توجه
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/999515
ایران زمین؛

نراق؛ شهری با قدمتی چند هزار ساله

نراق؛ شهری با قدمتی چند هزار ساله
استان مرکزی با مرکزیت اراک، پایتخت صنعتی کشورمان است و یکی از شهر‌های آن با نام نراق شناخته می‌شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، ، استان مرکزی با مرکزیت اراک، پایتخت صنعتی کشورمان است. این استان دربرگیرنده ۱۲ شهرستان با نام های اراک، محلات، ساوه، تفرش، خمین، فراهان، دلیجان، شازند، آشتیان، کمیجان، زرندیه و خنداب است. شهرستان دلیجان ۲ شهر، یک بخش، چهار دهستان و ۱۰۰ آبادی را دربرگرفته است. یکی از شهر های این شهرستان با نام نراق شناخته می شود.

شهری که به همت یک کدخدا احداث شد

شهر نراق، حد فاصل شهر های قم، کاشان، دلیجان و اصفهان است. این شهر در نزدیکی غار چال نخجیر قرار گرفته است. غار چال نخجیر که در منطقه ای به نام چال نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده، در دهه ۱۳۶۰ به دست چوپان های منطقه کشف شد. این غار یکی از غار های آهکی و زنده دنیا به حساب می آید و در سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسیده است. مردم در گذشته غار چال نخجیر را با نام هوهو می شناختند.

شهری که به همت یک کدخدا احداث شد

از غار نخجیر که بگذریم باید بگوییم نراق قدمت تاریخی بالایی دارد و برخی از مورخان معتقد هستند که این شهر در دوران قبل از اسلام شکل گرفته است. البته در آن زمان ۷ روستای در مجاورت هم در ناحیه ای که امروزه شهر نراق در آن قرار گرفته وجود داشتند و هر آنچه امروز به عنوان نراق شناخته می شود، نتیجه تلاش کدخدایی ملقب به ریش بلند است. بنابراین نراق امروزی در دوره های پس از ورود اسلام به ایران احداث شده است.

شهری که به همت یک کدخدا احداث شد

از رهاورد های نراق می توان به شیرینی جوزغند اشاره کرد. برخی از جاذبه های گردشگری این شهر نیز با نام های مسجد جامع نراق، بازار نراق معروف به بازار شمس السلطنه، آب انبار حاج مهدی نراقی، حسینیه و آب انبار حاج عبد الباقی، قنات شهری حاج الله داد، مسجد امام حسن (ع)، بقعه امامزاده سلیمان، بقعه امامزاده یحیی و خانه تاریخی فاضلین نراقی صفوی شناخته می شوند.

قلعه اُل یا قلعه جنیان، کاروانسرای شمس السلطنه نراق، پناهگاه حیات وحش جاسب و آبشار دره آبشتا از جاذبه های گردشگری دیگر شهر نراق به حساب می آیند.

انتهای پیام/

تماشاخانه تصویر

{gallery}999515{/gallery}

افزودن نظر