رویترز: فعلا حساب کردن روی توان سعودی‌ها در بهبود سطح تولید نفت زود است

رویترز: فعلا حساب کردن روی توان سعودی‌ها در بهبود سطح تولید نفت زود است
کارشناسان بر این باورند که تا چند هفته دیگر معلوم می‌شود سعودی‌ها تا چه اندازه توانسته‌اند کاهش سطح تولید نفت خود ناشی از حمله یمن به تاسیسات بقیق را جبران کنند و هنوز برای اظهارنظر در این زمینه زود است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز، کارشناسان و کارگزاران نفتی معتقدند، برای این که بتوان توان سعودی ها در راستای بهبود سطح تولید نفت پس از حمله یمنی ها به تاسیسات البقیق را ارزیابی کرد، باید چند هفته صبر کرد.
کارشناسان بر این باورند که در شرایط کنونی سعودی ها در تلاش هستند تا با استفاده از ذخایر نفت خود کمبود تولید را جبران کرده و تاثیر حمله یمنی ها را به تاسیسات البقیق را به شکل مصنوعی پوشش دهند.
ریاض اعلام کرد که طی دو تا سه هفته آینده سطح تولید نفت خود را به میزان قبل یعنی حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز خواهد رساند و این در حالی است که در حمله یمنی ها به تاسیسات فرآوری نفت عربستان ۵.۷ میلیون بشکه روزانه از تولید نفت عربستان کاسته شد.
عربستان اعلام کرده است که همزمان با اجرای عملیات تعمیرات در تاسیسات البقیق با استفاده از ذخایر نفتی خود عرصه به بازار جهانی را به میزان کافی انجام خواهد داد.
ارزیابی ها حاکی از حدود ۱۸۰ میلیون بشکه نفت ذخیره شده توسط عربستان در ماه جولای هستند.
کارشناسان و کارگزاران نفتی علی رغم اظهارات مقامات سعودی، نسبت به این ادعا بدبین هستند و بعید می دانند که به این سرعت تاسیسات آسیب دیده البقیق تعمیر شود.
از سوی دیگر عدم شفافیت سعودی ها در زمینه میزان ذخیره واقعی نفت انبار شده آنها، مزید بر ابهامات در بازار شد و درواقع کارشناسان نسبت به توانایی های عربستان برای عرضه کافی نفت طی هفته های آینده با شک و تردید نگاه می کنند.
توانایی عربستان برای عرضه کافی نفت به دو عامل بستگی دارد؛ نخست آنکه این کشور چقدر نفت در انبار های خود ذخیره کرده و دوم آنکه، تا چه زمانی نیاز دارد تا از این ذخایر نفتی برای تامین بازار استفاده کند.
موسسه جودی JODI که در زمینه ارائه اطلاعات حوزه انرژی کشور های مختلف از جمله عربستان فعالیت می کند اعلام کرده که ذخایر نفت انبارشده عربستان در ماه جولای ۸ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۱۸۰ میلیون بشکه رسیده است.
علی رغم ادعای موسسه JODI، اما یک کارگزار با سابقه نفت می گوید: میزان واقعی ذخایر نفت عربستان بر اساس تحلیل حجم نفت جابجا شده با استفاده از تصاویر ماهواره ای کمتر از میزان اعلام شده است.
وی معتقد است، اقدام شرکت آرامکو برای خرید فرآورده های نفتی نیز به نگرانی ها و ابهامات نسبت به توانایی سعودی ها در تامین نفت بازار تا زمان تعمیر تاسیسات البقیق افزوده است.
این کارگزار نفتی تاکید می کند: در حالی که طی سال های گذشته عربستان از سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری برای ساخت ذخیره گاه های زیرزمینی نفت سخن گفته است، اما حالا چرا شاهد این هستیم که به این زودی ها و با گذشت چند روز از حمله یمنی ها به تاسیسات نفتی البقیق، آرامکو به دنبال واردات فرآورده های نفت از دیگر کشور ها رفته است.
چندین منبع آگاه اعلام کرده اند که عربستان ۱۲۰ هزار تن سوخت دیزل را خریداری کرده که قرار است به زودی از امارات بارگیری شوند.
گری راس، یک کارشناس باسابقه بازار نفت و بنیان گذار موسسه بلک گلد اینوسترز می گوید: عربستان در زمینه ارائه جدول زمان بندی برای بازگرداندن سطح تولید خود به میزان قبلی، ادعای بیش از حد خوش بینانه مطرح کرده و به نظر من شاهد کمبود عرضه در بازار خواهیم بود.
البته اقدام سعودی ها برای خرید نفت و محصولات نفتی به واردات گازوئیل ختم نمی شود؛ چراکه گزارش رسانه ها حاکی از درخواست عربستان از اعراب برای واردات ۲۰ میلیون بشکه نفت هستند که البته جزئیات این درخواست هنوز فاش نشده است.

افزودن نظر