استفاده 67 هزار نفرازتسهیلات مشاغل خانگی/ سقف تسهیلات افزایش یافت

استفاده 67 هزار نفرازتسهیلات مشاغل خانگی/ سقف تسهیلات افزایش یافت
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: 67 هزار نفر از تسهیلات بانکی مرتبط با اشتغال و مشاغل خانگی استفاده کردند.

به گزارش گروه اقتصادی ایمان نیوز، محمد شریعتمداری امروز در حاشیه جلسه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در وزارت کار گفت: اولین جلسه ستاد هماهنگی توسعه مشاغل خانگی در سال جاری و دومین جلسه کلی این ستاد امروز تشکیل شد که گزارشی از فعالیت‌های اشتغال ارائه شد .

وی گفت: با استفاده از روش شبکه‌سازی، برند سازی و مفاهیم جانبی در زمینه اشتغال مشاغل خانگی با استفاده از شبکه تسهیل‌گری و مشورت و راهنمایی جهاد دانشگاهی با صدور گواهی رسمی مشاغل خانگی ایجاد شده است. 

به گفته وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در زمینه صدور گواهی رسمی مانند بهداشت، مشکلاتی وجود داشت که فی‌المجلس در این جلسه با وزیر بهداشت صحبت شد که وزیر بهداشت نیز دستور داد ظرف مدت کوتاهی دستورالعمل مشاغل غذایی خانگی را به ستاد ساماندهی ارائه کنند. در این زمینه چندسالی بود که مشکل وجود داشت.

* سقف تسهیلات مشاغل خانگی افزایش یافت

وی گفت: سال گذشته 270 هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام کردند که 67 هزار نفر تاکنون از تسهیلات بانکی استفاده کرده و سقف این تسهیلات برای کارفرمایان که بتوانند 15 نفر را به کار گیرند، 100 میلیون تومان است و در این جلسه از بانک مرکزی  خواستیم سقف تسهیلات از سرانه هر نفر 6.6 میلیون تومان به 10 میلیون تومان افزایش یابد.

شریعتمداری گفت:‌ تاکنون در قالب مشاغل خانگی برای 92.5 هزار نفر شغل ایجاد شده و این ظرفیت خوبی برای ایجاد اشتغال به ویژه برای زنان سرپرست خانوار به شمار می‌رود.

به گفته وی در یک کار آزمایشگاهی با جهاد دانشگاهی 6 هزار و 200 نفر اشتغال با کمک ستاد امور زنان ریاست جمهوری ایجاد شد همچنین در این جلسه مطرح شد که با توجه به محدودیت منابع این تسهیلات برای افراد شاغل دولتی استفاده نشود بلکه اولویت برای کسانی باشد که شغل ندارند. 

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ پیشنهاد افزایش سقف فردی تسهیلات خانگی از رقم 6.6 میلیون به 10 میلیون تومان برای طرح شورای عالی پول واعتبار مطرح می‌شود اما بانک‌ها با محدودیت منابع مواجه هستند و از طرفی تکالیف بودجه‌ای برای تسهیلات سیل و زلزله برای آنها تعریف شده است.

انتهای پیام/

افزودن نظر