پدر مطالعات خلیج فارس در گراش فارس به خاک سپرده شد

پدر مطالعات خلیج فارس در گراش فارس به خاک سپرده شد
شیراز- زنده یاد احمد اقتداری مشهور به «پدر مطالعات خلیج فارس» و مدیر دفتر مطالعات خلیج فارس مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی عصر سه شنبه در آیینی در زادگاهش شهر گراش در جنوب فارس تشییع و به خاک سپرده شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، در این آیین، جمعی از مسئولان و شخصیت های فرهنگی اجتماعی و جمعی از مردم گراش و دیگر مناطق جنوبی استان فارس حضور داشتند.


پیکر زنده یاد اقتداری صبح سه شنبه از فرودگاه بین المللی لار به گراش منتقل شد.
همشهریان و دوستداران زنده یاد اقتداری در حسینیه اعظم گراش نماز را بر پیکر این مرحوم اقامه کردند.
پیکر این مرحوم سپس به آرامگاه آل دهباشی در کنار برکه حاج اسدالله تشییع و در این قبرستان خانوادگی به خاک سپرده شد.
زنده یاد اقتداری صبح سه‌شنبه 27 فروردین‌ماه در سن 94 سالگی در بیمارستان آسیا در تهران درگذشت.
وی متولد سال 1304 و از نوادگان فتحعلی خان بیگلربیگی گراشی، حاکم لارستان و بنادر خلیج فارس در عصر قاجار، و اصالتا از گِراش، شهری نزدیک لار در استان فارس بود.
وی همچنین استاد دانشگاه، نویسنده، وکیل دادگستری، مورخ و جغرافیدان بود.
آیین تشییع پیکر دکتر اقتداری در تهران دوشنبه دوم اردیبهشت‌ماه جاری در سرسرای مرکز دائرة ‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار شده بود.
مرحوم اقتداری در دوران حیات خود حدود 40 عنوان کتاب و بیش از یکصد مقاله علمی به چاپ رساند.
در میان آثار او از تصحیح دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه‌های مثنوی، منطق‌الطیر و هزار و یک شب و همچنین تحقیقات علمی در زمینه لهجه‌شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف کشور دیده می‌شود.
از جمله آثار اقتداری که در سال 1391 جایزه ویژه مرکز موقوفات دکتر افشار با عنوان «جایزه تاریخی و ادبی دکتر محمود افشار برای زبان فارسی و وحدت ملی ایران» را دریافت کرد، می‌توان به «خلیج فارس از دیرباز تا کنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران» و «سرگذشت کشتیرانی ایران» اشاره کرد.
پیش از این، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی با تسلیت «فقدان این چهره خدوم و فرهیخته به عموم علاقه‌مندان و خانواده» دکتر اقتداری، از درگذشت این پژوهشگر برجسته، ابراز تاثر و تاسف کرد.
سید عباس صالحی اظهار داشت: آن زنده یاد که در طول عمر ارزشمند خود آثاری عمیق و درخور در زمینه مردم شناسی، معماری، ادبیات و تاریخ ایران به ویژه حوزه جنوب میهن عزیزمان پدید آورد، نقشی ماندگار در اشاعه فرهنگ غنی این مرزوبوم و نام خلیج نیلگون فارس ایفا کرد.
7375/ 2027

افزودن نظر