دعوت اهالی تئاتر از سران سه قوه برای هم نشینی و گفتگو

دعوت اهالی تئاتر از سران سه قوه برای هم نشینی و گفتگو
جمعی از هنرمندانِ تئاتر کشور در بیانیه ای از مسئولان قوای سه گانه برای هم نشینی و گفتگو در مورد « حقوق مغفول مانده » خود دعوت بعمل آوردند.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، جمعی از هنرمندان هنر نمایشی تئاتر با صدور و امضای بیانیه ای خطاب به مسئولان سران سه قوه آورده اند: تئاتر همواره تأثیری شگرف در بهبودِ نابسامانی‌های جوامع، نقدِ عمل‌کردِ نهادهای سیاسی، اقتصادی، آموزشی، تولید اندیشه و ایجادِ نشاط، و همچنین روانشناسی اجتماعی را داراست.


در بسیاری از کشورها، نهادهای دولتی و خصوصی تمامِ اهتمامِ خویش را در حضورِ چشم‌گیر و پرقدرتِ تئاتر در جامعه بنا نهاده تا مردمانی زنده، پویا، خلاق، مطالبه‌گر و آگاه داشته باشند. وجودِ تئاتر در یک کشور، میزانِ سنجشِ آزادی، و روحِ گفتگو در آن به حساب می‌آید. حفظ شأنیتِ تئاتر به عنوان یکی از شاخصه‌های مدنیتِ شهری، نشانه والایی، مرتبت و رفیع بودنِ دولت‌ه است.
در این بیانیه تاکید شده است: ما امضاکنندگان این بیانیه با ابراز تأسف از وضعیتِ موجود، مسؤلانِ محترمِ سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه را به هم‌نشینی و گفتگو دعوت می‌کنیم؛ زیرا معتقدیم نخستین و بدیهی‌ترین حقوقِ جدایی‌ناپذیرِ هنرمندانِ تأترِ ایران که حقِ حیاتِ عزت‌مند، حفظِ شأنیت و کرامت، آزادی بیان، امنیتِ شغلی و امنیتِ روانی است از سوی آن قوای محترم مغفول واقع شده است.
این بیانیه ادامه یافته است :بایسته است در این برهه حساس از زمان به‌جای ایجادِ حسِ یأس، ناامیدی و سرخوردگی، به گشایش، نشاط و امید همت گماشته و نیروهای دل‌سوزِ فرهنگ و هنر را به فعالیت و تلاشِ بیش‌تر دعوت کنیم.
این پرسش‌ها برای ما اهالیِ تئاتر بسیار پراهمیت است که چرا جامعه ایران به روزگاری چنین سرشار از عصبیت، اضطراب و گجستگی پا نهاده‌ است؟
در این بیانیه تصریح شده است: چرا رفعِ معضلات بزرگ و عدیده‌ سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را وانهاده و به چند موضوع یا ایرادِ سطحی، ساده و پیش‌پا افتاده نظارتی در حوزه تئاتر پرداخته‌‌ایم؟
چنانچه شاهد هستیم خانواده تئاتر هنوز به رفعِ کاستی‌های بیمه‌ تأمین اجتماعی نائل نشده که با کسری بیست‌درصدی در لایحه بودجه مواجه می‌شود؛ و یا هنوز موردِ حمایتِ جدیِ متولیانِ خود قرار نگرفته که از سوی رسانه‌های بزرگ و کوچک هم‌چون صدا و سیما، روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها یا نهادهای قضایی با سختگیرانه‌ترین برخوردها روبرو شده که باید بر آن نام «بدعت» نهاد.
این بیانیه ادامه یافته است :ما ضمن رعایتِ قانون و حفظ خطّ مرزها، اعتراض و نقد را حقِ قانونی خود دانسته و خواستارِ صیانت از فکر و اندیشه درحوزه تئاتر هستیم.
در خاتمه این بیانیه ابراز امیدواری شده است :وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت هنری، مرکز هنرهای نمایشی و شورای نظارت و ارزشیابی وجاهتِ قانونی و مسؤلیت‌هایشان را تبیین و تشریح کرده تا از این پس شاهدِ جفا بر اهالیِ فرهنگ و هنر نباشیم.
فراهنگ** 7561** 1355 **

افزودن نظر