اسناد ورود ضایعات به چرخه خرید تضمینی گندم/ اَلک وزارت جهاد کشاورزی غیر استاندارد است + سند

اسناد ورود ضایعات به چرخه خرید تضمینی گندم/ اَلک وزارت جهاد کشاورزی غیر استاندارد است + سند
وزارت بهداشت  و سازمان ملی استاندارد با ارسال نامه‌های جداگانه به وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی با موضوع «تعیین میزان آفت گندم» درباره استاندارد نبودن ابزار خرید تضمینی و آسیب رسیدن به کیفیت و قیمت گندم هشدار دادند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم موضوع استفاده از الک یا توری غیراستاندارد در مراکز خرید تضمینی گندم و به طبع آن ورود خاک، سنگ و حتی ماسه به صورت عامدانه به چرخه خرید تضمینی گندم با انتشار اولین خبر توسط خبرگزاری تسنیم واکنش های زیاد و متفاوتی را به همراه داشت.

ماجرا از این قرار است که به دلیل استفاده از معیار سنجش غیر استاندارد در مراکز خرید تضمینی گندم بر اساس اعلام مرتضوی رئیس کانون انجمن های صنایع غذایی و انجمن ارز سازان سالانه بخش زیادی خاک، سنگ، ماسه و ضایعات گندم به چرخه خرید تضمینی وارد می شود که این رقم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران تومان می شود.

این امر علاوه بر آنکه باعث ضرر هنگفت از کیسه بیت المال می شود در صورت عدم توجه کارخانه های آردسازی به آرد و نان مصرفی مردم نیز وارد می شود که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران نیز در این ارتباط هشدار داده اند.

متن نامه نگاری صورت گرفته توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان دو نهاد نظارتی به شرح زیر است.

واکنش جهاد کشاورزی به اختلاط خاک با گندم؛ تخلفات موردی و جزئی است ولی 700هزار تن کذب است
رانت 1200 میلیارد تومانی گندم های مخلوط با خاک و شن به جیب دلالان می رود نه کشاورز
روایت یک خیانت/ خاک وشن مخلوط با گندم را در این فیلم ببینید
اختصاصی| اختلاط 700هزار تن سنگ و خاک با گندم نانوایی ها/حیف ومیل سالانه 1200میلیارد تومان از بودجه دولت

وحید مفید مدیرکل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ارسال نامه ای به اسماعیل اسفندیاری پور مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با موضوع تعیین افت مفید و غیرمفید گندم نوشت:

بازگشت به نامه شماره 38/702 مورخ 15/1/98 در خصوص تعیین افت مفید گندم به اطلاع می رساند هم در استاندارد ملی شماره 104 (گندم) و هم در استاندارد ملی شماره 3003 (نحوه تعیین افت) به استفاده از الک 2*20 میلی متر اشاره شده است. با توجه به اینکه استانداردهای ملی با مشارکت ذینفعان از جمله دستگاه های اجرایی نوشته می شود و به عنوان یک سند رسمی قابل قبول تمام دستگاه ها از جمله این اداره کل می باشد، بنابراین استفاده از الک 2*20 برای تعیین افت گندم لازم الاجرا و مورد تایید این اداره کل می باشد.

شایان ذکر است که در استاندارد 7310 (الک های آزمون دانه غلات) بند 5-2-2 نیز به صراحت اعلام شده است که نوع الک برای هر نوع غله را استاندارد آن غله مشخص می کند، که در اینجا باید به استاندارد 104 روجوع شود.

قیمت پیشنهادی گندم برای سال زراعی جدید 2868 تومان اعلام شد

بنابراین گزارش سال گذشته نیز وحید مرندی مقدم معاونت نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد با ارسال نامه ای به سیف مدیر عامل شرکت بازرگانی ایران با موضوع دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی نوشت:

با عنایت به نامه شماره 3758-42 مورخ 97/10/9 انجمن صنفی آردسازان ایران، منضم به نامه شماره 42970 مورخ 97/2/30 این سازمان (پیوست می باشند) به استحضار می رساند جهت تعیین افت فرآورده گندم باید مطابق با استاندارد ملی ایران شماره 3003 (غلات و فرآورده های آن - روش تعیین میزان افت گندم) باشد. لکن دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی 1397 تنظیم شده توسط مرکز پژوهش های غلات با استاندارد فوق الذکر مغایرت دارد. لذا خواهمشند است دستور فرمایید جهت یکسان سازی استاندارد و دستورالعمل تغییرات لازم اعمال شود.

الک وزارت جهاد کشاورزی غیر استاندارد است

غلامرضا امینی مدیر کل دفتر نظارت بر استاندارد صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی وزارت بهداشت و حلال سازمان ملی استاندارد نیز با ارسال نامه ای به نصر سرپرست محترم مرکز پژوهش های غلات با موضوع در خصوص دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی 1397 نوشت:

عطف به نامه شماره 79/10044 مورخ 97/1/19 کانون انجمن های صنفی صنایع آرد ایران، منضم به ابلاغیه شماره 51/14-74051 مورخ 96/11/23 آن مرکز، به استحضار می رساند، با توجه به اینکه دستورالعمل کیفی خرید گندم داخلی 1397 از طرف آن مدیریت تنظیم و ابلاغ شده و همچنین استاندارد ملی ایران به شماره 3003 (غلات و فرآورده های آن - روش تعیین میزان افت گندم) به عنوان منبع و ماخذ دستورالعمل فوق الذکر اشاره شده است لکن در دستور العمل فوق الذکر الک مورد نیاز منافذ 2 میلیمتر عنوان شده که مغایر با استاندارد مذکور می باشند.

لذا خواهشمند است دستور فرمایید جهت یکسان سازی استاندارد و دستورالعمل تغییرات لازم اعمال شود.

آسیب به کیفیت و قیمت گندم

بنابراین گزارش وحید مفید مدیر کل امور فرآورده های غذایی و آشامیدنی نیز نامه ای به مدیر عامل شرکت مادر تخصص بازرگانی دولتی ایران با موضوع تعیین افت مفید گندم در سال گذشته نوشته است که تکرار ین نامه ها در سال جاری نشان میدهد که وزارت جهاد کشاورزی و شرکت بازرگانی دولتی و وزارت جهاد کشاورزی ترتیب اثری در این ارتباط نداشتهاند. متن این نامه به شرح زیر است.

پیرو نامه شماره 675/15925 مورخ 97/2/26 و عطف به نامه شماره 51/14-12578 مورخ 97/2 مرکز پژوهش های غلات در خصوص تعیین افت مفید و غیرمفید گندم، خواهشمند است دستور فرمایید روش تعیین افت مفید و غیرمفید گندم جهت خرید، ذخیره سازی و تحویل گندم به کارخانه های آرد سازی توسط آن شرکت و میانگین افت مفید و غیرمفید گندم های ذخیره سازی شده اعلام شود. بدیهی است روش مصوب اندازه گیری لازم الاجراست و با توجه به جدول پاکی گندم و اعمال میزان افت در قیمت و تاثیر آن در کیفیت، اندازه گیری افت مفید و غیرمفید باید بر اساس یک روش واحد (استاندارد ملی) صورت گیرد و سایر روش ها آسیب به کیفیت و قیمت وارد می نماید.

تصویر این نامه ها را می توانید در ذیل این مطب مشاهده کنید.

انتهای پیام/

افزودن نظر