمر لاستیک خودرو خود را افزایش دهیم؟

شاید بپرسید چگونه این لاستیک­های قدیمی انبار شده را بشناسید. به نظر می­رسد آسان­ترین راه این باشد که بدانید تشخیص و خواندن تاریخ بر روی این تایرها به هیچ وجه آسان نبوده و گاهی اصلا قابل تشخیص نیست. علاوه بر این همیشه به خاطر داشته باشید که زمان تولید لاستیک بر روی جداره خارجی آن به صورت یک عدد چهار رقمی نوشته شده است. دو رقم اول این عدد نشان­دهنده تعداد هفته­هایی است که از اول یک سال می­گذرد و دو رقم آخر آن نمایان­گر سال تولید است. اگر این عدد به شما می­گوید که تایر بیشتر از سه سال پیش تولید شده باید بدانید که مناسب خریداری و استفاده نیست. این مساله را نیز هیچگاه از یاد نبرید که لاستیک­های درجه یک تولیدی داخل بر روی دو طرف خود مهر استاندارد دارند. در صورتی که در یک طرف لاستیک مهر استاندارد را مشاهده می­کنید به این معناست که لاستیک درجه دو است.

تمیز نگاه داشتن تایر خودرو

از عوامل اثرگذار بر عمر لاستیک که کمتر مورد توجه قرار می­گیرد خاک است. ورود خاک و باقی ماندن آن به بخشی که لاستیک و رینگ خودرو به هم متصل شده­اند بیشتر از هرجای دیگری احتمال فرسودگی بیش از اندازه و سوراخ شدن دارد. پس اگر این قسمت را تمیز نگه دارید و در رسیدگی­های دوره­ای خود آن را از یاد نبرید به دوام بیشتر لاستیک­ کمک بزرگی نموده­اید.

همچنین می­توانید لاستیک­های خودرو را به روش­های مختلف جا به جا کنید. مثلا لاستیک­های جلو را با لاستیک­های عقب و یا لاستیک­های طرف راننده را با لاستیک­های طرف سرنشین تعویض نمایید. این­کار باعث می­شود فرسودگی آج­ها یکنواخت باشد.

خوب است بدانید که رینگ­های کثیف همچنین باعث پوسیدگی لنت ترمز خودرو می­شود که به نوبه خود تاثیر بسزایی بر سلامت لاستیک دارد. لنت خراب باعث ساییدگی لاستیک می­شود و طبیعتا از عمر آن می­کاهد. کثیف شدن رینگ با شستشوی عادی از بین نمی­رود. به این منظور پاک کننده رینگ تهیه کرده و هر از مدتی اقدام به تمیز نمودن کامل آن کنید. البته به یاد داشته باشید که این تمیز کننده ها نیز از انواع مختلفی برخودردارند که باید بر حسب نوع رینگ خود آنها را انتخاب نمایید. همچنین اگر لیستی از سرویس­های دوره­ای خودروی خود تهیه کرده­اید حتما بررسی لنت ترمز را نیز به دیگر موارد اضافه نمایید. رسیدگی به لنت ترمز را هیچگاه به تعویق نیندازید زیرا علاوه بر عمر لاستیک بر کیفیت رانندگی و سلامت سرنشینان نیز تاثیر چشمگیری دارد.

همواره نگاه داشتن و رسیدگی های دوره ای خودرو به خصوص لاستیک کمک بسیاری به افزایش عمر قطعات می کند اما این نکته را فراموش نکنید که با خرید کالای بی کیفیت رسیدگی های دوره ای نیز تاثیری نخواهند داشت. در خرید قطعاتی چون خرید لاستیک، حتما فروشگاهی قابل اطمینان را انتخاب کنید. اگر هم طرفدار خرید اینترنتی هستید فروشگاه اینترنتی یدک لند بهترین گزینه برای انواع قطعات یدکی و لوازم جانبی اصل است. در یدک لند شما می توانید با در نظر داشتن بودجه و مدل خودرو خود، بهترین قطعه یدکی از لاستیک گرفته تا روغن، دیسک، شمع و هر آنچه که خودروی شما نیازمند است را به راحتی تهیه نمایید.

افزودن نظر