وزیر علوم:از ظرفیت های حوزه فناوری به درستی استفاده نشده است

وزیر علوم:از ظرفیت های حوزه فناوری به درستی استفاده نشده است
شیراز- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ظرفیت های بسیاری در حوزه فناوری کشور وجود دارد اما تا کنون موفق نشده ایم از این ظرفیت ها به درستی استفاده و آنها را تقویت کنیم.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، سه شنبه در نشست با فعالان علم و فناوری و شرکت های فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس در شیراز با تاکید بر اینکه برای توسعه کشور باید از مسیر فناوری عبور کنیم، اظهار داشت: سال های طولانی است که کشور ما وارد کننده انواع فناوری‌هاست و در بعضی مقاطع نیز پیشرفته ترین و به روزترین فناوری های دنیا را وارد کرده‌ایم.


وی ادامه داد: وابستگی زیادی به فناوری‌ها و تولیدات کشورهای دیگر داریم که بدون تردید ادامه این وضعیت، تبعاتی هم در پی خواهد داشت.
غلامی اضافه کرد: در سیاست های کلان و توسعه آموزش عالی کشور، حمایت بیشتر و قوی تری از بخش فناوری انجام خواهد شد.
وزیر علوم افزود: اگر چه تاریخچه ورود کشور ما به حوزه فناوری زیاد نیست اما باید با تلاش همه مسئولان و صبر پیشه کردن صاحبان فکر و نوآوری، به سمت رونق فضای کسب و کار شرکت های دانش بنیان حرکت کنیم تا به تبع آن شتاب بیشتری در توسعه کشور ایجاد شود.
** دیوان سالاری از موانع فرا روی شرکت های دانش بنیان است
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: عدم آشنایی بعضی از بخش‌ها با حوزه های دانش بنیان، احتیاط زیاد مدیران و دیوان سالاری (بوروکراسی اداری) موجود، از جمله موانع فراروی شرکت های دانش بنیان فعال در کشور است.
غلامی بیان کرد: شناخت بخش های مختلف و همچنین ارتباط گیری با مسئولان دلسوز از جمله مواردی است که می تواند مسایل و موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان را برطرف کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: به جز حمایت هایی که از طریق این وزارتخانه و پارک های علم و فناوری از شرکت های دانش بنیان می شود باید کمک هایی از سوی سایر دستگاه های اجرایی به این امر اختصاص داده شود.
وی اظهار داشت: مروری بر تاریخچه شرکت های موفق دانش بنیان، موید این است که صبر و تلاش 2 مولفه مهم آنها در مسیر پیشرفت بوده است.
غلامی بیان کرد: حمایت دستگاه هایی که اقدام به صدور مجوزهای مختلف در حوزه تولید و صادرات می کنند، پرداخت تسهیلات بانکی مناسب و همچنین استفاده از محصولات شرکت های دانش بنیان در داخل کشور، از جمله مواردی است که در موفقیت هر چه بیشتر اینگونه شرکت ها تاثیر گذار است.
این مقام مسئول ادامه داد: پارک های علم و فناوری، وظیفه حمایت قانونی از شرکت های نو پا (استارت آپ‌ها) و شرکت های دانش بنیان را برعهده دارند تا ایده های خلاقانه با روش های تولیدی به محصول تبدیل شود.
غلامی افزود: همچنین همه دستگاه های ذی ربط باید تلاش کنند تا رونق فضای کسب و کار شرکت های دانش بنیان با سرعت مطلوبی به پیش رود زیرا بخش قابل توجهی از آینده کشور ما در زمینه توسعه اقتصادی وابسته به فعالیت هایی است که در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری انجام می شود.
در ادامه این نشست از سامانه هوشمند سازی جایگاه های سوخت گاز طبیعی فشرده (CNG) که توسط یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری فارس ساخته شده، رونمایی شد.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همچنین پیش از شرکت در این نشست، در آیین افتتاح مجتمع کارگاهی پایلوت فناوری شرکت کرد.
این واحد کارگاهی به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری فارس کمک می کند تا ایده و طرح های علمی خود را به مرحله تجاری سازی برسانند.
9873 /6118

افزودن نظر