«عیار ۱۵»| تقویت رایزنان بازرگانی در کشورهای همسایه/ رایزنان ایران در عراق به ۳ نفر می‌رسد

«عیار ۱۵»| تقویت رایزنان بازرگانی در کشورهای همسایه/ رایزنان ایران در عراق به ۳ نفر می‌رسد
سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به تمرکز این سازمان بر کشورهای همسایه بجای اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای دور گفت: در حال حاضر تعداد رایزنان بازرگانی ایران در عراق ۲ نفر است و بزودی سومین رایزن بازرگانی به منطقه سلیمانیه عراق اعزام می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز،

- اخبار اقتصادی -

محمدرضا مودودی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برنامه سازمان توسعه تجارت برای تقویت رایزنان بازرگانی در 15 کشور همسایه اظهار کرد: با توجه به جهت گیری سازمان توسعه تجارت برای تمرکز بر کشورهای همسایه، بجای اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای دور، تقویت رایزنان در کشورهای همسایه در دستور کار قرار گرفته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در حال حاضر تعداد رایزنان بازرگانی ایران در عراق 2 نفر است و بزودی سومین رایزن بازرگانی به منطقه سلیمانیه عراق اعزام می شود و همچنین رایزنان بازرگانی ما در دو شهر هرات و کابل در افغانستان نیز فعال تر خواهند شد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های ما برای حل کسری بودجه، اصلاح آیین نامه هاست تا بتوانیم درصدی از بودجه های دستگاه های مختلف را برای جبران کسری بودجه و تامین هزینه اعزام رایزنان بازرگانی بکاربگیریم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا سازمان توسعه تجارت از ظرفیت اتاق بازرگانی ایران برای فعالسازی رایزنان بازرگانی استفاده نمی کند گفت: بر اساس قانون ما چنین مجوزی را نداریم ولی به اتاق بازرگانی پیشنهاد داده ایم تا با استفاده از منابع خودشان، دفاتر اتاق های بازرگانی را در کشورهای همسایه و هدف فعال کند.

عیار 15 را در خبرگزاری تسنیم بخوانید|سهم 2درصدی ایران از نیاز 1000میلیارد دلاری 600میلیون همسایه

به گزارش تسنیم، در سال 97 به دنبال بحران ارزی و 3 برابر شدن قیمت یورو، سازمان توسعه تجارت با کسری شدید بودجه برای اعزام و ادامه فعالیت رایزنان بازرگانی در کشور مواجه شد و به گفته سرپرست این سازمان، کسری بودجه چند 10 میلیارد تومانی باعث شد تا فعالیت تعداد قابل توجهی از رایزنان بازرگانی متوقف شود.

به گفته وی، تعداد رایزنان بازرگانی در سال گذشته از 21 نفر به 8 نفر رسید و البته قرار است امسال با تامین بودجه مورد نظر در این بخش، تعداد رایزنان بازرگانی کشورمان در کشورهای مختلف و علی الخصوص کشورهای همسایه افزایش یابد و این تعداد به 16 رایزن برسد.

بر اساس اعلام سرپرست سازمان توسعه تجارت، برای بکارگیری هر رایزن بازرگانی در کشورهای دیگر با احتساب هزینه دفتر، حقوق و هزینه کارمندان محلی، بطور میانگین ماهانه 10 هزار دلار نیاز است که سالانه رقمی بالغ بر 120 هزار دلار خواهد شد و این یعنی بودجه 1.5 میلیارد تومانی سالانه برای هر رایزن بازرگانی.

انتهای پیام/

افزودن نظر