به‌جای توزیع آزاد ارز، تخصیص ارز به کالا‌های اساسی پیگیری شود

به‌جای توزیع آزاد ارز، تخصیص ارز به کالا‌های اساسی پیگیری شود
عضو شورای مرکزی جمنا با بیان اینکه به جای توزیع آزاد ارز، باید تخصیص ارز برای کالا‌های اساسی پیگیری شود، گفت: لازم است سیکل ضروری برای توزیع ارز تکمیل شود و این امر ظرف چهار تا پنج ماه شدنی است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، حجت الله عبدالملکی عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیرو های انقلاب اسلامی عصر امروز در نشسته نمایندگان ادوار عضو جبهه مردمی اظهار داشت: یکی از سه معضل اصلی در سال ۹۸ به هم ریختگی بازار ارز است و این هم از دو منظر تقاضا و عرضه قابل بررسی است.

وی افزود: تقاضای سفته بازی برای ارز همچنان وجود دارد و عددش هم قابل ملاحظه است. البته در یکی دو ماه گذشته بازار ارز مقداری آرام شده، ولی این بازار آماده پیش شدید مجدد است. از طرف عرضه هم بزرگترین مشکل این است که حمیّت لازم برای تامین ارز کشور وجود ندارد و همچنان وارد کننده ها دچار مشکل در تامین ارز هستند که البته این مسئله را سلسله ای از او را در کنار خود دارد.

عبدالملکی با بیان اینکه مشکل اصلی این است که برای تامین ارز وجود ندارد تصریح کرد: خیلی راحت مطرح می کنند که ۱۰ یا ۲۰ میلیارد از ارز های صادراتی به کشور برنگشته و سوال این است که برنامه شما برای این بازگشت چیست.

وی با اشاره به اینکه سال ۹۸ صادرات قطعی کم تر شده، ولی واردات زمان تقویت تولید ملی نیست بخشی برای تخصیص وجود نداشته و بخشی نیز تولید دچار رکود شده است اظهار داشت: سیاست ارزی بخشی از این داستان است و در سال گذشته کار اشتباه شد و آن اینکه بدون یک برنامه ریزی مشخص حدود ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به افرادی دادند. بخش عمده این میلیارد دلاری که واگذار شد تبدیل به کالا های شد که با قیمت ۱۰ هزار و ۱۵ هزار تومان در کشور عرضه شد؛ و تقریباً ۱۸ میلیارد دلار را ضربدر ۸۰۰۰ تومان بکنید حداقل چیزی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رانت با این نوع تخصیص ارز توزیع شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با طرح این سوال که آیا نباید ارز یارانه ای و ارزان قیمت اختیار واردات قرار دهیم، گفت: اینکه آیا ذاتا این کار درست یا غلط است یک بحث است. شما در شرایطی مجاز هستید که عرضه یارانه ای در اختیار وارد کننده قرار دهید که سیستم نظارتی از همان مرحله اول که همان ثبت سفارش است مدیریت کند و آن شرکت که می خواهد این کالا را وارد کند مشخص باشد و در مرحله بعد کنترل کنیم که همان کالا وارد شده باشد و در مرحله سوم کنترل کنید که آن کالایی که وارد بازار شده و احتکار نشده است و در مرحله بعدی آن کالا با قیمتی که مدنظرتان بوده در بازار به فروش می رسد.

عبدالملکی ادامه داد: اگر این سیکل کامل مدیریت هزینه کرد را نداشته باشیم یا نتوانیم بر آن نظارت کنیم اینکه حتی یک دلار ارز یارانه توضیح بکنیم از کف ملت رفته است و متاسفانه از بیت المال هزینه شده است.

عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیرو های انقلاب اسلامی با بیان اینکه به جای توزیع آزاد ارز که شوک تورمی مجدد خواهد داشت همچنان تخصیص ارز برای کالا های اساسی باید پیگیری شود تصریح کرد: با این وجود حتما لازم است سیکل لازم برای توزیع ارز تکمیل شود و به اعتقاد من این امر ظرف چهار تا پنج ماه شدنی است، ولی متاسفانه همیت در سیستم بانک مرکزی و تجارت خارجی کشور وجود ندارد و، اما دلیل این عدم وجود را نمی دانیم. آیا تأملی در کار است و یا صرفاً اهمال کاری است.

افزودن نظر