علتی گرانی برنج / سودجو‌ها بر طبل واردات می‌کوبند

علتی گرانی برنج / سودجو‌ها بر طبل واردات می‌کوبند
دبیر انجمن برنج با بیان اینکه ۴۵۰ هزار تن برنج بیش از نیاز در کشور وجود دارد، گفت: افزایش قیمت برنج کاذب است و توسط عده‌ای فرصت‌طلب، محتکر و سودجو انجام می‌شود و همین‌ها هستند که بر طبل واردات می‌کوبند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، طی روز های گذشته مسئولان اتحادیه های واردکنندگان برنج مرتب اعلام می کنند که افزایش فعلی قیمت برنج در بازار متأثر از کمبود عرضه است و دولت باید اجازه دهد واردات برنج در طول دوازده ماه انجام شود. این گروه در حالی بر طبل واردات می کوبند که دولت از سال ها پیش در فصل برداشت برنج یعنی مرداد تا آبان واردات برنج را ممنوع می کند تا تولیدکنندگان داخل در تولید این محصول اساسی متضرر نشوند و تولید پایدار ادامه یابد.
*۴۵۰ هزار تن برنج بیش از نیاز داخل
در این زمینه که آیا واقعا افزایش قیمت برنج به دلیل کاهش تولید و کمبود عرضه در بازار بوده است، با جمیل علیزاده شایر دبیر انجمن برنج صحبت کردیم. وی در پاسخ به این اظهارات گفت: تولید داخل به اضافه وارداتی که سال گذشته داشتیم، ۴۵۰ هزار تن بیش از نیاز داخل است.
وی ادامه داد: سال گذشته ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن برنج در داخل کشور تولید شد و در نیمه نخست سال گذشته با توجه به آمار ۱.۲ میلیون تن برنج وارد کشور شد که در مجموع ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تن برنج می شود.
علیزاده با بیان اینکه نیاز سالانه کشور به برنج ۳ میلیون تن است، گفت: که ۴۵۰ هزار تن برنج بیش از این میزان در کشور وجود دارد.
وی همچنین گفت: سال گذشته در شش ماهه دوم هم مقدار محدودی برنج وارد کشور شد که رسانه ای نشد.
*برخی به طبل واردات می زنند
به گفته دبیر انجمن برنج، در این میان گروهی هستند که بنا به ماهیت مسئولیتی که دارند، دنبال واردات برنج هستند و از هر راهی و ترفندی برای این کار استفاده می کنند، در حالی که کشور نیاز به واردات برنج در حال حاضر ندارد، بیش از نیاز داخل برنج وجود دارد.
*افزایش قیمت برنج کاذب و توسط عده ای فرصت طلب، محتکر و سودجو انجام می شود
علیزاده با بیان اینکه هیچ دلیل فنی، علمی و منطقی برای افزایش قیمت برنج در بازار وجود ندارد، گفت: این افزایش قیمت ها کاملا کاذب و توسط عده ای فرصت طلب، محتکر و سودجو انجام می شود و باید دولت نظارت های خود را بر این بازار تشدید کند. زمانی که محصولی فراوان وجود دارد، بالا رفتن قیمت آن قابل پذیرش نیست و باید رسیدگی بیشتری از سوی مسئولان ذیربط انجام شود.
وی گفت: برخی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی سود خوبی از این واردات به دست می آورند و مرتب بر طبل واردات می زنند، در حالی که به جای این صحبت ها باید به تقویت تولید داخل بپردازند.
وی با طرح این موضوع که چرا این افراد با اقتصاد و معیشت مردم بازی می کنند، گفت: همه افراد در داخل یک کشتی نشسته ایم و هر آسیبی که جامعه و اقتصاد مردم ببیند، آن ها هم ضرر خواهند کرد.
از علیزاده سوال شد که آیا امکان آزادسازی واردات برنج وجود دارد؟ گفت: از سال ها پیش دولت از مرداد تا اول آبان واردات برنج را برای حمایت از تولید داخل ممنوع می کرد، اما اکنون برخی با هدف القای واردات اعلام می کنند که آزادسازی برنج از آبان ماه انجام می شود، در حقیقت آن ها با طرح معکوس موضوع، به دنبال القای واردات هستند.
*مخالفت دبیر انجمن برنج با لغو قانون انتزاع
دبیر انجمن برنج با انتقاد از احیای وزارت بازرگانی که به دنبال آن قانون انتزاع (تمرکز وظایف بازرگانی کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی) هم لغو خواهد شد، گفت: سال ۹۱ مجلس این قانون را تصویب کرد و مسئولیت های تنظیم بازار را به وزارت جهاد کشاورزی سپرد، اما دولت دوازدهم با دور زدن این قانون مسئولیت تنظیم بازار را به وزارت سمت سپرد که در حقیقت نقض قانون است و همه این ها باعث شده که تنظیم بازار این محصول با مشکلاتی همراه باشد.

افزودن نظر