کنگره شهیدان جبهه مقاومت قم آغاز شد

کنگره شهیدان جبهه مقاومت قم آغاز شد
قم - با آیین غبارروبی مزار شهیدان مدافع حرم قم در آرامستان بهشت معصومه این شهر توسط خبرنگاران و اصحاب رسانه، نخستین کنگره شهیدان جبهه مقاومت این استان روز شنبه با محوریت شهدای لشکر فاطمیون کار خود را آغاز کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، رئیس کمیسون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر قم و دبیر این کنگره در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: استقلال و خودکفایی هر کشوری مستلزم روحیه شهادت طلبی است و برگزاری کنگره های مقاومت یکی از روش های تاثیرگذار تقویت این روحیه می باشد.


حسن مالکی نژاد با اذعان به اینکه آیین های یادواره شهدا باید از حالت مقطعی خارج و به برنامه های مستمر و اثربخش تبدیل شود، گفت: محتوا و مضمون از ارکان مهم برگزاری آیین های شهدا باشد.
وی خاطرنشان کرد: برای این کنگره 23 عنوان برنامه محتوایی در نظر گرفته شده و قاطبه مردم و افراد گوناگون جامعه مخاطبان اصلی آن بوده و ایجاد تفکر و روحیه جهادی در بین مدیران، سیاست های مهم آن به شمار می آید.
مالکی نژاد با بیان اینکه شورای سیاست گذاری این کنگره از کمیته های متعددی تشکیل شده است، اضافه کرد: کمیته محتوایی، رسانه، تبلیغات و اطلاع رسانی، پشتیبانی، بانوان و خانواده، اقشار از قبیل دانشجویی، مساجد و مهاجران مجاهد از جمله ابن کمیته ها می باشد.
وی ادامه داد: در راستای تکریم خانواده های شهدای مدافع حرم و همچنین برقراری ارتباط با آنها سامانه ای تحت عنوان عزم زیارت راه اندازی شده که پخش زنده برنامه های گلزار شهدا، ارسال و ثبت دل نوشته ها و رویت اسامی شهدای مدافع حرم قم از جمله امکانات آن است.
دبیر کنگره شهدای جبهه مقاومت قم، این استان را سومین استان اعزام کننده نیروی مدافع حرم به سوریه دانست و گفت: قم 392 شهید مدافع حرم تقدیم کشور و ملت ایران نموده که مزار بیشتر آنها در قطعه 31 گلزار بهشت معصومه است.
وی گفت: 230 شهید از شهدای مدافع حرم قم از لشکر فاطمیون هستند و مزار 2 شهید ایرانی نیز طبق وصیت آنها در کنار شهدای مدافع حرم اهل کشور افغانستان قرار گرفته است.
مالکی نژاد با بیان اینکه بیش از 20 شهید مدافع حرم ایرانی نیز در قم دفن هستند، گفت: برخی از شهدای مدافع حرم قم جاویدالاثر هستند و قم نخستین استان کشور در تجمیع قبور شهدای مدافع حرم محسوب می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود فرهنگ ایثار و شهادت را ضامن ثبات و پایداری کشور دانست و گفت: شهدا این مسیر را با سرافرازی طی نموده و چراغ راه شدند، از این رو باید فرهنگ گذشت و فداکاری را در جامعه نهادینه کنیم.
** دبیر اجرایی کنگره جبهه مقاومت قم نیز با ذکر برخی از برنامه های آن، برپایی آیین های شب شعر در حرم حضرت معصومه، مسجد جمکران، مساجد و اماکن فرهنگی مذهبی را از جمله آن برشمرد و گفت: روایت گری و خاطره گویی در خانه موزه شهیدان زین الدین نیز از دیگر برنامه هاست.
سعید هاشمی گفت: برپایی نمایشگاه عکس در آرامستان ها و نگارستان ها و همچنین پخش مستند و نماهنگ جبهه مقاومت در مراکز حوزوی، مدارس و سطح شهر نیز در دستور کار است.
وی با اشاره به نشست های بحث و گفت و گو در رسانه ها، دفاتر خبرگزاری ها و نشریه های استان گفت: بیش از 20 برنامه پیش بینی شده و علاوه بر سلسله نشست های دانشجویی و کرسی های آزاد اندیشی، ویژه برنامه هایی نیز مختص کارگران، کارمندان، ورزشکاران و بانوان اجرا خواهد شد.
وی گفت: جمع آوری و مستندسازی آثار قلمی و بیانی شهدا و همچنین طراحی موزه ای در این زمینه از برنامه های در دست اقدام می باشد.
وی تصریح کرد: برگزاری گلبرگ شهیدان ویژه همه شهدای مدافع حرم قم، فضاساری در مدارس و محیط های دانش آموزی از طریق برپایی یادواره، سرکشی از خانواده شهدا و برگزاری یادواره شهدای شاخص لشکر فاطمیون نیز در قالب برنامه های این کنگره قرار دارد.
هاشمی اضافه کرد: تدارک مسابقه های کتابخوانی، نقاشی و عکس، طراحی بیلبورد تبلیغات شهری مبتنی بر نظریه مقاومت نیز از دیگر مجموعه برنامه های کنگره مذکور است.
وی با بیان اینکه در این آیین با فضاسازی و جریان سازی در شهرک پردیسان این منطقه از قم برخلاف سایر برنامه های فرهنگی به صورت ویژه و خاص مورد توجه قرار گرفته است، گفت: جشنواره مطبوعاتی و جمع آوری آثار رسانه ای تولید شده در موضوع مقاومت نیز از جمله برنامه های متعدد و متتوع کنگره یاد شده است.
** مسئول شورای سیاست گذاری کنگره جبهه مقاومت قم نیز در بخشی از این نشست با بیان اینکه این کنگره از مبانی فکری نسل رسانه ای و انقلابی قم نشات می گیرد، که مدال افتخاری برای آنهاست، گفت: برای این کنگره یک دبیرخانه دائمی تشکیل شده و تداوم خواهد داشت.
حجت الاسلام محمد باقر ولدان با اذعان به اینکه این کنگره از امروز آغاز، ولی پایان آن مشخص نیست، گفت: سپاه امام علی بن ابیطالب (ع)، بسیج فاطمیون قم، شورای اسلامی شهر، شهرداری، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، مجمع نمایندگان، بنیاد خاتم الاوصیا و بسیج رسانه اعضای شورای سیاست گذاری آن را تشکیل می دهند.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و جماعات قم همچنین زنده نگه داشتن یاد و نام شهیدان را از ارکان مهم فرهنگی اعتقادی جامعه عنوان کرد و گفت: تجلیل از مقام شامخ شهدا رمز تداوم انقلاب و راهبرد حقیقی جامعه برای واکسینه شدن نسل جوان در برابر ناهنجاری های اجتماعی است.
وی جبهه مقاومت اسلامی را یکی از با هویت ترین جریان های ضد استکباری و صهیونیستی عنوان کرد و گفت: تاریخچه مقاومت به تشکیل حزب عمل توسط شهید امام موسی صدر و شهید چمران در سال 1975 میلادی باز می گردد.
وی با بیان اینکه بر اساس تعالیم قرآنی حفظ وحدت اسلامی بالاتر از مرزهای جغرافیایی است، گفت: شهدای جبهه مقاومت عبادت را با شهادت معنا کردند.
ولدان با اشاره به نقشه شوم دشمن برای به آشوب کشاندن کشورهای اسلامی بیان کرد: حال که دشمن به تمامیت ارضی مسلمانان یورش برده، ارائه دکترین تهاجم بهترین دفاع است.
7403 / 1175

افزودن نظر