هوای صحنه لندن تراژدی است

هوای صحنه لندن تراژدی است
روزنامه نیویورک‌تایمز نگاهی انداخته به تراژدی‌های تئاتری لندن در زمستان و نویسنده شرحی توصیف‌گونه از سه نمایش را ارائه می‌دهد.

به گزارش گروه فرهنگی ایمان نیوز،

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مت ولف، نویسنده روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از لندن به حضور چندان نمایش تراژدی در این شهر تئاتری پرداخته است و همزمانی این نمایش ها را دست مایه گزارش خود کرده است. آنچه می خوانید گزارشی از تراژدی های این روزهای لندن.

***

تراژدی در حال حاضر دستور کار امروز تئاتر لندن است و در پایان 100 دقیقه بی وقفه نمایش ترکه اثر مارک راونهیل، یک درام صمیمی و قویاً از لحاظ عاطفی مهار شده، نیرویی متزلزل به دست می اید.

کلاسیک های سینمایی پا به جهان تئاتر آلمان می گذارند

نمایشی با سه شخصیت و اثر ناب ویکی فادرستون، از 26 ژانویه بر صحنه اصلی Royal Court Theater رفته است. با این حال، به نظر به حیاتش ادامه می دهد و اثر نویسنده خرید و ... ، نمایشی برانگیزنده با عنوانی غیر قابل چاپ، حضورش را در آخرین فهرست های پیشنهادی تضمین می کند. خرید و ... در در سال 1996 پیش از سفر به West End و Off Broadway دادگاهی شد.

ترکه یک درام خانوادگی، یک محکومیت اجتماعی و گزارشی از خط مقدم ضرب وشتم آموزش و پرورش، خط سیری از تجلیل تا بهتان را ترسیم می کند. ادوارد (آلان آرمسترانگ، کبود و کبودشده) در حال آماده شدن برای برگزاری جشن دوران بازنشستگی در مدرسه ای دولتی است که نزدیک به نیم قرن در آن کار کرده است. همسر پریشان ادوارد، مورین (مگی استید)، - که معلم نیست - در همان ابتدا ما را آگاه می کند که مورین مردی به غایت دوست داشتنی است.

اگر نظر مورین پذیرفته شود، پس چطور انبوه دانش آموزان معترض گرد آمده (دیده نمی شوند) به خانه این زوج رسیده اند را می توان تشریح کرد تا جایی که زوج احساس می کنند قادر به بیرون رفتن از خانه نیستند؟ به نظر می رسد گناه ادوارد، نظارت بر فلک کردن در روزگاری است که این رسم در گذشته افتخار آمیز در بریتانیا، هنوز معمول بوده است. این عمل در مدارس دولتی در سال 1986 و در مدارس خصوصی بیش از یک دهه پیش غیرقانونی شد.

گذشته به ملاقات امروز ادوارد پا به سن گذاشته رسوخ کرده است، به خصوص با دخترش، آنا (نیکولا واکر، شخصیتی فوق العاده)، شخصیتی متعلق به خودش. نوعی کودک همیشه خشمگین که یک بار تبری را به اتاقی بی نظیر می برد که خانواده آن را تزیین کرده است (دیوار زخم ها و خشم او را به دوش می کشند)، آنا یک خشم خواهان عدالت است. آنا در خانه، درست در میان تراژدی های یونانی است که ترکه به نظر شبیه آنان می آید.

آقای راونهیل تئاتر خود را می شناسد و شما نه تنها تأثیر یونانی ها را در اثر احساس می کنید؛ بلکه ایبسن و بکت خرامان در محدودیت های خیانتکارانه نمایش راونهیل را می یابید.

اگر حضور یک نردبان زهوار درفته بلند، عنصری حیاتی برای روایتی آشکار است، نردبان حاوی بازتا ب های شگفت انگیزی از استاد معمار ایبسن است که در آن یک زن بیگانه، مرد پروتاگونیست را در سرازیر شدن به سوی سرنوشت خود رهنمون می کند. چیزی بیشتر از ردپای گودوی غایب مشهور بکت، الگوی ادوارد، وجود دارد که ورودش کاملاً پیش بینی شده است، ولو اینکه چطور او از میان مهاجمان بیرون خانه عبور کرده پرسش همه هست.

ترکه یک نفاق جهانی را کالیدشکافی می کند و در هر نوبت به خشونت حیات می بخشد و به روشی آن را برهم می ریزد که آثار متقدم آشکارا مخالف آقای راوندهیل کاملاً قادر به آن نبودند: این قطعه ای نوشتاری بسیار محرمانه تر است. رسیدن به زمانی است که در پایان یک سال بدون نمایشنامه ای خوب در بریتانیا، ترکه استاندارد بالایی برای سال آینده تعیین کرده است.

از این سو به آن سوی شهر، در تئاتر المیدای در شمال لندن، از دوم فوریه، جو هیل گیبینز کارگردان نیز در جستجوی رنج است. او یک نمایشنامه شکسپیری متعارف را به طور گسترده ای شکافته است تا بی رحمی و خشم در واژگان پرطمطراق به کار رفته در اثر را ارائه دهد.

من به تراژدی شاه ریچارد دوم اشاره می کنم که در اینجا عنوان دقیق داده شده به یک نمایشنامه تاریخی مکرراً اجرا شده است که معمولاً با نام ریچارد دوم اجرا می شود، (که در واقع، قرار است با این عنوان ماه آینده در Sam Wanamaker Playhouse احیا شود و توسط زنان رنگین پوست اجرا می شود.)

آقای هیل گیبینز، درست به راه و رسم خود، فرمی را به چنگ آورده، متن را درون کاغذ خردکن گذاشته و با نسخه ای به غایت تکه تکه شده حاضر شده است. نمایش با لباس های مدرن، درون فضایی سلول مانند حاوی سطل هایی با برچسب آب و خون اجرا می شود. اثر در نزدیکی انتهای نسخه اصلی آغاز می شود و به یک روایت بسته بندی شده 100 دقیقه ای فشرده شده است که توسط هشت بازیگر نابینا و سرگردان اجرا می شود که بسیاری از آنها چندین نقش را بازی می کنند.

مشخصه اصلی نمایش حضور سایمون راسل بیل در نقش اصلی است، نقشی که برای آن شاید به نظر خیلی پیر آید - ریچارد دوم زمان مرگش 33 ساله بود و آقای راسل بیلی به زودی 58 ساله خواهد شد -؛ اما او به طبیعت و آرام گرفتن با ابیاتی عادت دارد که که علائم تجاری همیشگی او هستند.

آقای هیل گیبینز شما را از تعقیب تنش هایی از دل این پرتره یک پادشاه تدهین شده قدسی آگاه می سازد که بسیار دیر می آموزد چه چیزی انسان است. زمانی که رهبر او گام پیش می گذارد تا تنهایی ریچارد و زندگی مختصرش را بکاود، خصومت غالب اثر - این فیزیکی ترین ریچارد دوم این سال ها است - راهی برای نگاه اجمالی به یک پادشاه سقوط کرده با روح یک شاعر را ارائه می دهد.

یکی دیگر از کارگردانان معروف - ترور نان است که در ماه ژانویه 79 ساله می شود - با چشم تیزبین برای موزیکال پرتکرار ویولون زن روی بام ، برای بازسازی بسیار جذابی در Menier Chocolate Factory برای اجرا در نهم مارس بازیگردانی می کند. هیچ غریبه ای برای چنین موزیکال هایی یا تئاترهای کلاسیکی در کار نیست، آقای نان درون تصویر اختلاف خانوادگی نمایش، یک پرتره تکه تکه شده از جابه جایی قرار داده است که به خوبی به ورای روستایی یهودی در آناتواکا در قرن بیستم میلادی می برد، جایی که نمایش نقل شده در سال 1964 صحنه پردازی می شود.

بله، شما در اینجا با مصائب شیرفروش سخت کوش توی (اندی نایمن) و همسر صبورش گلد (جودی کوهن، دعوت شده از برادوی) وفق می شوید؛ اما آنچه اغلب داغ خاطرات را تازه می کند تصویر صحنه ای است نزدیک به انتهای یک گروه موزیسین پرده نشین به دور از خانه است که عاشق می شوند - تصویری از خلع ید با طنین سراسری در جهان.

و در لحظات پایانی، زمانی که روی صحنه ویولون زن اجرای نهایی اثر برجسته جری بوک را می نوازد، آخرین نت نشنیده باقی می ماند. آن سکوت هوا را شکار می کند و چشم انداز فقدان را احضار می کند که برای آن هیچ واژه ای وجود ندارد.

انتهای پیام/

افزودن نظر