سهم ٠.٠٥ درصدی پتروشیمی از منابع آب داخلی/اشتغال ١٠٨ هزار نفری

سهم ٠.٠٥ درصدی پتروشیمی از منابع آب داخلی/اشتغال ١٠٨ هزار نفری
معاون وزیر نفت در امورپتروشیمی گفت: پتروشیمی‌ها تنها ۵ صدم درصد از کل مصرف سالانه آب کشور معادل ۱۷ روز مصرف آب در شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند.

بهزاد محمدی عصر امروز (چهارشنبه ۱۷ مهرماه) در مراسم پایانی پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو، میزان خوراک مصرفی این صنعت را به طور سالانه ۳۳ میلیون تن معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت در روز عنوان کرد و گفت: ۷۰ درصد این سبد خوراک از پالایشگاه‌های گاز، ۲۰ درصد از پروژه‌های ان‌جی‌ال و ۱۰ درصد از پالایشگاه‌های نفتی تامین می شود.

وی افزود: هم‌اکنون ۵۶ مجتمع فعال داریم که در صورت تحقق طرح‌های جهش دوم تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۸۳ مجتمع می رسد در این صورت خوراک دریافتی این مجتمع ها به ۶۲ میلیون تن در سال می‌رسد.

به گفته این مقام مسئول تا پایان سال ۱۴۰۴ تعداد مجتمع‌های پتروشیمی کشور به ۱۰۹ و خوراک دریافتی به ۷۴ میلیون تن در سال می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، توسعه صنعت پتروشیمی را بیشتر براساس خوراک گاز دانست و اظهار داشت: این عدد خوراک در شرایط کنونی ۷۷ درصد گاز و ۲۳ درصد خوراک‌های مایع است و تا پایان سال ۱۴۰۴ شمسی به ۸۶ درصد خوراک گازی و ۱۴ درصد خوراک‌های مایع می‌رسد.

طبق گفته معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، پتروشیمی‌هایی که با خوراک مایع کار می‌کنند اقتصادشان به اندازه واحدهایی که با خوراک گاز کار می‌کنند، جذاب نیست. راهبرد وزارت نفت و شرکت ملی صنعت پتروشیمی استفاده از خوراک‌های ترکیبی که ضمن اقتصادی بودن بتوانیم از زنجیره ارزش هم تا محصولات پایین دست پیشروی کنیم.

محمدی با اشاره به اینکه مصرف سالانه آب کشور ۱۰۰ هزار میلیون متر مکعب است، گفت: سهم پتروشیمی از این رقم ۳۰۰ میلیون مترمکعب در سال است که ۱۵۰ میلیون مترمکعب آن در عسلویه و از طریق آب‌های خلیج فارس و ۱۰۰ میلیون مترمکعب از خروجی کارون به خلیج فارس در منطقه ماهشهر و فقط ۵۰ میلیون مترمکعب از منابع آب داخلی کشور تامین می‌شود. این ۵۰ میلیون مترمکعب یعنی پتروشیمی‌ها تنها ۵ صدم درصد از کل مصرف سالانه کشور معادل ۱۷ روز مصرف آب شهر تهران مصرف می‌کنند.

وی گفت: صنعت پتروشیمی در مجموع ۱۹۰۰ مگاوات برق تولید می‌کند که ۱۶۴۰ مگاوات آن در صنعت و مابقی به شبکه سراسری برق کشور وارد می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ظرفیت تولید ۶۶ میلیون تنی با حجم سرمایه‌گذاری ۵۳ میلیارد دلاری و درآمد ۱۷ میلیارد دلاری را وضع کنونی صنعت دانست و ادامه داد: از مجموع ۸.۵ میلیون تن محصولی که در داخل کشور به فروش می‌رسد، ۴.۹ میلیون تن در بورس عرضه می‌شود که از این ۴.۹ میلیون تن ۱۵ هزار بنگاه کوچک و بزرگ در ۱۰ حوزه مختلف در کشور فعال هستند.

محمدی، به اشتغال ۱۰۸ هزار نفر در صنعت پتروشیمی اشاره و اظهار کرد: به ازای هر یک میلیون تن ظرفیت ۱۰۰۰ نفر در صنعت مشغول به کار می‌شوند و به ازای هر یک میلیون تن محصولی که به صنایع پایین دست داده می‌شود ۱۷۰ هزار نفر شغل مستقیم ایجاد می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به برنامه‌های توسعه صنعت پتروشیمی گفت: ظرفیت تولید این صنعت با تحقق جهش دوم و در پایان سال ۱۴۰۰ به ۱۰۰ میلیون تن با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلار خواهد رسید، همچنین در پایان سال ۱۴۰۴ و تحقق جهش سوم ظرفیت به ۱۳۳ میلیون تن با حجم سرمایه‌گذاری ۹۳ میلیارد دلار می‌رسد.

افزودن نظر