موافقت‌نامه پاریس هنوز در کمیسیون کشاورزی مجلس است

موافقت‌نامه پاریس هنوز در کمیسیون کشاورزی مجلس است
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجلس اصراری برای پیوستن به موافقت‌نامه پاریس ندارد اگر دولت اصرار به پیوستن به این موافقت‌نامه دارد باید هرچه سریع‌تر، سند تعهدات ملی NDC را به مجلس ارائه دهد.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، احمدعلی کیخا رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت بررسی موافقت‌نامه پاریس در مجلس گفت: ازآنجاکه تعهدات فعلی ما در موافقت‌نامه پاریس در طی سال‌های پیش رو برای دولت بار مالی ایجاد می‌کند باید در مجلس بررسی و مورد تائید قرار بگیرد. این مسئله تنها در مورد این موافقت‌نامه نیست بلکه هر موافقت‌نامه‌ای که مستلزم ایجاد بار مالی است باید این روند را طی کند.

وی در ادامه افزود: دولت و به‌خصوص سازمان حفاظت محیط ‌زیست باید به‌صورت قطعی هزینه تعهدات و منابع تأمین این هزینه‌ها را مشخص نمایند در غیر این صورت عملاً نمی‌توان تصمیمی در این مورد گرفت.

*مجلس اصراری برای پیوستن به موافقت‌نامه پاریس ندارد

کیخا در مورد درخواست کتبی از سازمان حفاظت محیط ‌زیست برای ارسال سند تعهدات ملی (NDC) به مجلس گفت: مجلس اصراری برای پیوستن به موافقت‌نامه پاریس ندارد اگر دولت اصرار به پیوستن به این موافقت‌نامه دارد باید هرچه سریع‌تر NDC را به مجلس ارائه دهد.

*موافقت‌نامه پاریس هنوز در کمیسیون کشاورزی مجلس است

این نماینده مجلس در پاسخ اظهارات رئیس سازمان حفاظت محیط ‌زیست مبنی برطرف شدن ابهامات شورای نگهبان اظهار داشت: موافقت‌نامه پاریس، هنوز در کمیسیون کشاورزی مجلس است و برای برطرف شدن ابهامات باید بعد از تائید این کمیسیون دوباره به صحن مجلس بازگردد.

به گزارش فارس، موافقت‌نامه پاریس در اجلاس بیست و یکم کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد در پاریس فرانسه به تائید اولیه کشورهای عضو کنوانسیون ازجمله ایران رسید. هدف این موافقت‌نامه جلوگیری از افزایش 2 درجه‌ای دمای کره زمین تا پایان قرن حاضر از طریق به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه‌ای انسان‌ساخت است. بر اساس مبانی علمی این توافق، منابع اصلی انتشار گازهای گلخانه‌ای انسان‌ساخت، منابع انرژی مانند نفت و گاز است. گفتنی است تشکیک در مبانی علمی از اصلی‌ترین دلایل خروج آمریکا از موافقت‌نامه پاریس و نیز تعلل در پیوستن روسیه به این موافقت‌نامه است.

انتهای پیام/

افزودن نظر