قیمت های تئاتر رضایت بخش است

قیمت های تئاتر رضایت بخش است
شهرکرد - کارگردان مطرح تئاتر و مدیر سابق امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی گفت : قیمت های اجراهای تئاتر اکنون رضایت بخش است و نمی توان قیمت ها را زیاد دانست.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، مهرداد رایانی مخصوص روز شنبه در گفت و گو با ایرنا در پاسخ به این سوال که تئاتری مثل بینوایان قیمت بالای داشت، افزود : قیمت تئاتر در تهران مطلوب است و این قیمت ها از 400 هزار ریال تا یک میلیون و 800هزار ریال وجود دارد و هیچ کجا قیمت تئاتر بالای دو میلیون و 500 هزار ریال نبوده است.


به گفته وی، در تئاتر شهر تهران ، تئاترهای نیز اجرا می شود که کف قیمت آن 500 هزار ریال است و کجای این کار اشکال دارد؟
رایانی مخصوص در ادامه این گفت و گو در پاسخ به این سوال ایرنا که با این شرایط صنف تئاتر باید یک حوزه درآمدی داشته باشد ، نیز گفت: در همین تئاتر 300 نفر مشغول به کار هستند و 300نفر از به صورت ماهیانه حقوق می دهد ، در این شرایط آیا دولت حاضر است یارانه ای دیدن تئاتر را به مردم پرداخت کند و باید این هزینه ها از طریق فروش بلیت انجام شود.
وی در خصوص وضعیت کلی تئاتر نیز گفت : وضعیت کلی تئاتر مطلوب است، هر چند مشکلاتی نیز وجود دارد که باید برطرف شود.
این کارگردان با بیان اینکه در تهران 120 تئاتر اجرا می شود ، گفت : این تئاترها با قیمت های مختلف برای مخاطبان اجرا می شود و مخاطب به دلخواه خود می تواند هر تئاتری را که دوست داشته باشد ، ببیند.
رایانی مخصوص گفت : از تئاتر بینوایان که اعلام می شود قیمت آن بالا بود، در تهران حدود 120هزار نفر دیدن کردند که این آمار کمی برای تئاتر نیست.
مدیر سابق امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی در خصوص فعالیت خود در این حوزه گفت : در طول مدت دو سال فعالیت بنده، برخی از هنرمندان برجسته تئاتر دنیا از جمله ' یوجینو باربا ' یکی از 10 هنرمند تئاتر جهان به تهران آمد و گروه های تئاتری مطرح از جمله نمایش هملت ' اوست مایر ' به ایران سفر کرد.
رایانی مخصوص ادامه داد : قرار بود یک تشکل فرهنگی هنری از کشورهای اسلامی مانند 'اکو 'در بخش تئاتر شکل بگیرد که این تشکل شکل نگرفت و قرار بود بازار تئاتر با استانداردهای بین المللی نیز ایجاد شود.
وی، در خصوص تعطیلی برخی از اجراهای تئاتر گفت : باید در بین قوه قضاییه و دولت ، نشست های مشترکی برگزار شود و در این زمینه تصمیم گیرنده نهایی تعیین شود.
به گفته وی، براساس مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگان دستگاه های مختلف در شورای نظارت حضور دارند، که اصولی ترین راه این است که قانون مربوط به شورای نظارت یک بار دیگر تجدید نظر شود و فصل الخطاب همین شورای نظارت باشد.
رایانی مخصوص در خصوص حضور چهره های سینمایی در تئاتر نیز گفت : این مساله اشکالی ندارد و اگر بازیگران سینما از توانمندی بالایی برخوردار باشند ، چه اشکالی دارد که روی صحنه تئاتر حضور داشته باشد و این به اقتصاد تئاتر کمک می کند.
وی درباره آموزش آکادمیک و دانشگاهی تئاتر نیز گفت : یکی از بخش های آسیب پذیر در حوزه تئاتر ، بخش آموزش است.
رایانی مخصوص گفت : در این زمینه ، نظارت کافی وجود ندارد چرا که کمیت به تئاتر دانشگاهی آسیب می زد و ارتقا کیفی دانشگاه ها در تئاتر مهمترین راهکار جلوگیری از این آسیب است.
به گفته وی، اکنون یک هزار و 500 نفر از دانشگاه ها در مقاطع تحصیلی در رشته های مرتبط با تئاتر دانش آموخته می شوند و برای این تعداد دانش آموخته ، کار وجود ندارد و امکانات آموزشی و استاد به این تعداد وجود ندارد.
به گزارش ایرنا، مهرداد رایانی مخصوص دانش آموخته کارشناسی ادبیات نمایشی، کارشناسی ارشد کارگردانی و دکترای مطالعات تئاتر با گرایش کارگردانی از دانشگاه منچستر انگلستان است.
مدیریت دفتر پژوهش و انتشارات مرکز هنرهای نمایشی، رییس تئاترشهر، مسئول تله‌تئاترهای شبکه‌ی چهار سیما، معاون دپارتمان آموزشی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، دبیری نخستین جشنواره‌ی سراسری تئاتر ماه، دبیری و سردبیری نشریات گوناگونِ تئاتری (صحنه، نمایش، هنر هفته) و عضویت در هیات‌های انتخاب و داوری جشنواره‌های تئاتر در کشور از دیگر فعالیت های دکتر رایانی است.
وی هم اکنون عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز است.
این هنرمند تئاتر برای برگزاری دوره نمایشنامه نویسی که با همکاری اداره کل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و حوزه هنری چهارمحال و بختیاری برگزار می شود. به شهرکرد سفر کرده بود.
2097

افزودن نظر