در صدسالگی هنرستان موسیقی چه خواهد گذشت؟

در صدسالگی هنرستان موسیقی چه خواهد گذشت؟
«صد سالگی هنرستان موسیقی یک فرصت است؛ خیلی‌ها زندگی کردند و صد سالگی را ندیدند. ما باید از این فرصت استفاده کنیم. این جشن شرایطی را ایجاد می‌کند که هنرستان‌ها بیشتر دیده شوند و بتوانیم بیشتر به آن‌ها بپردازیم. »

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز، نشست خبری جشن صد سالگی تاسیس هنرستان موسیقی پسران صبح امروز ۲۲ دی‌ماه در ساختمان دفتر موسیقی برگزار شد.

در ابتدا محمد الله‌یاری ـ مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت ارشاد ـ به ارائه برخی آمار پرداخت و در سخنانی اظهار کرد: این دفتر متولی حوزه آموزش هنر در شکل رسمی خودش و آموزشگاه‌های آزاد است. هنرستان موسیقی قدیمی‌ترین هنرستان کشور است. جدیدترین هنرستان موسیقی دخترانه کرمان است. الان ۴۰ هنرستان هنرهای زیبا در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، هشت استان فاقد هنرستان هستند. ۲۴ هنرستان پسرانه و ۱۶ هنرستان دخترانه وجود دارند و در حال حاضر ۱۱۰۹ نفر به عنوان معلم مشغول به کار هستند.

او بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عموم مشاهیر موسیقی از فارغ‌التحصیلان هنرستان موسیقی هستند و مناسبت‌هایی برگزار شده است، اما صد سالگی می‌تواند دستاویز بهتری باشد و بار دیگر تاکید کنیم آموزش هنر، آموزش شریفی است. هدف دیگر ما این بود که یک بار دیگر صدای هنرستان‌ها را پررنگ‌تر کنیم. امیدوارم سال دیگر بتوانیم برای هنرستان تبریز که آن هم صد ساله می‌شود برنامه‌ای برگزار کنیم.

الله‌یاری گفت: هدف، صرفا متوقف به تاریخ برگزاری نیست. در چهار ماه گذشته برای تدارک این برنامه‌ها تلاش کردیم هنرجویان هنرستان دخترانه و پسرانه در کارها دخیل باشند. با حضور فارغ‌التحصیلان دهه‌های قبل‌تر شورای سیاست‌گذاری تشکیل شده است.

او توضیح داد: این برنامه از جهت اجراهای هنری برای ما هزینه‌ای درپی نداشته و هنرمندان از جهت تعلق‌خاطر این اجراها را پذیرفتند.

الله‌یاری درباره اینکه چرا جشن تبلیغات محیطی نداشته است و در رسانه ملی به آن توجه نشده است؟ گفت: تا امروز در موضع برنامه‌ریزی بودیم اهمیت خود هنرستان آنقدر پرشور و پرحرارت است که توجه رسانه‌ها را جلب کند. خیلی تلاش کردیم از هیجان‌زدگی برای این برنامه جلوگیری بکنیم.

او در پاسخ به پرسشی درباره کم بودن دستمزد معلمان گفت که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها جذب و نگهداری معلمان است. جلسه‌هایی در این زمینه برگزار و از سوی وزیر ارشاد مکاتبه‌هایی هم با وزیر آموزش و پرورش صورت گرفته است.

او در پاسخ به پرسش ایسنا درباره هزینه‌های این جشن بیان کرد: عمده هزینه‌ها هزینه اجراهاست و چون تماما توسط فارغ‌التحصیلان صورت می‌گیرد و تا این لحظه هیچکدام از گروه‌ها تقاضای هزینه نکردند. بخش دیگر هزینه‌ها به چاپ اقلام تبلیغاتی و تولید مستند و پذیرایی برمی‌گردد که توسط حامیان مالی اتفاق می‌افتد. بنیاد رودکی هزینه‌ای بابت مکان برگزاری نخواهد گرفت.

الله‌یاری در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا مبنی بر اینکه هنرجویان فعلی هنرستان قرار است چه بهره‌ای از این جشن ببرند؟ گفت: ما قصد داریم انجمنی از فارغ‌التحصیلان تشکیل بدهیم که آن‌ها را با هنرجویان فعلی پیوند بدهد.

مدیرکل دفتر توسعه و آموزش‌های هنری وزارت ارشاد در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره تعاملات بین‌المللی هنرستان‌ها بیان کرد: داشتن تعاملات بین‌المللی جزو نگاه من است و امیدواریم بتوانیم با نمونه‌های مشابه هنرستان در خارج از کشور تعاملاتی داشته باشیم.

در ادامه احسان آقایی ـ دبیر جشن ـ بیان کرد: وقتی سال‌ها قبل من در هنرستان موسیقی بودم هیچوقت فکر نمی‌کردم جشن صد سالگی را بگیریم. اتفاقی که با عنوان یک هفته جشن با برنامه‌ها و اجراهای مختلف رخ می‌دهد یک برنامه‌ریزی دوماهه دارد. در این هفته سلسله برنامه خواهیم داشت.

او ادامه داد: امشب (۲۲ دی) ساعت ۲۰ دوئت فلوت و پیانو با هنرمندی فیروزه نوایی و لیلا رمضان را داریم که این دو فارغ‌التحصیل هنرستان برای این اجرا از خارج به ایران آمدند. شب ۲۴ دی اجرای ارکسترهای ایرانی و زهی هنرستان‌ها را خواهیم داشت. شب اصلی جشن (۲۷ دی) گروه کر هنرستان دختران، ارکستر بادی تهران، گروه نریمان، دوئت اساتید قدیمی (سعید ثابت و علی صابری) و ارکستر مشترک دو هنرستان به تعبیری ارکستر سمفونیک تهران ارکستر جذابی است و بناست حمایت شوند تا برنامه‌های مختلفی داشته باشند.

او درباره برنامه‌های دیگر جشن گفت: رونمایی از کتاب صد سالگی جشن و رونمایی از تمبر هنرستان از برنامه‌های دیگر ماست. رونمایی از تمبر به پاسداشت حسین دهلوی (رئیس هنرستان موسیقی ملی) و غریب گرکانی (رئیس هنرستان عالی موسیقی) اختصاص دارد.

آقایی در ادامه توضیح داد: در جشن سه بخش تجلیل داریم، از داود جعفری امید، امیراشرف آریان‌پور و رحمت افشار به عنوان هنرجویان قدیمی هنرستان تقدیر می‌شود. همچنین از غلامحسین فخیمی‌کیا، پروین‌دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی در بخش مدیران تجلیل خواهد شد و محمد اسماعیلی، رحمت افشار و مینا افتاده به عنوان معلمان هنرستان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

او همچنین درباره فیلم هنرستان موسیقی گفت: این جشن دو فرزند خجسته دارد اول کتاب هنرستان است و دیگری مستند صدسالگی هنرستان است. بخش‌هایی از این فیلم در جشن پخش خواهد شد. ما امیدواریم بتوانیم بعد کل فیلم را به عنوان مستند در گروه هنر و تجربه نمایش بدهیم. قدیمی‌ترین‌ هنرجوی زنده‌ هنرستان که هست خانم مرسده بایگان هستند که اطلاعات جالبی در اختیار ما قرار دادند. ریشه بسیاری از اتفاقات موسیقایی کشور را می‌توانید در گفت‌وگوهای این افراد جست‌وجو کنید و به دست آورید. امیدوارم تا پایان امسال بتوانیم گفت‌وگوها را به پایان ببریم.

دبیر جشن صد سالگی هنرستان موسیقی پسران درباره حضور هنرجویان فعلی هنرستان در این جشن به کبود جا اشاره کرد و گفت که با نام‌نویسی ورود به جشن امکان‌پذیر است و فارغ‌التحصیلان هنرستان در این رویداد حاضر خواهند بود.

آقایی درباره موضوع انحلال مرکز آموزشی علمی کاربردی شماره ۱۱ بیان کرد که پیش از انقلاب اسلامی هنرستان‌ها، «هنرستان‌ عالی» بودند اما بعد از پیروزی انقلاب ماجرا فرق کرد و افراد برای حضور در مقطع عالی باید کنکور می‌دادند. از آنجایی که هنرجویان هنرستان از نظر تکنیکی قوی اما در علوم‌پایه ضعیف بودند نمی‌توانستند وارد مراکز آموزش عالی شوند بنابراین تصمیم گرفته شد به بهانه دوره‌های علمی ـ کاربردی دوره‌های عالی برگزار شود اما بعد دوره پودمانی وارد این دانشگاه شد و مشکلاتی را ایجاد کرد. امیدوارم در آینده نزدیک امتیاز بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار شود تا از همان فضا به فکر توسعه مرکز باشیم.

او معتقد است: صد سالگی هنرستان موسیقی یک فرصت است؛ خیلی‌ها زندگی کردند که صد سالگی را ندیدند. ما باید از این فرصت استفاده کنیم. این جشن شرایطی را ایجاد می‌کند که هنرستان‌ها بیشتر دیده شوند و بتوانیم بیشتر به آن‌ها بپردازیم.

در بخش دیگری از این نشست علی تقی‌پور ـ مولف کتاب جشن صد سالگی هنرستان موسیقی ـ اظهار کرد: تالیف کتاب از سال ۸۸ شروع و امسال تمام شده است. در این کتاب تلاش شده روند آموزشی هنرستان مورد بررسی قرار بگیرد. برای تالیف آن از ۲۵۰۰ صفحه سند از هنرستان، آرشیوهای خصوصی، مصاحبه با اساتید و بیش از ۱۵۰ مقاله و منابع محدودی از کتاب‌ها استفاده شده است. تقریبا نام تمام اساتید و کارکنان در این کتاب آورده شده است.

او توضیح داد که آنچه در این کتاب وجود دارد به فعالیت هنرستان تا سال ۵۹ برمی‌گردد و گفت که جلد دوم این کتاب به بعد از سال ۵۹ اختصاص خواهد داشت.

در پایان این نشست از پوستر این رویداد رونمایی شد.

انتهای پیام

افزودن نظر