مجمع عمومی تشکل مردم نهاد «مجمع وزیران ادوار» برگزار شد

مجمع عمومی تشکل مردم نهاد «مجمع وزیران ادوار» برگزار شد
مجمع عمومی تشکل مردم نهاد «مجمع وزیران ادوار» رئیس این مجمع با بیان اینکه تجربیات مجمع وزیران ادوار می‌تواند برای کشور مفید باشد، خواهان فعال‌تر شدن اعضا برای تحقق این موضوع شد.

عصر روز سه‌شنبه بیست و هشتم خردادماه، مجمع عمومی تشکل مردم نهاد «مجمع وزیران ادوار» با حضور اعضای رسمی در سازمان مدیریت صنعتی برگزار شد.

محمدرضا عارف رئیس مجمع وزیران ادوار در این نشست گفت: این مجمع بالاترین ظرفیت ارزشمندی از دوستانی است که یک زمانی عضو کابینه دولت‌ها بودند و طبق اساسنامه کلیه اعضای دولت‌های بعد از انقلاب می‌توانند جزو اعضای این مجمع باشند.

وی ادامه داد: ارائه راهکار و رفع مشکلات و استفاده از ظرفیت‌های مدیریتی، هم افزایی نخبگان مدیریتی و علمی برای تحقق الگوی ایرانی – اسلامی از اهداف و وظایف این مجمع محسوب می‌شود که برای تحقق این موارد ۱۰ ماموریت را در اساسنامه پیش بینی شده است.

رئیس مجمع وزیران ادوار تصریح کرد: کمیسیون‌های اقتصاد، انرژی، اداری – ورزشی، حقوق و قضایی، صنعت و محیط زیست از کمیسیون‌های فعال این مجمع به شمار می آیند و می‌بایست رئسای کمیسیون‌های آموزش و سیاست امنیت ملی و دفاع هر چه زودتر انتخاب شوند.

وی بر چگونگی انتقال تجربه مجمع عمومی تشکل مردم نهاد به جوانان و دولت تاکید کرد.

عارف، پیگیری مصوبات و بحث‌های تخصصی که در کمیسیون‌های تخصصی این مجمع صورت می‌گیرد را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: تاکنون ۴۷ جلسه تخصصی در دبیرخانه و مشارکت کارشناسان ارشد این مجمع برگزار گردیده که برخی از این کمیسیون‌ها هنوز به جمع بندی نرسیده‌اند.

وی اضافه کرد: یکی از مصوبات هیات مدیره، تشکیل اتاق فکر محدودی است که مورد نیاز مجمع خواهد بود که با عضویت هیات مدیره و یک نفر از هر کمیسیون‌ها تخصصی قابل تشکیل خواهد بود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه تجربیات مجمع وزیران ادوار می‌تواند برای کشور مورد نیاز باشد لذا فعال‌تر شدن اعضا برای تحقق این موضوع یک امر ضروری است و نیاز به فعال‌تر شدن کمیسیون‌های تخصصی را می‌طلبد.

وی با اشاره به شرایط بحرانی امروز و کشور گفت: امروز شرایط خاص و تحریم‌های ظالمانه امریکا بر کشور حاکم است و برون رفت از تحریم‌ها مباحثی است که در کمیسیون‌ها جدی گرفته می‌شود.

به گفته وی، مباحثی همچون محیط زیست، بیکاری، بحران صندوقهای بیمه‌های اجتماعی، چالش فساد در بخشی از بدنه اداری کشور، تعاملات داخلی و سیاست خارجی از مواردی که می‌بایست به عنوان چالشهای پیش رو جدی گرفته شوند.

رئیس مجمع وزیران ادوار از حاکمیت و مجمع تشخیص مصلحت نظام خواست این نهاد غیردولتی و راهبردی را مشاور خود قرار دهند و با مجمع وزیران ادوار همکاری نزدیک تری داشته باشند هر چند که به گفته وی مجمع تشخیص مصلحت نظام چنین آمادگی را اعلام کرده است.

مهندس غلامرضا شافعی دبیر و نایب رئیس مجمع وزیران ادوار نیز از انتشار دو کتاب به نامهای «۱۲ تجربه» و «آکادمیک وزرا» در این مجمع نام برد که اولی حاصل مصاحبه ۱۲ وزیر و دومی ماحصل مصاحبه با ۱۶ تن از وزرای و کسانی است که به امر آموزش آشنا بودند.

وی از رئیس جمهور خواست با اختصاص زمانی برای دیدار اعضای مجمع با ایشان بتوان تجربیات و استعدادهای این جمع را به دولت منتقل کرد.

دبیر و نایب رئیس مجمع وزیران ادوار با اعلام اینکه ما آماده همکاری و کمک به دولت هستیم خبر داد تاکنون از سوی دولت هیچ تقاضایی برای همکاری با مجمع اعلام نشده است.

پس از سخنان شافعی، برخی از روسای کمیسیون‌های تخصصی مجمع از جمله کمیسیون‌های انرژی، اقتصاد، قضایی و زیربنایی؛ گزارش‌های کوتاهی از عملکرد خود ارائه دادند.

تقدیر و تجلیل از خانواده شهید تندگویان و دکتر فیاض بخش، بخشی دیگری از این مراسم بود که مهندس زنگنه وزیر نفت در وصف شهید تندگویان گفت: شهید تندگویان وزیری بود که از درون وزارت نفت به وزارت رسیدهر چند که طول وزارت ایشان بسیار کوتاه بود. تندگویان فردی انقلابی و زندان کشیده قبل از انقلاب بود که در یک خانواده متعهد به دنیا آمده بود.

وی ادامه داد: شهید تندگویان در ماه‌های اول جنگ برای رسیدگی به پالایشگاه آبادان می‌رود که متاسفانه اسیرعراقی ها می‌شود ولی اینکه آیا ایشان واقعاً فوت کردند یا به شهادت رسیده است هنوز جزو ابهامات است که حتی بعد از سقوط صدام هم این وضعیت مشخص نشد.

وزیر نفت با بیان اینکه شهید تندگویان؛ نمونه‌ای فداکار در وزارت نفت بود گفت: ایشان قبل از وزارت نیز جزو مدیران نفت خیز جنوب بودند و برای همچون یک الگوست چرا که ایشان به فکر مردم و کشور بودند و نه به فکر جیب خودشان و انشاالله بتوانیم ما هم جای پای این بزرگان بگذاریم که امروزه متاسفانه اینگونه آدم‌ها در حال انقراض هستند و من افسوس می‌خورم که جنین فرایند انقراضی آغاز شده، این درحالی است که امروزه برخی‌ها فقط به فکر جیب خودشان هستند!

وی با اشاره به شرایط امروز دنیا هم افزود: شرایط امروز ما از دوران جنگ سخت‌تر است در حالی که ما در زمان جنگ مشکل صادرات نداشتیم فقط واحدهای تولیدمان مورد اصابت موشک بود اما امروز واحدهایمان سالم است اما نمی‌توانیم نفت صادر کنیم.

زنگنه جابجایی پول را یکی دیگر از مشکلات امروز صنعت نفت اعلام کرد و گفت: ما امروز نمی‌توانیم نفت به اسم ایران به هیچ کجای دنیا صادر کنیم و شرایط ما بسیار سخت و پیچیده شده است و درحالی که دود و آتش و جنگی در کار نیست اما ما واقعاً در جنگ هستیم و همواره لحظه‌ای درگیر هستیم اما ناامید نیستیم و با قدرت کار می‌کنیم و حتماً از این مرحله عبور خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: فشارهای امریکا بر فراورده‌های نفتی و پتروشیمی به صورت حداکثری است و امریکا هیچ فشاری را علیه ملت ما کم نگذاشته است و با شدت بر علیه ما کار می‌کند و ما هم نیز با شدت کار می‌کنیم و اگر داخل ما درست باشد همه چیز درست خواهد شد و به سلامت عبور خواهیم کرد.

سپس یحیوی از همرزمان شهید تندگویان و مهدی تندگویان فرزند ایشان به ذکر خاطراتی از این شهید پرداختند.

در تجلیل و قدردانی از خانواده دکتر محمد علی فیاض بخش که همسر و فرزند ایشان هم حضور داشتند دکترحریرچی، همسر و فرزند فیاض بخش سخنان کوتاهی ارائه دادند که همسر فیاض بخش گفت: این مراسم موجب شد تا خاطرات گذشته برای من یادآوری شود هر چند که ۶ سالی است که احوالی از وزرای شهید پرسیده نمی‌شود. قبل از این رسم بود که در هفته دولت به منزل ما می‌آمدند یا ما را به دولت دعوت می‌کردند اما به برکت این دولت همین کار هم قطع شده است!

در پایان نیز با توجه به اتمام رسیدن زمان هیات مدیره فعلی، از سوی ۷۳ عضو حاضر برای انتخاب هیات مدیره جدید رای گیری شد و آقایان غلامرضا شافعی با ۴۷ رای، حجه الاسلام شوشتری با ۴۳ رای، محمدرضا عارف با ۴۲ رای، سید منصور رضوی با ۳۹ رای، محمد خان با ۳۷ رای به عنوان هیات مدیره و مهندس غفوری فرد با ۳۶ رای عضو علی البدل و دکتر زاهدی با ۳۸ رای به عنوان بازرس انتخاب شدند.

از اعضای حاضر در این مراسم می‌توان به محمد هاشمی رفسنجانی، پرویز داودی، ظریف بافان، حجه الاسلام انصاری، دکتر جاسبی، حجه الاسلام تاج الدینی، خانم امین زاده، منوچهر متکی و… اشاره کرد.

افزودن نظر