برای اخذ مجوز کسب و کار باید کفش آهنی پوشید

برای اخذ مجوز کسب و کار باید کفش آهنی پوشید
دیشب در برنامه «پایش»، کارشناس اقتصادی این برنامه به موضوع مشکلات اخذ مجوز کسب و کار‌های کوچک پرداخت.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، شب گذشته و در برنامه پایش ابتدا مجری برنامه از یکی از بانک ها به دلیل مبادلات ارزی انتقاد کرد و با نمایش سندی از ترازنامه آن بانک به سود ۳۸۰۰ میلیارد تومانی حاصل از این تبادلات اشاره کرد. پس از آن ستاد پیگیری مشکلات تولید پایش، آماری از میزان شکایات مردم در این زمینه ارائه کرد که بیشترین شکایت ها به صدور مجوز ها و نظام بانکی مربوط می شد.
در همین راستا خانم اسکندری، کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه حضور یافت تا به مشکلات اخذ مجوز کسب و کار های کوچک بپردازد. وی در ابتدا به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر نقش کسب وکار های کوچک در کشورهایی، چون ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا به طور چشمگیری پررنگ شده است و حرکت به سمت توسعه آن ها سرعت بیشتری به خود گرفته است.
اسکندری، اما مهمترین دغدغه شروع فعالیت های کسب وکار در کشور را اخذ مجوز دانست و سنگ اندازی هایی که در این مسیر جلو پای تولیدکنندگان می شود را تشریح کرد. وی با بیان چند نمونه عینی عنوان کرد پس از بررسی حوزه های مختلف کسب وکار مشخص شد به منظور راه اندازی کسب و کار به بیش از صد مدرک، سند و استعلام نیاز است و باید به بیش از ۳۰ اداره و سازمان دولتی مراجعه کرد. وی با خطاب قرار دادن مسئولان گفت: "آیا نمی شود این همه بالا و پایین و رفت و برگشت برای اخذ مجوز وجود نداشته باشد؟ چرا این همه ابهام و مانع بر سر راه اخذ مجوز وجود دارد؟ " اسکندری توضیح داد گاهی اوقات برخی از مجوز ها باید از صنف مربوطه اخذ شود که پر واضح است در این مسئله تعارض منافع وجود دارد و برای هیچ صنفی مطلوب نیست که رقبای آن متعدد شود. در پایان وی با اشاره به این که مردم برای اخذ مجوز های کسب وکار باید کفش آهنی بپوشند در مورد این که گاهی اوقات اخذ مجوز تا دو سال به طول می انجامد ابزار تاسف کرد.
در بخش پایانی برنامه پایش سه جوان موفق در حوزه کسب و کار حضور پیدا کردند و هر کدام از چگونگی راه اندازی و شرایط کنونی کسب وکار خود توضیحاتی ارائه کردند.
پایش به تهیه کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری، کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که یکشنبه و سه شنبه شب ها ساعت ۱۹:۴۵ با اجرای محمد دلاوری به طور زنده پخش می شود.

افزودن نظر