توانایی بانوان ایثارگر باایجاد بانک اطلاعاتی شناسایی شود

توانایی بانوان ایثارگر باایجاد بانک اطلاعاتی شناسایی شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود بانک اطلاعاتی از ایثارگران این وزارتخانه در حوزه بانوان را ضروری دانست و گفت: براین اساس می توانیم قابلیت های بانوان فعال عرصه فرهنگ، هنر و رسانه را شناسایی و از ظرفیت های آنها در ارتقای این حوزه ها بهره ببریم.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، سید عباس صالحی روز شنبه در نشستی با بانوان ایثارگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جان مایه انقلاب اسلامی با روح ایثارگری تداوم می یابد، گفت: روح انقلاب اسلامی با موجی از ایثارگری تداوم یافت و ایثارگران همچنان با این موج همنوا هستند.


وی با تبریک میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار افزود: در جامعه عرب قبل از اسلام که حضور اجتماعی زنان تحقیر شده بود، با ظهور اسلام زنانی مانند حضرات زهرا (س) و زینب (س) پرورش یافتند که نه تنها برای جامعه آن روز تاثیرگذار بودند که تا زمان های فردا به عنوان الگوی بانوان اسلام هستند.
وی یادآورشد: حضرت زینب (س) با مدیریت مدبرانه خود یک شکست ظاهری را به پیروزی بزرگ تبدیل کرد.
صالحی همچنین با اشاره به نقش حضرت زینب در قیام عاشورا ادامه داد: قدرت مدیریت زنانه ایشان به گونه ای بود که یک شکست ظاهری منجر به پیروزی استوار و ابدی شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حضرت زینب در قیام عاشورا علاوه بر نقش پرستاری از امام عصر خود حضرت امام سجاد (ع) نقش پاسداری از آرمان های نهضت عاشورا را نیز داشتند که بسیار حائز اهمیت است.
صالحی تصریح کرد: بنی امیه با نقشه هایی که داشتند فکر می کردند که با شهادت حضرت امام حسین (ع) و تمامی مردان همراه با حضرت همه چیز به نفع آن ها تمام می شود ولی حضرت زینب (س) با نقشی که در پرستاری حضرت سجاد (ع) و کودکان عاشورا و همچنین خطابه های بعد از قیام عاشورا داشتند این فکر باطل را ناکام گذاشتند.
عضو شورای عالی انقلاب اسلامی ادامه داد: حضرت زینب (س) نقش قابل توجهی در امدادگری عاطفی و معنوی اهل بیت (ع) داشتند و اگر ایشان نبودند بسیاری از کودکان هل بیت (ع) و فضای امامت و ذریه اهل بیت (ع) از بین میرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راهبری قیام عاشورا تا ظهرآن روز با امام حسین (ع) بود ولی بعد ازظهر آن روز حضرت زینب(س) بود که با مدیریت مدبرانه خود یک شکست ظاهری را به پیروزی بزرگ تبدیل کرد. با حضور ایشان بود که این قیام تبدیل به فروغی مستمر شد و تا امروز نیز ادامه داد.
صالحی با اشاره به خدمات بانوان ایثارگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هشت سال دفاع مقدس افزود: اگر بخواهیم روح و جان مایه نظام جمهوری اسلامی ایران تداوم یابد با تداوم روح ایثارگری این اتفاق محقق می شود و ایثارگران می توانند تداوم بهتری برای انقلاب اسلامی داشته باشند.
وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در راستای توجه به بانوان به ویژه بانوان ایثارگر در انتصابات مدیریتی سه مدیر کل استانی و یک معاون را از جامعه بانوان انتخاب کرده است.
به گفته وی بانوان در هشت سال دفاع مقدس نقش بی بدیلی در پیروزی کشور در مقابل دشمن داشتند
صالحی گفت: حضور ایثارگران به ویژه بانوان در هر محیطی فضای امید، نشاط و شادابی را به همراه دارد. بانوان در هشت سال دفاع مقدس نقش بی بدیلی در پیروزی کشور در مقابل تهاجمات دشمن داشتند. در جنگ امروز نیز که جنگ سرد است نقش بانوان در مقابله با تهاجمات دشمن بی تاثیر نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تشکیل کمیته ای متشکل از معاونت توسعه مدیریت و منابع، دفتر امور ایثارگران و حوزه مشاور بانوان ضروری دانست و گفت: با این کمیته می توان بسیاری از مشکلات این حوزه را رسیدگی کرد.
** باید توانمندی های بانوان ایثارگر را شناسایی کنیم
در ابتدای این نشست مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران با اشاره به نقش بانوان در هشت سال دفاع مقدس گفت: باید توانمندی های بانوان ایثارگر را شناسایی و در سطح کشور از این توانایی ها بهره برد.
محمدرضا سوقندی افزود: هرگاه برای تحرک جامعه، زنان را به صحنه آوردیم در همه زمینه ها پیروز بوده ایم. ناگفته های عرصه دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست و نقشی که زنان در این عرصه از تاریخ کشور داشتند نیز را کسی انکار نمی کند.
وی با اشاره به وظایف دفتر امور ایثارگران این وزارتخانه ادامه داد: یکی از وظایف این دفتر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است که به خوبی در حال انجام این وظیفه هستیم.
مشاور وزیر ارشاد تصریح کرد: نقش پرستاران در هشت سال دفاع مقدس مهم است و نباید نقش آن ها را فراموش کنیم.
سوقندی ادامه داد: در شرایط امروز نیز که در جنگ اقتصادی به سر می بریم بار اصلی این جنگ بر دوش زنان جامعه است که می توانند با توانمندی های خود در این جنگ نیز پیروز باشیم.
** شاهد جنگ سرد علیه کشور هستیم، زنان همچنان مردانه بایستند
در ادامه معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش زنان در تاریخ اسلام گفت: حضور زنان از ابتدای اسلام تاکنون نقش غیر قابل انکاری است و همگان به آن اذعان دارند.
لادن حیدری افزود: نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس بیش از آنچیزی است که دیده ایم. احساس یک مادر و خواهر در از دست دادن فرزندان و برادران خود در جنگ غیر قابل توصیف است و عمق فاجعه آن فراوان است.
حیدری در عین حال تصریح کرد: صبر و پشتوانه زنان بوده که نقش انقلاب ما را در عرصه های مختلف پر رنگ کرده است و بعد از جنگ نیز این زنان بودند که در رفع آثار چهره جنگ از کشور نقش آفرینی کردند.
وی افزود: در زمینه خاطرات جنگ نیز کتاب های بسیاری نوشته شده است.این خاطرات علاوه بر داشتن تلخی ولی در عین حال موجب سرافرازی کشور ما محسوب می شوند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: هم اکنون نیز که شاهد جنگ سرد علیه کشورمان هستیم، زنان همچنان مردانه بایستند و در رده های مدیریتی نیز شاهد حضور بیش از پیش آن ها باشیم.
** وزارت ارشاد و ایثارگران
به گزارش ایرنا، بی تردید صیانت از آرمان های والای انقلاب اسلامی و ارزش های دوران شکوهمند دفاع مقدس و اهتمام به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از وظایف خطیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است در این راستا سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم از ابتدای قبول مسئولیت در این وزارتخانه همواره بر این مهم تاکید داشته و دارد.
وی همچنین به مشاور امور ایثارگران خود همواره تعامل و همدلی با همکاران، نسبت با تکریم خانواده معظم شهدا و ارائه خدمات به ایثارگران را مورد تاکید قرارداده است.
همچنین وی در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌های فراوانی در دستور کارخودقرار داده است.
وی همواره با تأکید بر اهمیت و ضرورت ایجاد بانک اطلاعاتی به روز از ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،ایجاد این بانک باطلاعاتی را به عنوان یک زیرساخت برای خدمت رسانی هر چه بهتر، هدفمندتر و دقیق تر، به جانبازان و ایثارگران ضروری می داند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عناوین و همچنین در مناسبت های مختلف نشست ها و دیدارهایی را با خانواده معظم شهدا ، جانبازان ، ایثارگران این وزارتخانه برگزار و همواره بر پیگیری و رسیدگی به امور این قشر تاکید داشته و دارد.
به عنوان نمونه در آستانه سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به کشور ، هفته های دفاع مقدس و بسیج ،مراسم تجلیل و تقدیر از ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف هنری، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شاغل در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، معاونین و جمعی از مسئولان کشوری برگزار شد.
فراهنگ ** 1355 **

افزودن نظر