ممانعت شریعتمداری از افشای بدهی‌های دولت به صندوق بازنشستگی

ممانعت شریعتمداری از افشای بدهی‌های دولت به صندوق بازنشستگی
وقتی فسادی برملا می‌شود دو گروه مقابل شما قد خواهند کشید. منتفعان از فساد و همراهان‌شان و مسوولان وقتی که در زمان تصدی آن‌ها این فساد اتفاق افتاده است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، وقتی علم فسادستیزی و شفافیت بلند می شود ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کار می شوند تا حذفت کنند. به راستی چرا؟ مگر آرمان های مردمی که انقلاب کرده اند و امام و شهدا غیر از عدالت گستری و فسادستیزی بوده است. واقعیت این است که مساله به این سادگی ها نیست.
اولا وقتی فسادی برملا می شود دو گروه مقابل شما قد خواهند کشید. منتفعان از فساد و همراهان شان و مسوولان وقتی که در زمان تصدی آن ها این فساد اتفاق افتاده است. مراسم معارفه سرپرست جدید صندوق بازنشستگی کشوری، با حضور وزیر کار، مسوولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تعدادی از مدیران و معاونان صندوق روز گذشته در حالی برگزار می شود که سیدمیعاد صالحی مدیرعامل ۳۷ ساله صندوق بازنشستگی کشوری بعد از چهار ماه فعالیت در صندوق بازنشستگی دوشنبه شب از سمت خود برکنار شد.
صالحی در مدت چهار ماهه حضور خود در صندوق بازنشستگی دست به اقدامات جنجال برانگیز و افشاگرانه علیه زیرمجموعه خود زد. دهم فروردین ۹۸، محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر سیدمیعاد صالحی ۳۶ ساله (متولد ۱۳۶۱ در تهران) را به مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری منصوب کرد. برخی این انتصاب را به تراژدی ژن خوب و حماسه انتصاب علی فروغی در شبکه ۳ و داستان انتصاب کامبیز مهدی زاده فرساد (داماد حسن روحانی) مرتبط می کنند. در حالی که ظرفیت علمی و اجرایی میعاد صالحی، قابل مقایسه با کامبیز مهدی زاده فرساد و رییس جوان شبکه سه نبود. صالحی یک دانش آموخته موفق دکترا در حوزه فنی و مهندسی و کارآفرینی دانش بنیان بوده و ۱۱ سال عضو پیوسته بنیاد ملی نخبگان بود.
این دانش آموخته جوان، سابقه مشاورت علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت را در کارنامه داشته و یک دوره نیز، مشاور رییس شورای سیاستگذاری و راهبری طرح های صنایع نوین وزارت صمت بود. عضویت در هیات مدیره صندوق نوآوری و شکوفایی، از دیگر سمت های دکتر صالحی پیش از مدیرعاملی صندوق بازنشستگی کشوری است. البته مخالفان این انتصاب نیز این سوال را مطرح می کردند که چگونه یک جوان سی و اندی ساله بدون تجربه اجرایی، وارد عرصه مشاوره شده و سریعا به درجه مدیرعاملی صندوق بزرگ بازنشستگی کشوری منصوب می شود؟ البته روحانی پیش تر نیز به برخی انتصابات وزرا واکنش نشان داده بود، پاییز گذشته پس از آنکه رحمانی، وزیر صنعت، فردی به نام کامبیز مهدی زاده که داماد رییس جمهور است را به سمت معاون منصوب کرده بود، روحانی بلافاصله ساعتی بعد او را توبیخ کرد و خواستار لغو آن شد. فردای آن روز اعلام شد که با استعفا ماجرا خاتمه پیدا کرده است.

فشار ها و تخریب ها
وی برای اولین بار مدارک تحصیلی مدیران صندوق و شرکت های تابعه را منتشر کرد. او همچنین برای اولین بار جمع حقوق و مزایای مدیران صندوق و شرکت های تابعه اش را منتشر کرد. سیدمیعاد صالحی، در قدم بعدی اش صورت های مالی شرکت های صندوق بازنشستگی کشوری را منتشر کرد و در تدارک انتشار جزئیات پرونده ها و پروژه های چند هزار میلیاردی زیرمجموعه های این صندوق بود که عمر مدیریتش بر صندوق به پایان رسید. صالحی در آخرین توئیت خود پیش از برکناری اش نوشته بود: هرچه امور صندوق بازنشستگی را شفاف تر می کنیم، فشار ها و تخریب ها نیز بیشتر می شود. گام مهم بعدی، انتشار جزئیات پرونده ها و پروژه های چندصد و چندهزار میلیارد تومانی است. صالحی که در زمان تصدی خود بر صندوق بازنشستگی کشوری مواردی از جمله دریافتی اعضای هیات مدیره را از طریق توئیتر اعلام می کرد در آخرین توئیت خود نوشته بود: هرچه امور صندوق بازنشستگی را شفاف تر می کنیم، فشار ها و تخریب ها نیز بیشتر می شود. گام مهم بعدی، انتشار جزئیات پرونده ها و پروژه های چندصد و چندهزار میلیارد تومانی است. نعمت الله ایزدی، رییس هیات مدیره به عنوان سرپرست، جایگزین وی شد. همچنین در حکمی میعاد صالحی به عنوان مشاور علمی و فناوری وزارت کار معرفی شد.

خواب و رویای شفافیت
شنیده ها حکایت از آن دارد که با انتصاب ربیعی به سخنگویی دولت و نزدیکی بیشتر او به روحانی، فشار سنگینی بر محمد شریعتمداری وارد شده تا دست از شعار های شفافیت و فسادستیزی اش به خصوص در صندوق بازنشستگی بردارد. زیرا از منظر آن ها نتایج آن از یک طرف، به ضرر روحانی که در پایان دوره دوم ریاست جمهوری اش است خواهد بود و از طرف دیگر نشان دهنده سوءمدیریت و عملکرد ضعیف ربیعی و... در زمان مسوولیتش در وزارت کار خواهد بود، زیرا سیدمیعادصالحی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری وعده داده بود علاوه بر مدارک تحصیلی و حقوق و دستمزد های کلیه اعضای مجموعه اش؛ صورت های مالی شرکت ها را هم انتشار و پرونده های فساد مالی صندوق را با جدیت پیگیری خواهد کرد.
به گزارش آنا، گروه دیگری که از سامانه شفافیت راه اندازی شده و برملا شدن فساد ها دل نگران هستند، نمایندگانی از مجلس یا ادوار آن هستند که به انحای مختلف در معرفی و انتصاب افراد منجر به فساد یا پروژه های دارای مشکلات مالی و… نقش داشته اند و برملا شدن اینگونه اطلاعات حیثیت آن ها را خدشه دار و از ادامه فعالیت های سیاسی باز خواهد داشت. این گروه نیز با فشار بردیوان محاسبات و ارسال اطلاعات غلط برای آن (و البته تغافل سوال برانگیز دیوان) نامه غیرقانونی بودن انتصاب صالحی را اخذ و در رسانه ها بر آن مانور دادن که البته نمایندگان دیگری از مجلس این توطئه را خنثی و بعد از صدور نامه سازمان اداری استخدامی مبنی بر عدم مغایرت قانونی در انتصاب صالحی با تبیین کردن قانون و بر اساس رزومه مستند میعاد صالحی به عنوان یک مدیر ارزشی نخبه از او حمایت کردند.
گروه دیگری از مخالفان برخی مدیران هلدینگ ها و شرکت های تابعه و اعضای هیات های مدیره صندوق بازنشستگی هستند که طی این سال ها به دلیل غفلت و ضعف سیستم های نظارتی مانند دیوان محاسبات، با عملکرد ضعیف و حداقلی شان با خوش اشت هایی از سقف حقوق و گاهی حتی چند برابر آن (حقوق های نجومی)، رفاهیات، ماشین های لوکس و... بهره مند شده اند. آن هم در جایی که صاحبان اصلی صندوق یعنی بازنشستگان در این شرایط سخت اقتصادی با سیلی صورت خود را سرخ می کنند لذا این افراد با کمک حساب های پرپولشان و رسانه های منتسب به آن ها تیربارخود را به سمت صالحی روشن کرده اند و روزی نیست که امرا به طرق مختلف تخریب و خبر برکناری او به بهانه انتصاب غیرقانونی اش را تیتر نزنند.
جالب ترین مقوله درباره صالحی طناب پوسیده استعلامات منتفعان صندوق از سازمان های مربوطه و غیرمربوط در رابطه با تطبیق مدرک تحصیلی و پست او و..؛ و مانور در رسانه ها بوده است؛ فرآیندی که هرگز برای هیچ کدام از ارکان وزارت کار و صندوق های بازنشستگی تا حالا لزومی بر آن احساس نشده بود. اما چون صالحی وارد منطقه ممنوعه شده باید دستاویزی برای حذفش پیدا می شد. آخرین مانور رسانه ها خبری است که در آن ادعا شده رییس جمهور به دلیل عدم رعایت موارد قانونی در انتصاب سید میعاد صالحی مستقیما دستور برکناری او را به شریعتمداری ابلاغ کرده است!
البته این خبر خیلی منطقی به نظر نمی رسد و به نظر بیشتر یک هجمه جدید تبلیغاتی مفسدان و منتفعان این ابربنگاه اقتصادی است، زیرا اولا کشور پر است از مدیران ناکارآمد و غیرقانونی در این سطوح و بالاتر با کوله باری از اتهام فساد و..؛ که هرگز رییس جمهور در آن ها مستقیم ورود نکرده است. نمونه آخرش همین انتساب مدیرعامل جدید تامین اجتماعی (که ایرادات قانونی ای که به انتصاب صالحی وارد شده برای او نیز گزارش شده) یا برخی مدیران زیرمجموعه وزارت نفت، اقتصاد، بانک مرکزی، و... یا همین مدیر قبلی آقای تقی زاده که در حین بازنشسته بودن اخیرا معاون وزیر ورزش شده است.
دوما در این روزگاری که نارضایتی ها از عملکرد دولتمردان بالا گرفته، اقدامات صالحی در راه اندازی سامانه شفافیت که مبارزه ساختاری و سیستماتیک در فساد است و برای اولین بار بعد از ۲۰ سال در صندوق اتفاق افتاده، باعث نظم یافتگی صندوق و رفع هرج ومرج مالی آن خواهد شد و این موفقیت به پای دولت روحانی نوشته خواهد شد. ثالثا با حضور مدیر جوان و باانگیزه صندوق بازنشستگی و اصلاح امور جاری صندوق، جلوگیری از ریخت وپاش ها، تنوع و وسعت بخشی به وام های ضروری، ارتقای کیفیت بیمه تکمیلی، نظارت و نظارت و بازدید های مستمر از شرکت های زیرمجموعه و..؛ و از همه مهم تر ارتباط مستقیم و بی واسطه با بازنشستگان در اینستاگرام، بعد از مدت ها بازنشستگان دلگرم شده اند که فردی آمده و با دلسوزی پیگیر امورشان است و مانند مدیران قبلی نه تنها به دنبال پر کردن جیب خودش نیست بلکه از گرفتن نیمی از حقوق و مزایایش انصراف داده است. واقعیت این است که صندوق بازنشستگی کشوری یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مخاطب دارد که خانواده آن ها حدود هشت میلیون از هم وطنانمان هستند که با واسطه با عملکرد صندوق درگیرند.
حال کدام عقل سلیمی می پذیرد مجموعه ای را که موتور حرکت و اصلاحش روشن شده و در حال بلند شدن است را دچار فرود اضطراری کنند آن هم به خاطر حاشیه های منفعت طلبان و دسته های قطع شده از بیت المال. البته همه این ها نقد و تحلیل است. باید صبر و این موضوع را تعقیب کرد تا مشخص شود نفوذ مفسدان و نااهلان در ارکان دولتی چقدر کارساز خواهد بود. به نظر می رسد امتحان سخت و بزرگی بر سر راه مسوولان کشور قرار گرفته است. حمایت از میعاد صالحی یا حذف او از منظر جامعه در حقیقت حمایت یا حذف یک فرد نیست بلکه موضع نظام و دولت در قبال یک تفکر آرمان گرا، انقلابی و فسادستیز است. حال که این مدیر جوان با شجاعت سهم خود را در اعتلای آرمان های انقلاب و مبارزه با فساد پرداخت کرده باید دید حال که نوبت مسوولان است آیا آن ها هم حاضرند سهم خود را پرداخت کنند؟ آیا بعد از ۴۰ سال مسوولان و ساختار های اجرایی کشور بلوغ حمایت از مدیران جوان، آرمانگرا و فسادستیز و نسل سومی را خواهند داشت.

توضیحات وزارت کار درباره دلیل جابه جایی در صندوق بازنشستگی کشوری
روابط عمومی وزارت تعاون دلیل جابه جایی سید میعاد صالحی را تشریح کرد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تغییر و تحولات انجام شده در صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: هدف اصلی خدمت رسانی به بازنشستگان است و هیچ اولویتی مهم تر از تداوم خدمت رسانی مناسب به جامعه هدف صندوق و حفاظت از اموال و منافع آنان وجود ندارد. این مرکز در ادامه عنوان کرده است: با توجه به دیدگاه ها و نظرات مختلف نهاد های نظارتی درباره شرایط عمومی احراز برای مسوولیت کلی ارکان صندوق ها و به منظور ایجاد شرایط باثبات تر در مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری تصمیم بر آن شد تا از حضور سید میعاد صالحی در مسوولیت دیگری استفاده گردد و تا زمان اظهارنظر روشن سازمان اداری و استخدامی درخصوص شرایط احراز افراد معرفی شده به آن سازمان نعمت اله ایزدی که ریاست هیات مدیره صندوق را برعهده دارد، سرپرستی صندوق بازنشستگی کشوری را برعهده خواهد داشت.
منبع: جهان صنعت

افزودن نظر